Dāņiem piederošās liekti līmēto mēbeļu ražotnes Kvist produkcijas apjoms aug par 25–30% gadā
Pēc ražotnes iegādes sākumā tika izmantota vien trešā daļu telpu, taču šobrīd tajās visās notiek ražošana vai arī tās tiek sagatavotas šim nolūkam, sarunā ar DB akcentē SIA Kvist valdes loceklis Mihaels Kvists. Pērn uzņēmuma apgrozījums sasniedza 6,24 milj. eiro, un šogad tiek plānots pieaugums teju par trešdaļu.
DB jau rakstījis, ka bijušo Sāgas grupas mēbeļu ražotni Laiko Mālpilī Dānijas kompānija AS Kvist Industries iegādājās no Swedbank 2011. gada nogalē. Dāņi atjaunoja ražotnes darbību 2012. gada aprīlī, ieguldot tajā trīs miljonus eiro, plānodami investēt vēl vismaz vienu līdz divus miljonus eiro. Uzņēmumam ir izdevies īstenot savas ieceres, jo, pēc M. Kvista teiktā, Kvist Industries grupa kopumā turpina ieguldīt ap vienu miljonu eiro gadā, lielākoties – Latvijā.
Divarpus gadu darbības laikā darbinieku skaits pieaudzis no 50 līdz 250, kas ir apmpēram puse no grupas darbinieku skaita. Kvist ir ražotnes arī Dānijā un Slovākijā. Pašlaik Slovākijā visas jaudas esot izmantotas, bet Latvijā vēl esot vieta, kur izplesties. Mālpils ražotne lielākoties darbojas divās maiņās.
Vietējie iepriecina
Kvist inevestē gan pašu līdzekļus, gan bankas naudu, jo kopš ražotnes iegādes izveidojušās labas attiecības ar Swedbank. Tā kā pēdējā laikā bijis nepieciešams nodrošināt strauju attīstību, piesaistīts investors – kāds Kopenghāgenas investīciju fonds, kas iegādājies trešdaļu Kvist Industries akciju. Tas garantējot arī zināmu stabilitāti klientu acīs, saka M. Kvists. Viņš ir gandarīts par vietēju darbinieku līdzdalību SIA Kvist darbības organizēšanā. Turklāt Latvijas darbinieki jau pārstāvot Kvist norvēģu un zviedru tirgos.
Ražotne pirms tās darbības atjaunošanas bija strādājusi vairāk nekā 20 gadus, tāpēc ir bijušas ne tikai ēkas un iekārtas, bet arī pieredzējuši ražošanas darbinieki, tostarp cilvēki, kuriem ir ļoti laba izpratne par to, kas nepieciešams kvalitatīvu liekti līmēto mēbeļu izgatavošanai.
Kaut arī ražotnē mēbeļu izgatavošanu var veikt no nulles, lielā pasūtījumu apjoma dēļ nepieciešamo finieri Kvist pašlaik iepērk gan Latvijā, gan ārvalstīs. Taču, ja piegādātāji vēlētos palielināt cenas, ražotnē finieri jebkurā brīdī var izgatavot paši, jo ir nepieciešamās lobmašīnas un žāvētavas. Septembra sākumā plānots pabeigt jaunā ceha iekārtošanu, tad Kvist jaudas palielināsies par trešdaļu.
Krīzi pārdzīvo
2008. un 2009. gada finanšu krīze gan bijis trieciens arī Kvist Industries, taču kopš 2010. un jo īpaši 2011. gada izdevies strauji palielināt apgrozījumu; pašlaik pieaugums veido 25–30% gadā. Tiesa, apgrozījums pagaidām vēl nesasniedz pirmskrīzes apjomus, atzīst M. Kvists. Šogad tas grupas ietvaros tiek prognozēts ap 30 milj. eiro.
Tā kā Kvist darbojas kā apakš- uzņēmējs, izpildot pasaulē pazīstamu mēbeļu zīmolu pasūtījumus, krīzes laikā šie klienti netika pazaudēti, taču samazinājās pasūtījumu apjoms, jo īpaši mēbelēm, kas domātas publiskajām ēkām, tostarp birojiem un bankām. Kvist produkcijas klāstā divas trešdaļas ir mājas mēbeles, bet viena trešdaļa – mēbeles sabiedriskām celtnēm, kuru būvniecības apturēšana vai palēnināšanās jūtami atspoguļojusies grupas apgrozījumā. M. Kvists stāsta, ka uzņēmums darbojas uz 3–5 gadu līgumu pamata, kuros gan nav atrunāti precīzi apjomi vai līguma summas, taču tas garantē zināmu stabilitāti abām iesaistītajām pusēm – klientam pārliecību, ka vajadzības gadījumā laikus par noteiktu samaksu tiks piegādas mēbeles, Kvist – ka būs pasūtījumi. Piemēram, šobrīd 2014. gada jaudas jau ir pārdotas, un notiek sarunas par 2015. gada pasūtījumu apjomiem.
Stabili Ziemeļeiropā
Kopš ražotnes iegādes daži no Kvist klientiem – mēbeļu pasūtītājiem – kāpinājuši pasūtījumu apjomus, un tas atspoguļojas arī Latvijas uzņēma darbībā. Kompānijai ir stabils noieta tirgus (ap 80%) Ziemeļeiropā.
Kvist pozīcijas salīdzinājumā ar konkurentiem stiprākas dara tas, ka grupa Ziemeļeiropas tirgū ir pazīstama, uzskata M. Kvists. Pēdējos gados daudzas Rietumeiropas komānijas pārceļ savas ražotnes vai loģistikas centrus uz Austrumeiropu, un, piemēram, norvēģiem, kas darbību pārceļ uz Igauniju vai Poliju, ir loģiski par sadarbības partneri (mēbeļu vai to detaļu piegādātāju) izvēlēties Kvist, kura darbības stils viņiem esot pazīstams. Pēdējā laikā grupai īpaši labi klājies Zviedrijas tirgū, kuru var tikpat viegi apkalpot gan no Lavijas, gan no Dānijas.
Arī tas, ka Kvist spēj piedāvāt gan masīvkoka, gan liekti līmētās mēbeles un to detaļas, ir viens no plusiem salīdzinājumā ar konkurentiem. Šobrīd Kvist mēbeļu pasūtītāju sarakstā ir tādi zīmoli kā dāņu Fritz Hansen, zviedru Materia, kā arī jauns skandināvu zīmols Muuto. Pēdējā laikā izveidojusies laba sadarbība arī ar norvēģu un somu kompānijām, kuras gan saukt vārdā viņš nedrīkstot. Sākumā Latvijā ražoti arī salīdzinoši lēti izstrādājumi, bet šobrīd sadarbība notiek pamatā ar dārgā gala mēbeļu ražotājiem, tostarp no Vācijas. Savukārt ASV ieņem salīdzinoši nelielu tirgus daļu, bet kā kuriozs varētu izklausīties tas, ka Kvist sūtījis mēbeles pat uz Ķīnu.
«Lai veiksmīgi darbotos, jāpārzina tirgus,» saka M. Kvists, un Ziemeļeiropas gadījumā esot tā, ka «zinām ne tikai klientus, bet arī viņu biznesu». Tas ļaujot būt ne tikai pasūtījuma izpildītājam, bet arī sadarbības partnerim produkta izstrādes gaitā. Kaut arī pamatā Kvist izpilda citu zīmolu pasūtījumus, ap 20% grupas apgrozījuma veidojot arī pašu dizainētie produkti.