Ķīnas valdības kontrolētās bankas turpinot lēti finansēt kompānijas, kuru biznesa modelis vairs nav īsti konkurētspējīgs un kuras strādā ar zaudējumiem, veido «zombiju uzņēmumu» paaudzi. Proti, tās ir kompānijas, kuru dzīvotspēja lielā mērā ir atkarīga no valsts banku nepārtrauktas labvēlības - lētā finansējuma. Tāpat Ķīnas eksportējošajām kompānijām nākams rēķināties ar pakāpenisku konkurētspējas priekšrocību mazināšanos, ko nodrošina algu palielināšanās un valsts valūtas - juaņas - vērtības pieaugums (tas gan ir ļoti lēzens).
Kā piemēru Reuters min Ķīnas saules paneļu ražotāja Yingli Green Energy Holding (pasaules 3. lielākais saules paneļu ražotājs), kuras zaudējumi palielinās, akciju cena strauji sarūk, bet vēl nesen kompānija no Ķīnas valdības kontrolētās bankas saņēma lētu kredītu. Turklāt Reuters ziņo, ka šī ir tikai viena no daudzām šādām kompānijām. Šāda situācija raisa bažas, ka laikā, kad notiek Ķīnas ekonomikas bremzēšanās, pavisam reālās problēmās varētu nonākt arī šīs valsts finanšu iestādes. Reuters ziņo, ka daudzas Ķīnas kompānijās ir novērojama ražošanas pārprodukcija, peļņas kritums un tajā pašā laikā – to parāda pieaugums. Pekinas ekonomikas izpētes kompānijas GaveKal-Draganomics aprēķini liecina, ka Ķīnas korporatīvo parādu slogs šogad pieaugs līdz 122% no valsts IKP. Vēl 2011. gadā tie bijuši 108% no IKP (pieaugums straujš – par 14 procentpunktiem).
Šajā pašā laikā Ķīnas oficiālās amatpersonas un bankas pagaidām ziņo, ka riski tiek kontrolēti. Ķīnas centrālā banka ziņojusi, ka kavēto kredītu (maksājumi par kredītu nav veikti trīs mēnešus) īpatsvars ir vien 0,9% no visiem kredītiem. Tiesa gan, šādi dati izraisījuši lielu starptautisko investoru skepsi, jo Ķīna piekopjot dažādas taktika, lai izvairotos no šādu kredītu uzrādīšanas (piemēram, tiek pagarināts to atmaksas termiņš). Piemēram, Goldman Sachs aplēses liecina, ka patiesais šādu kredītu īpatsvars Ķīnā ir aptuveni 6% no visiem kredītiem. Turklāt arī šīs aplēses ir visai optimistiskas, jo vairāku citu pasaules finanšu iestāžu analītiķi Ķīnas kavēto kredītu īpatsvaru sauc tuvu 10% atzīmei. Problemātiskajai situācijai ir ietekme arī uz banku peļņas rādītājiem. Thomson Reuters Starmine prognozes liecina, ka Ķīnas četru lielāko banku peļņa šī gada skatījumā būs pieaugusi vien par 5% (jau vairākus gadus pēc kārtas esot pierasts pie banku peļņas palielināšanas aptuveni par 20%).
Protams, zombiju uzņēmumu uzturēšana, iespējams, nav gluži pats sliktākais variants, jo attur no ietekmīgu kompāniju nevēlamiem bankrotiem un nenozīmē uzņēmējdarbības procesu traucējumus vai pat apstāšanos. Turklāt ķīna avr to atļauties. Tāpat tas attur no ķēdes reakcijas iestāšanās, kad Ķīnas kompāniju problēmas varētu radīt problēmas pārējai pasaulei (izjuktu, piemēram, piegāžu ķēdes). Tiesa gan, ilgākā termiņā pēc teorijas tas varētu nozīmēt ekonomikas stagnāciju (Ķīnas gadījumā – izaugsme var sabremzēties vairāk), jo kompānijas pieradīs pie paaugstinātas valsts labvēlības atturot tās no reformu veikšanas, un problēmas bankām. Ķīnas valsts kontrolētajām bankām šajā sakarā liela izvēle nav – ja valdība saka, ka kāda kompānija jāturpina finansēt, tad tas arī tiek darīts. Pastāv risks, ka šādam procesam turpinoties, Ķīnai nākotnē būs šīs finanšu iestādes jāglābj.
Protams, Ķīnas ekonomika nekādā ziņā nav nolemta neveiksmei. Valsts joprojām ir ļoti konkurētspējīga ar augošu iekšējo tirgu. Lai gan apjoms nedaudz samazinājies, Ķīnā turpina ieplūst milzīgas ārvalstu investīcijas, kas lielā mērā mērķētas, lai iekarotu Ķīnas patērētājus sirdis. Tiek lēsts, ka Ķīnas patērētāja pirktspēja no 2010. gada līdz 2020. gadam desmitkāršosies. Jāpiebilst, ka Ķīnas ekonomika šā gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn pieauga par 7,4%. Šie dati liecina, ka Ķīnas ekonomikas izaugsme bremzējas jau septiņus ceturkšņus pēc kārtas.
Starptautiskie mediji ziņo, ka uz «zombiju kompānijas» statusu virzās ķīanas otrs lielākais vēja ģeneratoru ražotājs Xinjiang Goldwind, kura peļņa pagājušogad sarukusi par 62%, bet saņemto aizdevumu apjoms trīskāršojies līdz 11 miljardiem juaņu. Tāpat China Shipping Development peļņa sarukusi par trešdaļu, bet aizdevumu apjoms pieaudzis par 55%. Savukārt Aluminum Corporation of China, kas ir trešā lielākā alumīnija ražošanas kompānija pasaule, iedzīvojusies zaudējumos laikā, kad uzņēmuma parādi pieauguši par 55%.
Daudzi eksperti Ķīnas gadījumā sāk saskatīt līdzības ar Japānas «zaudēto desmitgadi», kad valdība pie dzīvības turēja daudzas šīs valsts kompānijas.