Eksperti

ASV mājsaimniecību pieprasījums joprojām spēcīgs; Ķīnas ekonomiku turpina ietekmēt krīze nekustamā īpašuma nozarē

Simona Striževska, bankas Citadele meitasuzņēmuma CBL Asset Management ekonomiste,19.08.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jūlija ASV tirdzniecības dati snieguši kārtējo apliecinājumu par ASV mājsaimniecību pieprasījuma noturību. ASV mazumtirdzniecības apgrozījums nominālajā izteiksmē (bez auto un degvielas) ir pieaudzis trešo mēnesi pēc kārtas, šī mēneša laikā izaugot par 0,4 %.

ASV tirdzniecības dati 3. ceturkšņa sākumā izrādījās spēcīgāki, nekā gaidīts, un tas palīdzēja mazināt dažu pēdējo nedēļu laikā radušos investoru satraukumu par ASV ekonomikas tuvošanos recesijai.

Tikmēr ASV rūpniecības izlaide jūlijā samazinājās straujāk nekā gaidīts – par 0,6 % mēneša griezumā. Atbilstoši Federālo rezervju sistēmas (FRS) aplēsēm pusi no šī krituma nodrošināja nesenās viesuļvētras negatīvā ietekme. ASV ražošanas izlaide nokrita par 0,3 % mēneša griezumā, ko lielākoties noteica nepilnu 8 % kritums autorūpniecībā. Atskaitot šo kritumu, sektors būtu reģistrējis 0,3 % produkcijas pieaugumu. Gada griezumā ražošanas sektors turpināja stagnēt, un izlaide jūlijā bija tikai par 0,1 % augstāka nekā pirms gada.

ASV gada inflācija turpinājusi palēnināties un jūlijā pirmo reizi kopš 2021. gada sākuma nokritusi zem 3 %.

Atbilstoši analītiķu gaidām jūlijā patēriņa cenas ASV pieauga par 0,2 %, un gada inflācija sasniedza 2,9 %. Patēriņa cenu pieaugumu lielākoties noteica īres maksu kāpums mēneša griezumā. Pamatinflācija jūlijā arī sastādīja 0,2 %, taču gada griezumā turpināja lēni iet uz leju, jūlijā sasniedzot 3,2 %. Bloomberg aptaujāto analītiķu prognozes paredz, ka inflācija ASV gada beigās paliks tuvu pašreizējiem līmeņiem un nākamā gada laikā nostabilizēsies zemākajos līmeņos, tuvu 2,3 % apgabalam. Noturīga inflācijas bremzēšanās pēdējo mēnešu laikā kopā ar vājākajiem ASV darba tirgus datiem ļauj sagaidīt monetārās politikas mīkstināšanu ASV jau no nākamā mēneša. Spriežot pēc nākotnes darījumu cenām finanšu tirgos, investori paredz, ka ASV FRS varētu mazināt bāzes likmi visās trijās gada atlikušajās sēdēs, neizslēdzot, ka kādā no sēdēm likme varētu tikt samazināta par vairāk nekā 0,25 procentpunktiem.

Ķīnas ekonomika 3. ceturksni uzsākusi uz salīdzinoši vājākas nots.

Kaut arī Ķīnas mazumtirdzniecības izaugsme jūlijā paātrinājās līdz 2,7 % gada griezumā no 2,0 % pirms mēneša, ražošanas izlaide auga lēnāk nekā 2. ceturksnī – par 5,1 % gada izteiksmē, un nekustamā īpašuma sektorā atkal padziļinājās atslābums pēc uzlabojumiem 2. ceturksnī. Investīcijas Ķīnas nekustamā īpašuma sektorā jūlijā samazinājās straujāk. Turklāt manāmi sabremzējās arī valdības investīcijas infrastruktūrā, kuras kopā ar investīcijām ražojošā sektorā līdz šim amortizēja vājumu Ķīnas mājokļu segmentā. Atkal straujāk samazinājās mājokļu pirkšanas darījumu apjoms, tikmēr mājokļu cenas Ķīnā turpināja noturīgi iet uz leju. Kaut arī uz ārējo pieprasījumu orientētie segmenti turpināja balstīt Ķīnas izaugsmi arī 3. ceturkšņa sākumā, vājums Ķīnas ražotāju noskaņojumā jūlijā rada bažas, ka šis atbalsts tuvākajā laikā varētu mazināties.

Komentāri

Pievienot komentāru