Latvijas Uzņēmuma reģistrā iesniegts pieteikums dibināt jaunu biedrību – MMM 2011 KLUBS - kuras mērķis būs nodarboties ar finanšu piramīdu popularizēšanu. Dienas Bizness jau vēstīja, ka valsts iestādes šobrīd ir bezspēcīgas, lai atteiktu organizācijas reģistrēšanu.
Pieteikuma iesniedzēji ir Krievijas iedzīvotāja Sergeja Mavrodi (attēlā) sekotāji. Mavrodi kļuva slavens 90.gados, kad viņa firma MMM radīja finanšu piramīdu, pēc kuras sabrukšanas naudu pazaudēja 25 miljoni Krievijas iedzīvotāju. Mahinatoru notiesāja un ielika cietumā. Pirms gada Mavrodi atgriezās, lai veidot jaunas shēmas. Šoreiz shēmas ir virtuālas – visas naudas operācijas notiek internetā.
Kopš rudens MMM interneta lapai ir arī latviskā versija. Piramīdas slavinošas reklāmas izlīmētas daudzdzīvokļu namu kāpņu telpās, pieturās. Milzīga reklāma uzslieta arī uz Krasta ielas.
Situācija ir amizanta, jo Uzņēmumu reģistrā (UR) iesniegtie biedrības MMM 2011 Klubs norādītie mērķi ir attīstīt un popularizēt finašu piramīdas darbību Latvijā, sadarboties ar citām finanšu piramīdas klubiem. Biedrība MMM 2011 Klubs savu iesniegumu iesniegusi rģistrācijai 24. 02.2012, taču UR valsts notārs nolēmis, ka lēmuma pieņemšanai nepieciešama papildu izpēte, un iesniegto dokumentu izskatīšanas termiņu pagarinājis līdz 16.04.2012. Iespējams, ka biedrības vadība pārrēķinājās ar tās reģistrācijas ātrumu un tāpēc jau bija sagatavojusies masveida kampaņai, aplīmējot ne tikai dzīvojamo māju kāpņutelpas ar reklāmas plakātiem, bet arī izvietojot lielās reklāmas Rīgas sabiedriskā transporta pieturās un ielās.
«Par biedrības MMM 2011 Klubs statūtos norādīto mērķu īstenošanu, kas būtu pretrunā ar likumu, UR ir informējis gan FKTK augstāko vadību, gan arī šīs iestādes juristus, taču vismaz līdz šim nekādas atbildes nav īsti saņemtas,» tā uz DB jautājumu, vai UR ir informējis attiecīgās iestādes par MMM veidojamo finanšu piramīdu Latvijā, atbild UR galvenais valsts notārs Ringolds Balodis. Viņš atgādina, ka šobrīd ir izveidojusies situācija, kad valsts notāram lēmuma pieņemšanai tiek atvēlētas septiņas minūtes, kuru laikā ir jāizskata ne tikai iesniegtie dokumenti, jāpieņem lēmums un arī jāsagatavo attiecīgā lēmuma projekts, turklāt šai valsts amatpersonai normatīvi neprasa lietas materiālu faktisko analīzi,» tā uz jautājumu, vai valsts notāram nevajadzētu vērtēt iecerēto darbību, atbild R. Balodis.
No iesniegtajiem biedrības materiāliem UR ir redzams, ka tās juridiskā adrese ir Mārupes novada Skultē, Skultes ielā 17, taču reklāmās tiek norādīta cita adrese - Rīgā, Marijas ielā 2, savukārt MMM mājaslapā vēl cita -Rīgā Brīvības bulvārī 37 - netālu no MK ēkas.
Norādītajā adresē raidījums Nekā Personīga sastapta Maksimu, kurš sevi dēvēja par biedrības dibinātāju pārstāvi un pastāstīja, ka tuvākajās dienās būs gatavs arī birojs Marijas ielā 2a.
Birojs ir kiosks pretim Rīgas Centrālajai dzelzceļa stacijai, kur kādreiz atradies kurpju veikals. Nākamnedēļ šeit sākšot konsultēt cilvēkus. Pagaidām Latvijā viņiem esot ap 100 klientu. Šoreiz piramīda noteikti nesabrukšot. Bet, ja tomēr– neviens par pazaudēto naudu neatbildēs. Kā skaidro Maksims Lavrovs: «Viss notiek, uzticoties viens otram.»
Šāda morāle nešķiet pieņemama Uzņēmumu reģistram, kas biedrības MMM 2011 KLUBS reģistrēšanu atlicis līdz 16.aprīlim.
