Globālajiem akciju tirgiem 2016. gada sākums bijis sliktākais vēsturē: kā liecina Bank of America Merrill Lynch dati, 2016. gada pirmajās deviņās tirdzniecības dienās akciju vērtība strauji samazinājās, nokrītot līdz aptuveni 5,7 triljoniem ASV dolāru, informē Nordea Ieguldījumu pārvaldes vadītāja Latvijā Anželika Dobrovoļska.
MSCI All Country World Index kopš gada sākuma piedzīvojis 9% kritumu un ar 18.8% kritumu kopš augstāka punkta aprīlī gandrīz sasniedzis oficiālā lāču tirgus teritoriju. Par lāču tirgu oficiāli tiek dēvēts kritums 20% un vairāk apmērā, un daudzi akciju tirgi pasaulē jau ir sasnieguši šo slieksni. Šī tendence sekmējusi spekulācijas medijos par iespējamību drīzumā nokļūt un jaunā 2008. gada sliekšņa, tomēr prognozes liecina, ka šāds scenārijs tomēr netiek gaidīts. «Ja pie horizonta tomēr nav redzama pasaules finanšu krīze, kas izraisa tik krasu izpārdošanu?» uz šiem jautājumiem atbild Nordea bankas ieguldījumu eksperti Baltijas valstīs.
«Nordea viedoklis ir, ka to izraisa lielākoties investoru psiholoģija nevis fundamentālas finanšu rādītāju izmaiņas. Šobrīd pēc aptuveni 7 gadus ilga rallija finanšu tirgos, investori sākuši uztraukties, ka buļļu tirgus ir beidzies un meklē iemeslus kāpēc tirgus varētu piedzīvot krišanu. Tomēr pašreizējā posmā svārstīguma palielinājums ir normāla parādība, ar ko investoriem būtu jāsadzīvo,» uzskata A. Dobrovoļska.
Bailes par ekonomikas situāciju Ķīnā un šaubas par tās valdības spēju pārvaldīt ekonomiskās izaugsmes samazinājumu novedušas pie dramatiskas Ķīnas akciju izpārdošanas janvāra pirmajās dienās, kas vēlāk izplatījusies arī uz citiem pasaules tirgiem. Ķīnas Tautas bankas neviennozīmīgās komunikācijas par pārēju uz tirgus diktētu valūtas kursu un sekojošas Juaņas vērtības samazināšanās pret ASV dolāru dēļ, šis lēmums tika uztverts kā izmisuma gājiens, lai uzlabotu ekonomikas izaugsmi , devalvējot valūtu. Un tiešām, Ķīnas ekonomiskā attīstība kļūst lēnāka, ko apliecina 2015.gada IKP izaugsmes radītājs, kas samazinājies līdz 6,9% - tā zemākajam līmenim pēdējo 25 gadu laikā. Tomēr Pekinai joprojām atliek samērā daudz iespēju, lai turpinātu atbalstīt ekonomiku, un Nordea ieguldījumu eksperti Baltijas valstīs lēš, ka šogad lielāks uzsvars tiks likt uz fiskāliem atvieglojumiem.
Naftas cenu krituma turpinājums atspoguļojas arī investoru noskaņojumā. Ņemot vērā, ka OPEC dalībnieki nevēlas samazināt naftu ieguves apjomus, kā arī atcelto sankciju pret Irānu dēļ, Brent un WTI naftas cenas noslīdēja zem 30 ASV dolāriem par barelu, kas ir zemākais līmenis kopš 2003.gada. Tomēr piegādes no ASV lēnām samazinās, kamēr kritums pieprasījumā var nebūt tik liels, kā to paredz investori. Turklāt pašreizējie cenas līmeņi ir investoru šī brīža pesimistiskā noskaņojuma skaidrs rezultāts.
«Ņemot vērā visus iepriekš minētus faktus, pašreizējo tirgus kritumu lielākā mērā izraisīja psiholoģiskie faktori un nevis izmaiņas fundamentālos rādītājos. Globālā ekonomika joprojām augs tuvākajos gados, un Eiropas un Japānas centrālās bankas turpinās masveida stimulēšanas programmas, lai sniegtu papildu atbalstu,» uzskata eksperte.
Korekcijas un lāču tirgus ir diezgan bieža parādība, no kuras nevajadzētu baidīties. Atskatoties pagātnē, pēdējo 100 gadu laikā piedzīvotas 123 korekcijas (+ 10% samazinājums) un 32 oficiālie lāču tirgi (+ 20%). Tas nozīmē, ka vidēji lāču tirgus tiek piedzīvots reizi 3 gados, bet korekcijas pat biežāk nekā reizi gadā. Tas arī ir galvenais iemesls, kāpēc akcijas sauc par riskantiem aktīviem. Tomēr šis risks ir tas, kas nodrošina peļņu akciju investoriem. Arī vēsture apstiprina, ka pat disciplinētiem ilgtermiņa ieguldītājiem nav jāuztraucas par korekcijām, bet jāizmanto tās kā pirkšanas iespēju.