Ķīna karo valūtu kaujā – neizpaliks ietekme uz globālo tautsaimniecību, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Šonedēļ par galveno ziņu pasaules ekonomikai parūpējusies Ķīna, kas daudziem par pārsteigumu nav kautrējusies devalvēt savu valūtu. Rezultātā ASV dolāra vērtība Ķīnas juaņās pieaugusi par 3%. Nosacīti tas it kā neizskatās daudz, lai gan tik strauji ASV dolāra vērtība juaņās nav pieaugusi jau vairāk nekā 20 gadus. Jāpiebilst, ka šīs valūtas cenas kritums īpaši labi neizskatās arī uz jau ilgstoši aktuālo runu fona, ka juaņas vērtība tiek mākslīgi uzturēta pārāk zema, lai nodrošinātu priekšrocības Ķīnas ražotājiem un eksportētājiem.
Valūtu kari
Ķīnas Centrālā banka norādījusi, ka tas ir solis valūtas kursa režīma liberalizācijas virzienā, kur tiek pieļautas straujākas vietējās valūtas cenas izmaiņas. Zināmi jautājumi gan ir par to, kāpēc šis solis sperts tieši tagad, kad bremzējas valsts tautsaimniecības izaugsme. Būtībā šādā veidā Ķīna vēl vairāk saasina tā saucamos valūtu karus. Jau vairākkārt rakstīts, ka daudzviet pasaulē vērojams vispārējs ekonomikas izaugsmes un inflācijas deficīts, kur palīdzību var sniegt vājāka valūta. Nav izslēgts, ka tālākus pasākumus, lai ierobežotu savu valūtu vērtību pieaugumu, pēc šāda Ķīnas soļa veiks arī citi pasaules monetārās politikas noteicēji (sevišķi Āzijā). Liels jautājums ir arī tas, kā Ķīnas un daudzu citu valūtu vērtību kritums iespaidos ASV Federālo rezervju politiku. Vispārēji arvien dārgāks dolārs ASV ekonomikai ir gluži kā zobusāpes.
Vēlreiz gan jāpiebilst, ka juaņas cenas krituma vērtējumi ir pietiekoši atšķirīgi. «Pirmajā acs uzmetienā, veikto devalvāciju varēja vērtēt kā Ķīnas vēlmi stimulēt ekonomikas izaugsmi, jo īpaši tāpēc, ka tā tika veikta īsi pēc vājo eksporta datu publicēšanas. Šobrīd devalvācijas nodoms kļuvis skaidrāks. Tātad tas vērsts uz finanšu tirgus liberalizāciju, respektīvi, ar cerībām juaņai šī gada novembrī iekļauties SDR grozā. Tā kā Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) ir kritizējis Ķīnu par juaņas fiksēšanu neatbilstoši tirgus vērtībai, tad ar šādu soli Ķīna to virza tuvāk tirgus noteiktajai vērtībai,» norāda SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
Visu rakstu Devalvācijai Ķīnā būs sekas lasiet 14. augusta laikrakstā Dienas Bizness.