Krievijā nule izvirzītā apsūdzība un sāktā izmeklēšana par finanšu piramīdu MMM-2011. Tās sakarā līdzīgi kā Latvijā un citviet izskan Sergeja Mavrodi vārds, tomēr tiesvedība nav pret viņu, bet gan «neidentificētu personu grupu».
Jeļcina mežonīgā kapitālisma laikā S. Mavrodi 1994. gadā no februāra līdz jūlijam pamanījās par muļķiem pataisīt apmēram 10 miljonus līdzpilsoņu, ieskaitot pulciņu slavenību. Shēmā iesaistītā naudas masa pusotra miljarda dolāru vērtībā pārsniedza tobrīd notiekošās oficiālās privatizācijas programmas apmērus.
Tolaik Mavrodi pamanījās ilgstoši izvairīties no atbildības, slēpjoties aiz parlamenta deputāta imunitātes. Šoreiz 56 gadus vecais Sočos dzimušais matemātiķis ir mācījies no kļūdām un rīkojas krietni piesardzīgāk. Pirmām kārtām MMM-2011 nav juridiska persona, un attiecīgi to nevar saukt pie atbildības. Afēras nauda ir tikusi pārskaitīta tikai starp iesaistīto personu privātajiem kontiem caur interneta maksājumu sistēmu WebMoney, un, kā to RIA Novosti komentē Mavrodi advokāts, «katram pilsonim ir tiesības ar savu naudu darīt, ko vien tas grib: sadedzināt, taisīt lidmašīnītes – jebko». Savukārt Mavrodi pats nekur oficiāli nefigurē kā MMM-2011 rīkotājs, bet tikai sniedz finanšu konsultanta «privātas rekomendācijas».
Jauninājums ir arī mūsdienīgu saziņas līdzekļu izmantošana, izvairoties no tiešiem kontaktiem. «Man nav neviena paša fakta, ka Sergejs Panteļejevičs bijis MMM-2011 dibinātājs,» par to saka viņa advokāts. «Konsultants» Mavrodi šoreiz ir arī ļoti atklāti izklāstījis shēmas darbību. «Pat ja jūs stingri sekosit instrukcijām, jūs aizvien varat zaudēt.» «Ieguldītājiem tiks maksāts vienīgi no citu ieguldītāju fondiem, un netiks darīts nekas, lai radītu cita veida ienākumus.»
Mavrodi iepriekš ir izteicies, ka patiesībā visa pasaules finanšu sistēma ir viena liela Ponci shēma. Bloomberg viedokļu slejas autors Leonīds Beršidskis spiests atzīt –«šerminoši, bet viņam gandrīz ir taisnība». Mavrodi argumentē, ka princips, saskaņā ar kuru pirmajiem ieguldītājiem maksā vienīgi no nākamo naudas, ir tāds pats, pēc kā darbojas pasaules lielākās finanšu
institūcijas no Krievijas pensiju fondiem līdz ASV Federālajām rezervēm. Arī Madrodi reakcija uz shēmas sabrukumu izklausās pēc daudz nopietnāku vīru karikatūras: «Diemžēl man jāatzīst, ka Sistēmā sākusies panika. Šī ir piramīda! Ja ikviens steidzas izraut savu naudu, tās nekādā gadījumā nevar pietikt visiem. Patiesībā tā tas būtu jebkurā bankā.»
MMM-2011 zaudējumu kompensēšanai Mavrodi iesaka radīt MMM-2012. «Neuztraucieties, nenervozējiet, mēs visu sakārtosim, un jums tiks pilnībā samaksāts. Šis gan nav apsolījums, man vienkārši ir tāda sajūta.»