Līdz ar pandēmijas krīzi savu ekonomisko ietekmi ievērojami audzējusi Ķīna. Šī valsts bija vienīgā lielā tautsaimniecība, kas 2020. gada iespēja augt (par 2,3%). Ja tic oficiālajiem datiem, tad Ķīnas cīņa ar pandēmiju bijusi visai efektīva.
Ķīnas tirdzniecībai katapultēties augstāk šajā periodā palīdzējis, piemēram, tas, ka daudzas pasaulē nepieciešamās lietas – sejas maskas, medicīniskais aprīkojums un mājsēdei nepieciešamie priekšmeti – nākušas tieši no tās. Arvien biezāk nomanāmas aplēses, ka Ķīna nākamajos dažos gados neizbēgami, aizsteidzoties priekšā ASV, kļūs par pasaules lielāko tautsaimniecību. Faktiski - ja vēl 2000. gadā Ķīna veidoja nepilnus 12% no ASV ekonomikas, tad tagad aiz kalniem vairs nav tas brīdis, šī valsts kļūs par pašu lielāko pasaules ekonomiku.
Ne viss gan šai Tālo Austrumu lielvalstij ir ideāli. Viens no galvenajiem faktoriem, kas Ķīnas ambīcijas var sabremzēt, ir šīs valsts demogrāfiskā bilde. Tiek gaidīts, ka Ķīna pirmo reizi vairāk nekā pusgadsimta laikā gados – jeb kopš šīs valsts “Lielā bada” 60-to gadu beigās, kas noveda pie desmitiem miljoniem cilvēku nāves (“blakusefekts” Ķīnas Komunistiskās partijas līdera Mao Dzeduna “Lielā lēciena” kursam) - varētu ziņot par savu iedzīvotāju skaita kritumu. Proti, 2019. gadā Ķīnas iedzīvotāju skaits pārsniedza 1,4 miljardus.
Tikmēr tiek prognozēts, ka jaunākie mērījumi atklās ainu, ka šīs valsts iedzīvotāju skaits 2020. gadā atkal sarucis zem šīs apaļās atzīmes. Šāds Ķīnas iedzīvotāju skaita kritums varētu notikt par spīti relaksētākai šīs valsts dzimstības kontroles politikai, ziņo Financial Times. Ķīna jau 2015. gadā atcēla savu viena bērna politiku. Šobrīd Ķīna atļauts pārim dzemdēt divus bērnus. “Ķīnas demogrāfiskās krīze būs lielāka un straujāka nekā mēs domājām. Tam var būt katastrofāla ietekme uz ekonomiku,” FT vēl klāsta Center for China and Globalization pārstāvis Huaņs Veņzens (Huang Wenzhen).
Ietekmēs ekonomiku
FT gan arī norāda, ka šo statistiku agrāk tika paredzēts publicēt jau šā mēneša vidū. Ķīnas gadījumā šāda statistika ir ļoti jūtīga paradīšana, un tās publicēšana ir atkarīga no vairākiem tās valdības departamentiem. Galu galā valsts iedzīvotāju skaitu var uzskatīt par stratēģisku informāciju, kas gan pašai vietējai sabiedrībai, gan ārējiem spēkiem rada priekštatu par konkrēto valsti.
Tiek arī norādīts, ka Ķīnas gadījumā daudzas tās pašvaldības grib pasniegt pozitīvāku demogrāfisko bildi, jo šādā gadījumā tās var saņemt lielākus resursus no centrālās valdības. Ķīnas iedzīvotāju skaitam sarūkot un pamatā tai kļūstot arvien “sirmākai”, notiekošajiem procesiem, visticamāk, būs ietekme uz patēriņu. Tāpat lielāka Ķīnas izdevumu daļa var tikt saistīta ar vecu cilvēku aprūpi. Ir pētījumi, kas Ķīnas demogrāfiskās tendences zīmē visai apokaliptiskas. Apvienoto Nāciju pētījums pirms laika liecināja, ka šajā valsī uz katriem 100 tādiem iedzīvotājiem, kuri ir 20 līdz 64 gadu grupā, ir vidēji 14,2 tādi iedzīvotāji, kuri vecums pārsniedz 65 gadu atzīmi. Savukārt 2050. gadā šis īpatsvars pieaugšot līdz 50,6%, bet 2100. gadā – līdz 70,2%.
