Apmēram ap to pašu laiku, kad Latvija piedzīvoja tā saukto Bankas Baltija epopeju, Krievijā daudz lielākā apmērā plosījās Sergeja Mavrodi dibinātā kompānija MMM, no šīs kaimiņvalsts iedzīvotājiem kopumā izkrāpjot ap 250 miljardiem rubļu.
Krievijas varas iestādes panāca Mavrodi notiesāšanu par krāpniecību, pāris reizes pa neilgam laika posmam liekot šim cilvēkam laiku pavadīt nebrīvē, taču pats galvenais - liedza veikt finanšu darbību. Saprazdams, ka Krievijā, pamēģinot veikt līdzīgas darbības, varētu atkal nokļūt aiz restēm, turklāt uz daudz ilgāku laiku, Mavrodi sāka darboties citā valstī. Nevis, piemēram, Salvadorā, Kambodžā vai Ekvadorā, bet gan daudz tuvāk Krievzemei - Latvijā. Paradoksāli, protams, bet fakts, it īpaši jau ņemot vērā, ka, atbilstoši Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) atziņai, atjaunotais MMM ar nosaukumu MMM-2011 pilnīgā mierā šeit veic nelicencētu pakalpojumu sniegšanu, ko, vienkārši sakot, jādēvē par kārtējo finanšu piramīdu - vismaz tādas pazīmes esot. Tātad - kamēr banku darbību uzrauga FKTK, pasākumu, kam ir finanšu piramīdas pazīmes, neuzrauga neviens. Bail pat iedomāties, kas notiks brīdī, kad to sapratīs visi iespējamie mahinatori, kuri tādā veidā ir raduši nopelnīt sev naudiņu. Kā tad darbojas šādas shēmas… Galvenais mērķis ir piramīdas dibinātājiem gūt naudu no cilvēkiem, kas tai būs pievienojušies ne gluži pirmajās rindās, un tās darbība balstās tikai uz tās spēju piesaistīt arvien jaunus dalībniekus. Vairs nespējot piesaistīt jaunus dalībniekus, beidz pastāvēt arī pati finanšu piramīda, un tie dalībnieki, kas pievienojušies piramīdai kā pēdējie, savus līdzekļus pilnībā zaudē. Vienkārši sakot, vinnētāji atrodas tikai pašā piramīdas spicē, bet visi pārējie ir zaudētāji. Un Latvijā šobrīd mierīgi strādā uzņēmums, kurš realizē šādas darbības.
Lai atvērtu banku, ir jāizpilda daudz dažādas FKTK prasības, un pietiek neatbilst kaut vienai no tām, lai bankas darbības licence netiktu piešķita. Savukārt, ja tā tomēr ir piešķirta un laika gaitā rodas pamatotas aizdomas, ka bankas darbība var radīt noteiktas problēmas, licence var tikt atņemta. Bet ar ko riskē finanšu piramīda Latvijā? Ne ar ko! Licences, ko FKTK varētu atņemt šādam veidojumam, tam nemaz nav. Institūcijas, kas spētu pārtraukt finanšu piramīdas darbību, kura turklāt reklamējas nevis kaut kur paklusām pa stūriem, bet gan pilnīgi atklāti, arī nav. Ir dzirdēts, ka par finanšu paradīzēm sauc, piemēram, Kaimanu salas, pāris štatus ASV un tamlīdzīgas vietas. Velti! Minētajās vietās darbojas dzelžains princips, ka reģistrēt tur var visu ko, bet reāli darboties jābrauc kaut kur citur. Savukārt Latvijā viss ir totāli pretēji, un tas dažādiem avantūristiem ir vēl izdevīgāk.
Pārfrāzējot kādu labi zināmu, bet bēdīgi slavenu teicienu, jāsaka tā - ir uzņēmumam licence, ir problēmas, nav licences - nav problēmu! Mavrodi finanšu piramīdas impērija plešas Latvijā, bet valsts iestādes pagaidām klusē - spēlē futbolu -, kaut arī MMM no vienkāršu lapiņu reklāmas ir pārgājusi uz lielajiem plakātiem.