Skandināvu biznesa ienākšana Latvijā ir vētējama pozitīvi, taču būtiski ir panākt, lai lielāka daļa mūsu ekonomikas pieder latviešiem, Latvijas radio raidījumā Krustpunktā uzsvēra ekonomists un uzņēmējs Jānis Ošlejs.
Skandināvu biznesa, tostarp banku, kuras ir labi un efektīvi organizētas, darbība Latvijā kopumā vērtējama pozitīvi, taču problēma ir tā, ka īstie ienākumi un bagātība paliek ārvalstu uzņēmumu īpašnieku rokās. Ar Hipotēku bankas daļu pārdošanu Swedbank un SEB bankai viņš nav apmierināts, bet uzskata, ka bija jādomā, kā to paturēt. Latviešiem šobrīd arī trūkstot naudas, lai saglabātu mežus savā īpašumā un varbūt pārdotu tos tad, kad tiem ir lieka vērtība. «Jārūpējas, lai ilgtermiņā pieaugtu latviešu labklājības īpatsvars,» uzsvēra uzņēmējs, piebilstot, ka to vajadzētu īstenot ar dažādiem tirgus mehānismiem, tostarp attīstības bankas izveidi.
Daudzi no tiem uzņēmumiem, kas tiek uzskatīti par skandināvu, tādi nebūt vairs nav. Piemēram, Rimi, kura galvenais birojs esot Holandē, tāpat Statoil. Līdz ar to būtiskākie lēmumi var tikt pieņemti nevis Skandināvijā, bet citviet un var arī nebūt tik izsvērti un lieliski, kā tiek runāts. Arī daudzinātie skandināvu ētikas principi ne vienmēr tiek ievēroti, kad skandināvu firmai Latvijā jāizvēlas, piemēram, būvfirmu. Tas diemžēl tiek darīts, ņemot vērā zemāko cenu, nevis to, vai uzņēmums maksā nodokļus.
Tā kā Latvijai neizbēgami nākas darboties globālajā tirgū, tad Hipotēku bankas pārdošana drīzāk lielk uzdot jautājumu nevis par skandināvu lobiju, bet mūsu pašu spēju pārvaldīt savu valsti un organizēt ekonomiskos procesus, norādīja Komercdarbības un finanšu pētniecības aģentūras direktors Andris Nātriņš. Arī viņš piekrita, ka zināmus siltumnīcas apstākļus, taču ne ekstrēmā veidā, vietējam biznesam tomēr vajadzētu, ņemot vērā, ka investoru resursi ir ievērojami lielāki.
Par skandināvu kapitāla ietekmes palielināšanos vairāk uztraucas krieviski raktošie mediji, novērojusi žurnāliste Sandra Veinberga. Viņa nedomā, ka aiz zviedru kapitāla stāv zviedru valdība ar savām politiskajām prasībām, turpretim krievu kapitāla lielāka ienākšana, kamēr kaimiņvalstī valda Putins, pastiprinātu jau esošo spriedzi, piemēram, jautājumā par krievu valodas statusu Latvijā. Arī viņa norāda, ka pirkšana iespējama tikai tur, kur ir pārdevējs. Tādēļ tā nav skandināvu vaina, ja mēs paši viņiem kaut ko pārdodam. Savukārt, komentējot ažiotāžas ap banku sektoru, tostarp Swedbank stāvokli, viņa zina teikt, ka skandināvu žurnālistu, kas raksta par finansēm, izpratne par nozari ir augstāka un viņi daudz labāk spēj izglītot sabiedrību par finanšu jautājumiem.