Jau vairākus gadus graudi ir viena no ienesīgākajām Latvijas eksporta precēm. Šī iemesla dēļ regulāri tiek izteiktas prognozes par to, cik daudz graudu tiks eksportēts attiecīgajā sezonā. Kāda ir esošā un gaidāmā graudaugu eksporta līkne šogad, un kas šo rādītāju ietekmē? To uzzināsiet raksta turpinājumā!
Neliels ieskats iepriekšējo gadu statistikā
Ieskatoties statistikas ailēs, iespējams secināt, ka graudu eksports regulāri piedzīvo visai lielas svārstības. Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati liecina, ka 2018./2019. tirdzniecības gadā Latvija eksportēja 1,97 miljonus tonnu ar graudaugiem (kvieši, mieži, rudzi, auzas, kukurūza, rīsi, griķi, tritikāle), un tas bija zemākais rādītājs piecu gadu ietvarā. Savukārt pagājušajā gadā piedzīvota rekordliela raža (3,2 miljoni tonnu), turklāt nepieauga iekšējā tirgus patēriņš, līdz ar to eksportēti tika 2,68 miljoni tonnu ar Latvijā audzētiem graudiem.
Graudu eksportu ietekmē dažādi faktori
To, cik daudz graudi konkrētajā sezonā tiek eksportēti, ietekmē tādi aspekti kā:
● laikapstākļi;
● loģistika;
● valūtas kursi;
● naftas cenas;
● nodokļi;
● valstu politiskie lēmumi, tostarp finansējums lauksaimniecībai;
● ražība un kvalitāte;
● graudu cenas Latvijā un pasaulē.
Graudaugu eksportu var ietekmēt arī tas, cik pieejami ir kredīti lauksaimniekiem. Nav noslēpums, ka, nodarbojoties ar graudsaimniecību vai kādu no pārējiem lauksaimniecības veidiem, regulāri nepieciešamas lielas investīcijas, tāpēc atbalsts lauksaimniekiem, tostarp arī draudzīga kredītu izsniegšanas politika, ir būtisks aspekts. Jāpiebilst gan, ka Latvijas graudaudzētāji ļoti labi orientējas konkrētajā nozarē un prot pielāgoties dažādām situācijām. Tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tieši graudu eksports sastāda tik lielu daļu no kopējā valsts eksporta.
Kur nonāk Latvijā audzētie graudi?
Lielākā daļa jeb 84% no visiem eksportētajiem graudaugiem nonāk tā dēvētajās trešajās valstīs (ar šo jēdzienu apzīmē valstis, kas nav Eiropas Savienībā). 25% no kopējā eksporta tiek transportēti uz Nigēriju, 12% uz Alžīriju un tikpat, 12% – arī uz Saūda Arābiju. Pagājušajā gadā Latvijas graudu eksportam pievienojās vairāki jauni galamērķi (Gana, Lībija, Maroka). Šāda statistika ir loģiska, jo Āfrikā un Tuvajos Austrumos vide nav piemērota, lai nodarbotos ar graudkopību, bet iedzīvotāju attiecīgajos reģionos ir daudz.
Runājot par konkrētiem graudaugu veidiem, jāpiebilst, ka pārliecinoši lielāko daļu no visiem eksportētajiem graudaugiem ieņem kvieši (87%), kam seko rudzi, mieži un auzas (attiecīgi 5%, 4% un 2%). Pozitīvi, ka graudu patēriņš aug teju visā pasaulē. Kviešu patēriņš šosezon pieaugs par 3,9% (sasniedzot 775,9 miljonus tonnu), bet rudzi, auzas un mieži piedzīvo patēriņa pieaugumu par attiecīgi 15%, 9% un 3%. Kviešu patēriņa pieaugumu ietekmē lielais pieprasījums Ķīnā, rudzi kļūst arvien iecienītāki Krievijā un Eiropas Savienības valstīs. Arī auzu patēriņa augšupeja saistīta ar pieprasījumu Eiropas Savienībā, bet miežus arvien vairāk patērē bijušās Padomju Savienības valstis.
Eksporta apjoms šogad sarūk, taču pesimismam nav pamata
Eksporta pieauguma prognoze kritās pēc tam, kad pēc ļoti cerīga sezonas sākuma piedzīvojām karstuma un sausuma vilni, kā rezultātā cieta arī graudu kvalitāte un ražīgums (šie paši apstākļi ietekmēja arī rapšu audzētājus). Virknē citu valstu graudaugu raža bijusi laba, turklāt vērojams arī graudu cenu kritums. Rezultātā, kā redzams arī Centrālās statistikas pārvaldes datos, pirmajā pusgadā ne vien graudu, bet arī rapša eksportā piedzīvots gandrīz piecu miljonu eiro kritums.
Atlikušajos gada mēnešos ienākumus no graudaugu eksporta galvenokārt ietekmēs pārdošanas cena, jo kviešu cena pasaules biržās pašlaik ir augstāka nekā pagājušajā gadā. Ja kviešu raža būs mazāka arī citās valstīs, ir pamats domāt, ka cenas turpinās kāpt, tādējādi kompensējot ražas samazināšanos. Eksporta līkne ilgākā laika griezumā gan ir ievērojami kāpusi – vērtējot desmit gadu griezumā, graudaugu un to produktu eksports no Latvijas pieaudzis vairāk nekā divas reizes.
Investīcijas un kredīti lauksaimniekiem ir neatņemama biznesa sastāvdaļa
Lai uzlabotu eksporta rādītājus un apgrozījumu kopumā, graudkopība nav iedomājama bez investīcijām, kurām parasti nepieciešams arī specializēts aizdevums lauksaimniekiem. Ar šādu aizdevumu palīdzību parasti tiek iegādāta nepieciešamā lauksaimniecības tehnika, modernizēts esošais aprīkojums, veikta būvniecība vai pirkta zeme, lai veiktu paplašināšanos. Kredīti palīdz tikt galā arī ar neplānotiem izdevumiem, kas ir neatņemama lauksaimniecības sastāvdaļa.
Dažādu veidu aizdevums zemniekiem pieejams Lande.lv. Tas ir uzņēmums, kas specializējas lauksaimniekiem, mežstrādniekiem un lopkopjiem piemērotu kredītu izsniegšanā. Lande.lv pakalpojumu klāstā ietilpst aizdevums izejmateriālu iegādei pret zemes vai meža ķīlu, aizdevums graudkopjiem pret nākotnes ražu, kā arī kredīti lauksaimniekiem tehnikas remontam vai iegādei. Ienāciet mūsu mājaslapā un uzziniet vairāk!