Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) piemērojis 300 latu sodu kādai fiziskai personai par maldinošas komercprakses īstenošanu interneta mājaslapā, kas saistīta ar Sergeja Mavrodi veidoto Krievijas visu laiku lielāko finanšu piramīdu MMM, informē PTAC pārstāve Sanita Gertmane.
Krievijas visu laiku lielākā finanšu piramīda MMM atjaunotā variantā turpina darboties Latvijā bez šai darbībai nepieciešamās licences. Pagājušā gada nogalē Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) rīcībā nonākusi informācija par nelicencētu ieguldījumu un noguldījumu pakalpojumu sniegšanu Latvijā, ko veic uzņēmums ar nosaukumu MMM-2011, kura dibinātājs ir Mavrodi. Viņš 2011.gada janvārī paziņoja par jaunas investīciju programmas dibināšanu, solot tās dalībniekiem ikmēneša ieņēmumus 20% līdz 30% apjomā.
PTAC maldinošas komercprakses īstenošanu inkriminējis mājaslapas ienakumuplans.lv izveidotājam un uzturētājam - fiziskai personai, kuras identitāti, norādot uz personas datu aizsardzības likuma normām, centra pārstāve Gertmane atteicās atklāt.
PTAC pārstāve atzīmēja, ka mājaslapa ienakumuplans.lv tika bloķēta jau martā. Patlaban tā interneta lietotājiem nav pieejama. Latvijas domēnu vārdu reģistra turētāja NIC datubāzē pieejamais ieraksts liecina, ka šīs mājaslapas domēna vārda lietotājs un tehniskā kontaktpersona ir fiziska persona, taču tās identitāte netiek atklāta.
Gertmane informēja, ka PTAC konstatējis, ka mājaslapā ienakumuplans.lv ievietota informācija, kas saskaņā ar Negodīgas komercprakses aizlieguma likumu ir traktējama kā jebkuros apstākļos maldinoša komercprakse, jo tās īstenotājs apgalvo vai kā citādi rada iespaidu, ka preci drīkst likumīgi pārdot vai pakalpojumu sniegt, bet tas neatbilst patiesībai, kā arī veido vai atbalsta tirdzniecības veicināšanas piramīdveida shēmu, atbilstoši kurai patērētājs maksā par iespēju saņemt atlīdzību galvenokārt par citu patērētāju iekļaušanu shēmā, nevis par iespēju gūt labumu preču pārdošanas vai lietošanas vai pakalpojumu sniegšanas rezultātā.
PTAC skatījumā, šo pārkāpumu apliecina tas, ka mājaslapas augšpusē bijis iekļauts teksts MMM 2011 un «Pelni aizņemoties un ieguldot», kā arī tas, ka ienakaumuplans.lv bijusi tieši saistīta ar Sergeja Mavrodi mājas lapām internetā, par ko liecināja mājaslapā izvietotās saites.
PTAC arī konstatēja, ka domēnos sergey-mavrodi.com un i-mmm.com/lv, uz kurām vedušas saites no ienakumuplans.lv, patērētāji tikuši aicināti iestāties sistēmā ar piramīdveida shēmas darbību, saskaņā ar kuru tiek piesaistīti jauni shēmas dalībnieki.
Jaunie dalībnieki, veicot ieguldījumus sistēmā, maksā par iespēju saņemt atlīdzību par citu dalībnieku iekļaušanos sistēmā, tādējādi PTAC konstatējis, ka tiek popularizēts noguldījumu pakalpojumu sniedzējs, kas saskaņā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas sniegto informāciju ir nelicencēts ieguldījumu un noguldījumu pakalpojumu sniegšanas veidojums MMM-2011 vai tā pārstāvis Latvijā.
PTAC atkārtoti aicina patērētājus neiesaistīties šādā vai līdzīgā finanšu piramīdas shēmā, jo pastāv ļoti augsts risks savus ieguldījumus zaudēt, norādīja Gertmane.
Jau ziņots, ka MMM finanšu piramīdas darbībai Latvijā turpina sekot arī policija, kas jau iepriekš vairākām fiziskām personām noformējusi administratīvā pārkāpuma protokolus par reklāmas un komercprakses noteikumu pārkāpšanu, kas nosūtītas PTAC lēmuma pieņemšanai. Tāpat piecus administratīvā pārkāpuma protokolus pret fiziskām personām policija noformējusi par komercdarbību bez reģistrēšanās vai bez speciālās atļaujas (licences), un tie nosūtīti izskatīšanai Valsts ieņēmumu dienestam, kurš piemērojis 200 latu administratīvos sodus trijās lietās.
Arī Saeimas Pieprasījumu komisijas deputāti ir satraukušies par iespējamo finanšu piramīdu tīkla veidošanu Latvijā un policijas neaktīvu rīcību tā apkarošanā, tāpēc plāno rakstīt vēstuli Iekšlietu ministrijai un Drošības policijai.
Komisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (RP) norādīja uz publiskajā telpā izskanējušo informāciju par to, ka finanšu piramīda MMM Latvijā joprojām plāno veidot savu tīklu. Komisija konstatēja, ka finanšu piramīdu darbības apkarošanas vājākā vieta ir policijas rīcība, kas neesot īpaši aktīva un enerģiska.
Deputāte Ilma Čepāne (V) kritizēja policijas darbu. «Var atnākt desmit [finanšu piramīdas MMM dibinātāji Sergeji] Mavrodi un iznīcināt valsti, bet policija neko nedarīs,» sacīja Čepāne.
VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 1.nodaļas priekšnieks Jānis Celms nevarēja atbildēt uz deputātu jautājumu, cik daudzi cilvēki Latvijā ir iesaistījušies finanšu piramīdās. Tāpēc šo jautājumu vajadzētu papētīt, taču tas neesot tik vienkārši, jo visbiežāk šādas aktivitātes notiek virtuālajā vidē, pauda policijas pārstāvis
Celms atzina, ka finanšu piramīdu darbība ir problēma, tomēr ir grūti pateikt, cik dziļa un cik nopietna tā ir.
Uzņēmumu reģistra (UR) galvenais valsts notārs Ringolds Balodis pastāstīja, ka nav tiesiskā pamata nereģistrēt uzņēmumu, ja visi iesniegtie dokumenti ir pareizi. Tāpēc plānots veikt grozījumus likumā, kas paredzētu rīcību pēc uzņēmuma reģistrācijas, ja parādās «aizdomīgi simptomi», un šādu uzņēmumu darbību apturētu. Patlaban, lai to izdarītu, notiek tiesvedības darbi vairāku gadu garumā, piebilda UR pārstāvji.
Finanšu kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārstāve Ieva Upleja iepriekš pauda viedokli, ka patlaban nav pamata apgalvot, ka ievērojams skaits Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījies Latvijā reklamētajā finanšu piramīdā, jo dažu piramīdas reklamēšanā iesaistītu tās atbalstītāju atkārtotas aktivitātes un nepārbaudāmi apgalvojumi interneta vidē par tūkstošiem sekotāju nav uzskatāmi par pierādījumu šādiem faktiem.