Apvienotās Nācijas paredz, ka Ķīnā jau 2030. gadā katrs ceturtais iedzīvotājs būs vecāks par 60 gadiem. Veci cilvēki mazāk pērk mājokļus, spēkratus un daudzas citas lietas. Būtībā cilvēkiem līdz savām vecumdienām ir tendence ap sevi akumulēt dažādus aktīvus, bet pēc tam šis process kļūst krietni lēzenāks. Tāpat – lai uzturētu sirmgalvju armijas, veidojas labs pamats nodokļu sloga pieaugumam. Katrā ziņā notiekošais var nozīmēt, ka Ķīna savu līdera statusu lielāko pasaules ekonomiku saraksta topa augšgalā, kad tas tiks sasniegts, tomēr nenosargāt nespēj. Ķīnas centrālā banka ziņojusi, ka dzimstības līmenis (bērni uz vienu sievieti tās dzīves laikā) Ķīnā varētu būt sarucis zem 1,5.
“Tas ir gandrīz fakts, ka Ķīna ir pārvērtējusi savu dzimstību. Ķīnas demogrāfisko izmaiņu radītās problēmas varētu būt lielākas nekā gaidīts,” norādījusi minētā iestāde. Faktiski šajā ziņā Ķīnas radītājs ir tuvu tam, kāds tas ir Eiropas Savienībai, kur demogrāfiskās tendences jau kādu laiku ir ļoti bēdīgas. Demogrāfijas eksperti jau pavisam drīz sagaida, ka Ķīnai pēc iedzīvotāju skaita priekšā aizsteigsies Indija, kur tas tagad tiek lēsts 1,38 miljardu apmērā.
Latvijas bedre
Protams, viens stāsts ir par Ķīnu, kas nosaka lielās gleznas krāsas. Dažādi demogrāfiskie apsekojumi liecina, ka diemžēl visbēdīgākā demogrāfiskā bilde visā pasaulē ilgākā termiņā tiek zīmēta tieši mūsu valstij. Jau ziņots - medicīnas žurnāls Lancet mūsu valstij prognozējis, ka te nākamo gadsimtu miju sagaidīs vien aptuveni 430 tūkstoši cilvēki. Faktiski, lai izmirtu Latvija, nebūs vajadzīgi kādi kari, un procentuāli tik straujš iedzīvotāju skaita kritums nebūs neviena citā pasaules valstī. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2020. gadā jaundzimušo skaits mūsu zemē turpinājis rukt.
Proti, Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, un tas ir par 1,3 tūkstošiem jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā. Pērn otrajā pusgadā piedzima par 11,4% mazāk bērnu nekā 2019. gada jūlija–decembra periodā. 2020. gada decembrī dzimtsarakstu iestādēs tika reģistrēti jau par 17,2% mazāk jaundzimušo nekā 2019. gada Ziemassvētku mēnesī. Tas ir mazākais dzimušo skaits decembra mēnesī pēdējā simtgadē. Jāsecina, ka dzimstības kritums paātrinājies tieši gada beigās, kad attiecīgi pilnībā var jau izjust pandēmijas ietekmi. Līdzīgs kritums arī noslēgtajām laulībām – tās pagājušogad Latvijā reģistrētas par 17% mazāk nekā 2019. gadā.
Manāmi viedokļi, ka notiekošais demogrāfijas frontē ir kaut kas tāds, kas vajadzīgs planētai no zaļuma viedokļa. Ne viss gan arī šajā ziņā var būt tik vienkārši. Sarūkoša un sirma sabiedrība var nozīmēt mazākas nepieciešamās inovācijas un investīcijas. Tāpat, no demogrāfiskajām tendencēm ciešot cilvēku turībai, var pamatīgi sarukt sabiedrību vēlme vispār turēties pie kādiem šādiem zaļajiem mērķiem. Jeb, ja jācīnās par izdzīvošanu, tad kādi kopējie planētas mērķi sabiedrību dalībniekiem var izrādīties krietni tālāki nekā gadījumā, ja sabiedrībā dzīves līmenis būs augsts un daudzmaz stabils.