Uz Eiropas zemo depozītu likmju fona ar vēl zemākām likmēm izceļas Latvijas bankas
(Raksts papildināts ar informāciju galerijā.)
Dažus pēdējos gadus Eiropā banku depozītu ziņā varētu raksturot kā absolūti liesus gadus. Termiņnoguldījumu likmes ir smieklīgi zemas, turklāt nav īsti pamata cerēt, ka tās vidējā termiņā varētu būtiski palielināties. Tiesa gan, rekordzemu depozītu likmju ziņā uz pārējo Eiropas valstu fona izceļas Latvija – mums tās ir pašas zemākās!
Eiropas Centrālās bankas (ECB) apkopotie dati liecina, ka jūlijā vidējā banku depozītu likme par 12 mēnešu noguldījumu Latvijā bijusi vien 0,29%. Piemēram, Vācijā vidēji no bankām par gada depozītu var dabūt 0,53%, Zviedrijā – 1%, bet Apvienotajā Karalistē – 1,25%. Vēl augstākas gada depozītu likmes ir Grieķijā – vidēji 2,27%, Polijā – 2,64% un Rumānijā – 3,08%. Nedaudz augstākas nekā Latvijā noguldījumu likmes ir arī Igaunijā un Lietuvā.
Smieklīgas likmes
Katrā ziņā, raugoties uz Latvijas supermazajām depozītu likmēm, varētu domāt, ka mūsu ekonomika ir pati stabilākā Eiropā un arī mūsu banku sektors ir pats veselīgākais – tas nekas, ka Latvijai pēdējo gadu laikā ļoti lielas galvassāpes sagādājis tieši finanšu sektors (Parex krahs un Latvijas Krājbankas maksātnespēja).
Turklāt pašreizējās tendences liecina, ka noguldījumu likmes Latvijas lielākajās bankās dodas tikai zemāk. Piemēram, Swedbank mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka 500 eiro noguldīšana uz termiņu, kas ir mazāks par gadu, nozīmē, ka gada likme jau tuvojas apaļai nullei. Savukārt, noguldot 500 eiro uz 12 mēnešiem, gada likme ir 0,2% (slēdzot līgumu internetbankā, likme gan ir 0,3%). Tas nozīmē, ka pēc gada procentos saņemsiet vienu veselu eiro, no kura vēl tiks atrēķināts valsts kapitāla pieauguma nodoklis (10% no šī viena eiro). Šobrīd Latvijas lielākajās bankās, noguldot šos pašus 500 eiro, piemēram, uz pieciem gadiem, uz rokas pēc šī termiņa beigām vidēji varēs saņemt aptuveni 507 eiro. Turklāt nervus var turpināt bojāt, ja vēl grib aprēķinos iekļaut inflāciju. Ja izteikumos iet vēl tālāk, tad pat varētu teikt, ka krāšana zeķē (vai vienkārša naudas glabāšana uz konta) ir zināma alternatīva, jo vismaz jebkurā brīdī ir ātri pieejama skaidra nauda.
Ir izskaidrojums
Protams, visam ir arī izskaidrojums. «To, ka depozītu likmes Latvijā ir pašas zemākās Eiropas Savienībā, var uzskatīt par Eiropas banku sektora fenomenu. Tas ir saistīts ar Latvijas banku sektoram piemītošiem specifiskiem faktoriem. Vispirms tas ir banku krīzes dziļums 2008. gadā, kas noveda pie straujas banku biznesa modeļu maiņas Latvijā, liekot uzsvaru uz aktīvu drošumu. Latvijas banku kredītu piedāvājumi kļuva daudz piesardzīgāki un joprojām krīt valstī izsniegto kredītu apjoms. Lai gan šāds process šobrīd notiek visā eirozonā, tomēr tā attiecīgie apjomi ievērojami atšķiras dažādām valstīm (dažās valstīs pat ir novērojams kreditēšanas pieaugums). Latvijā izsniegto kredītu apjoms no 2008. gada līdz 2014. gada 2. ceturksnim samazinājies gandrīz divkārt – no 23,6 miljardiem eiro līdz 14,6 miljardiem eiro. Šis kritums ir krietni lielāks nekā citās Savienības valstīs. Līdz ar to strauji samazinājies arī banku pieprasījums pēc depozītu resursiem. Vadošās bankas, kuras ir zviedru meitas, viegli var saņemt finansējumu no mātes bankām. Savukārt bankas, kuras strādā ar nerezidentiem, iegūst pārlieku lielu likviditāti no nerezidentu pieprasījuma noguldījumiem,» situāciju skaidro ABLV Bank galvenais analītiķis Leonīds Aļšanskis.
