Finanšu piramīdas MMM-2011 būvnieks Sergejs Mavrodi paziņojis par sava lolojuma krahu, vēsta Krievijas mediji.
«Atjaunot finanšu piramīdas MMM-2011 darbu un atsākt naudas izmaksu pašreizējos apstākļos ir vienkārši neiespējami,» aizvadītajā nedēļas nogalē paziņoja piramīdas izveidotājs Sergejs Mavrodi.
Viņš atgādināja, ka pirms pāris nedēļām piramīdas darbība nonāca «miera režīmā», kura laikā netika izmaksāta nauda. S. Mavrodi pauda, ka līdz ar to ieguldītāji sākuši aktīvi izņemt naudu, informē Lenta.ru.
Saglabājot «miera režīmu» līdz 15. jūnijam, S. Mavrodi ir pildījis vienu no saviem solījumiem, tomēr patlaban nav skaidrs, vai tiks pildīti arī citi solījumi, raksta medijs. Iepriekš S. Mavrodi pauda, ka pēc šīs piramīdas darba beigām tiks sākta jaunas piramīdas būvniecība. «Ir jāspēj raudzīties patiesībai acīs, lai cik rūgta tā arī nebūtu,» norādīja piramīdas būvnieks.
Kā vienu no piramīdas MMM – 2011 sabrukuma iemesliem S. Mavrodi minēja pret viņu ierosināto lietu. DB jau rakstīja, ka Krievijā jūnija sākumā tika uzsākta tiesvedība pret finanšu piramīdas darbību, tiesa gan, nevis pret S. Mavrodi, bet gan pret «neidentificētu personu grupu».
«Diemžēl man jāatzīst, ka Sistēmā sākusies panika. Šī ir piramīda! Ja ikviens steidzas izraut savu naudu, tās nekādā gadījumā nevar pietikt visiem. Patiesībā tā tas būtu jebkurā bankā,» iepriekš norādīja matemātiķis.
Savā paziņojumā viņš apsolījis «novirzīt visus MMM-2011 līdzekļus, lai atdotu noguldītājem naudu». To tiek plānots darīt ar jaunas piramīdas MMM-2012 palīdzību.
Žurnāls Forbes vēl šā gada martā prognozēja, ka MMM-2011 sabruks šā gada jūnijā, bet maijā šīs aizdomas apstiprināja arī ekonomikas eksperti. Savukārt šeit atrodami iepriekš prognozētie finanšu piramīdas sabrukuma scenāriji.
Saskaņā ar piramdīdas izveidotāja S. Mavrodi portālā iepriekš ievietoto informāciju, finanšu piramīdai ir pievienojušies aptuveni 35 miljoni cilvēku. Tāpat kopumā MMM-2011 piramīdai bijuši atvērti aptuveni 600 biroji 16 valstīs, un internetā bija atrodami 460 blogi saistībā ar šīs finanšu piramīdas darbību.
S. Mavrodi kļuva pazīstams jau deviņdesmitajos gados, kad radīja pirmo finanšu piramīdu Krievijā MMM, kurā naudu zaudēja ap 10 milj. krievu, ieskaitot dažas slavenības. Shēmā iesaistītā naudas masa pusotra miljarda dolāru vērtībā pārsniedza tobrīd notiekošās oficiālās privatizācijas programmas apmērus. Tolaik S. Mavrodi pamanījās ilgstoši izvairīties no atbildības, slēpjoties aiz parlamenta deputāta imunitātes.
DB jau rakstīja, ka MMM-2011 nav juridiska persona, un attiecīgi to nevar saukt pie atbildības. Afēras nauda ir tikusi pārskaitīta tikai starp iesaistīto personu privātajiem kontiem caur interneta maksājumu sistēmu WebMoney, un, kā to RIA Novosti komentē Mavrodi advokāts, «katram pilsonim ir tiesības ar savu naudu darīt, ko vien tas grib: sadedzināt, taisīt lidmašīnītes – jebko». Savukārt Mavrodi pats nekur oficiāli nefigurē kā MMM-2011 rīkotājs, bet tikai sniedz finanšu konsultanta «privātas rekomendācijas».
S. Mavrodi iepriekš ir izteicies, ka patiesībā visa pasaules finanšu sistēma ir viena liela Ponci shēma. Bloomberg viedokļu slejas autors Leonīds Beršidskis spiests atzīt – «šerminoši, bet viņam gandrīz ir taisnība». S. Mavrodi iepriekš argumentējis, ka princips, saskaņā ar kuru pirmajiem ieguldītājiem maksā vienīgi no nākamo naudas, ir tāds pats, pēc kā darbojas pasaules lielākās finanšu institūcijas no Krievijas pensiju fondiem līdz ASV Federālajām rezervēm.
Db.lv jau iepriekš informēja, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija aicinaja atsaukties cilvēkus, kas zaudējuši līdzekļus piramīdas MMM-2011 shēmā. Komisija uzsvēra, ka cietušajām personām ir būtiski vērsties ar iesniegumu tiesībsargājošās iestādēs, lai finanšu piramīdas shēmas organizēšanā vainojamās personas varētu saukt pie atbildības.