«Šobrīd biedrība nav reģistrēta un savu darbību tā vēl nedrīkstētu veikt, bet ja to dara, tad attiecīgajām iestādēm ir jārīkojas, jo nereģistrēta un arī nelicencēta darbība Latvijā ir sodāms pārkāpums,» tā uz jautājumu, vai šāda biedrība drīkst darboties, atbild R. Balodis. Viņš atteicās vērtēt, vai aiz šādas biedrības būtībā neslēpjas tāda pati uzņēmējdarbība. «Tas ir labs jautājums, taču ne jau UR ir tas, kurš vērtē, vai aiz biedrības izkārtnes netiek slēpts bizness,» uzsver R. Balodis
ZAB Letlaw zvērināta advokāte Larisa Sokolova atgādina, ka ieguldījumu un noguldījumu pakalpojumu sniegšanu Latvijā uzrauga FKTK, kurai ir tiesības pieprasīt no jebkuras personas informāciju par tās darbību finanšu un kapitāla tirgū, kā arī uzaicināt šādu personu ierasties FKTK un sniegt informāciju klātienē. Tā kā MMM-2011 atbilstoši presē izskanējušajai informācijai nav saņēmusi licenci, tad, viņasprāt, FKTK ir pienākums ziņot Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai, kurai pēc piekritības jānosūta iesniegums policijai kriminālprocesa uzsākšanai.
«Savukārt policijai ir tiesības uzsākt kriminālprocesu, kura ietvaros, piemēram, saskaņā ar KPL 243. panta pirmās daļas 3. punktu var noteikt aizliegumu šīm nelikumīgajām darbībām,» tā L. Sokolova. Ja persona turpina šīs darbības veikt, tad var piemērot vēl kādu stingrāku drošības līdzekli (kādas nodarbošanās aizliegums var būt kā papildus piespiedu līdzeklis kādam citam, piemēram, policijas uzraudzībai). «Atbilstoši iepriekš minētajam tiesībsargājošajām iestādēm ir tiesības novērst šo likuma pārkāpumu, gan pēc FKTK iesnieguma (KPL 369.p.), gan arī, pamatojoties uz Kriminālprocesa likuma 371. pantu, pašas tiesībsargājošās iestādes var uzsākt kriminālprocesu sakarā ar iespējamo noziedzīgo nodarījumu,» tā L. Sokolova un turpina: «Ja FKTK jau ir vērsusies Ekonomikas policijā ar iesniegumu, tad tieši tiesībsargājošajām iestādēm ir jāuzdod jautājums par to, kāpēc vēl nav uzsākts kriminālprocess un tā ietvaros noteikts aizliegums šādu nelicencētu pakalpojumu sniegšanai.» Krimināllikums (KL) paredz kriminālatbildību atkarībā no nodarījuma, kāds varētu tikt konstatēts. «Nelikumīgas darbības ar finanšu instrumentiem un maksāšanas līdzekļiem» - šeit varētu tikt kvalificētas kā darbības, kas saucas «tirgus manipulācijas ar finanšu instrumentiem», tā ir šī panta pirmā daļa; atbildība - brīvības atņemšana līdz 10 gadiem vai naudas sods līdz 200 minimālajām mēn, algām, konfiscējot mantu vai bez konfiskācijas.
Piramīdas darbības princips ir MMM dolāru iegāde pēc noteikta kursa. Ieguldītājiem atkarībā no ieguldījuma veida tiek solīta peļņa 20-75% apmērā, kā arī dažādi citi papildu bonusi par reģistrāciju, piesaistītajiem cilvēkiem utt. Jaunu klientu piesaistei sociālajos tīklos kompānija pat sola maksāt 20 ASV dolāru katram, kurš no jauna tai pievienojas. Tomēr, pirms ieguldīt, vajadzētu izvērtēt riskus un atcerēties, ka finanšu piramīdas būtība nozīmē to, ka peļņa veidojas no jauno dalībnieku ieguldījumiem. Ja to skaits samazinās, piramīda sāk brukt. Arī MMM savā mājaslapā norāda, ka neko negarantē un ka, iesaistoties tajā, iespējams zaudēt visu naudu, tomēr vienlaikus mēģina potenciālos dalībniekus pārliecināt pievienoties, solot milzīgu peļņu.
«MMM reklamē klasiskos noguldījumus, kuru pieņemšanai ir vajadzīga licence. Ja šādas licences nav, tad persona veic kriminālpārkāpumu - nelicencētu uzņēmējdarbību,» uzsver Latvijas Komercbanku asociācijas padomnieks Kazimirs Šļakota. Viņaprāt, šis ir kārtējais gadījums, kur ierēdņi parāda savu bezatbildību. «Ja gribam kārtību, tad valstij šādā situācijā ir jārīkojas pietiekami asi - tā, lai visiem viss būtu skaidrs, ka nekāda nelicencēta noguldījumu pieņemšana netiks atļauta, bet personas, kuras ar to nodarbojas, saņemtu attiecīgu apsūdzību un sodu,» tā K. Šļakota.
#2/5
Sabiedriskās transporta pieturvietā Kr. Valdemāra ielā izvietota biedrības MMM 2011 klubs, kuras mērķis ir finanšu piramīdu popularizēšana, reklāma.
#3/5
Sabiedriskās transporta pieturvietā Kr. Valdemāra ielā izvietota biedrības MMM 2011 klubs, kuras mērķis ir finanšu piramīdu popularizēšana, reklāma.
#4/5
Sabiedriskās transporta pieturvietā Merķeļa ielā izvietota biedrības MMM 2011 klubs, kuras mērķis ir finanšu piramīdu popularizēšana, reklāma.