Līdz ar ECB aktivitāti, kas saistīta ar rekordlētas naudas došanu reģiona bankām un papildu pasākumiem, nav arī sagaidāms, ka vidējā termiņā depozītu likmes lielākajā daļā Eiropas valstu varētu augt. Turklāt ECB jau atklājusi, ka iestādes palīdzības pasākumi reģiona inflācijas un ekonomikas aktivitātes stimulēšanas nolūkos tikai palielināsies. Teorētiski pat ir iespējams, ka komercbankas depozītiem piemēro negatīvu likmi (līdzīgs precedents jau ir bijis Šveicē).
«Saskaņā ar ECB retoriku, zemo depozītu likmju periods tiks uzturēts ilgstoši. Bet, neskatoties uz to, ka ECB jau noteikusi negatīvu depozītu likmi finanšu iestādēm, signāli no komercbankām par līdzīgu pasākumu piemērošanu saviem klientiem nepienāk. Ja arī tas notiks, tad atļauties ieviest negatīvas likmes varēs tikai pašas lielākās un drošākās Eiropas bankas. Kas attiecas uz Latviju, tad atstāt pēdējo vietu depozītu reitingā tai var palīdzēt tikai biznesa aktivitātes pieaugums valstī. Tomēr uz sankciju kara izvēršanas fona šādu pieaugumu tuvākajā laikā varam negaidīt,» norāda L. Aļšanskis.
«Nekāds prieks par zemajām procentu likmēm investoriem nav. Jau vairākas dienas eiro vienas dienas procentu likme Eonia ir negatīvā teritorijā, kas eirozonas banku sektoram komplektā ar negatīvo ECB depozīta procentu likmi (tagad -0,20%) rada zaudējumus. Neviens nevar garantēt to, cik ilgi īstermiņa un ilgtermiņa procentu likmes uzstādīs jaunus rekordzemus līmeņus,» piebilst SEB bankas finanšu tirgus pakalpojumu vadītājs Andris Lāriņš.
«Eiropa jau ilgu laiku atrodas zemu procentu likmju teritorijā, kur «zemāk jau nevar būt» ziņā pārsteidz arvien jauni ECB noteikto likmju pazeminājumi,» savukārt saka Swedbank Uzkrājumu un apdrošināšanas atbalsta daļas vadītājs Reinis Jansons.
Soda krājējus
Daudzi Vācijā asi kritizē ECB, sakot, ka tā ar savu politiku soda tos, kas krāj. Ko gan teikt latviešiem, kuru depozītu likmes ir vēl zemākas? The Wall Street Journal (WSJ) ziņo, ka pēdējo gadu laikā, piemēram, vācieši pastiprināti izvēlas depozītus tajās valstīs, kur likmes ir augstākas – sevišķi Nīderlandē un Polijā. WSJ apkopotie dati liecina, ka vācieši ārvalstu bankās šobrīd depozītos tur līdzekļus aptuveni 190 miljardu eiro vērtībā, kas ir par 80% vairāk nekā 2010. gadā. Tāpat daļa riskējot un depozītus izvēlas Eiropas perifērijā un pat Krievijas bankās (šīs valsts bankas tādā veidā var apmierināt savu apetīti pēc eiro valūtas). SEB bankas uzkrājumu un ieguldījumu vadītājs Kārlis Purgailis, runājot par situāciju Latvijā, piebilst, ka šeit banku klientiem nav izveidojies pieradums izmantot ārvalstīs strādājošo komercbanku pakalpojumus. Līdz ar to vietējām bankām nav jākonkurē ar ārvalstu bankām, un tas vienkārši neietekmē noguldījumu procentu likmes. Eksperts arī piebilst, ka, aplūkojot minēto Eiropas depozītu likmju apkopojumu, izskatās, ka Latvijas gadījumā vērā ņemtas atsevišķas lielākās komercbankas. «Pieļaujams, ka, apkopojot visu Latvijas komercbanku piedāvātās likmes, vidējā likme būtu augstāka. Teorētiski naudas tirgus procentu likmju vide var novest pie negatīvām klientu noguldījumu likmēm, taču praksē šāda scenārija ieviešana ir ļoti maz iespējama, ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju finansiālo gatavību to pieņemt,» piebilst K. Purgailis.
Vēl viena interesanta alternatīva ir savu uzkrājumu veidošana ar dažādu vērtspapīru palīdzību. Ļoti interesantas izredzes, piemēram, paver biržās tirgoto fondu iegādes iespējas. Šādi ieguldījumi gan parasti ir saistīti ar lielāku risku, bet toties arī ieguldījuma atdeve var būt lielāka.
#1/26
Turpmāk galerijā: Vidējā banku piedāvātā depozītu likme Eiropā 1 gada noguldījumam, % (Avots: Eiropas Centrālā banka, dati par jūlija mēnesi)
Rumānija 3.08