Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) uzskata, ka biogāzes kvotu sadale pierāda, ka Ekonomikas ministrijas ierēdņi strādā nevis konkrētās nozares, bet gan atsevišķu indivīdu interesēs.
Asociācija aicina pārskatīt kvotu sadali. „Pašreizējā atruna par to, ka zemnieki paši vainīgi, ka neuzspēja biogāzes kvotai pieteikties, ir neloģiska. Plānojot Ministru kabineta noteikumu nosacījumus, Ekonomikas ministrijas ierēdņiem bija jābūt pietiekami zinošiem, lai šādu situāciju paredzētu un novērstu. Noteikumi bija jāizstrādā ar domu atbalstīt lauksaimniekus, kuriem ir nepieciešamie resursi, taču acīmredzot kādam tas nebija izdevīgi,” sašutumu par izveidojušos situāciju izsaka LLKA valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.
„Bez tam, cena biogāzes obligātajam iepirkumam noteikta 19 santīmi/m3, kamēr a/s „Latvenergo” pārējiem ražotājiem piedāvātā cena sastāda tikai aptuveni 2.5 santīmus/m3. Tas nozīmē, ka obligātajam iepirkumam cena ir astoņas reizes lielāka! Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju valstī, tas ir absurdi un atkal liek domāt par kārtējo reizi, kad ierēdņi strādā konkrētu uzņēmēju interesēs. Šajā gadījumā var secināt, ka arī Ekonomikas ministrijas ierēdņiem ir bijusi tieša vai netieša saikne ar uzņēmēju Andri Griģi, kurš, savukārt, ir saistīts ar visiem uzņēmumiem, kuriem biogāzes kvotas ir piešķirtas,” uzskata I.Jansons. „Pagājušajā gadā tikāmies ar Ekonomikas ministrijas Enerģētikas departamenta direktoru Uģi Sarmu, lai aicinātu veikt grozījumus Enerģētikas likumā, paredzot lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām tiesības nodarboties ar elektroenerģijas vai siltumenerģijas ražošanu no biedru saražotās biomasas, lai realizētu to uz ārpusi. U.Sarma toreiz mūsu priekšlikumu nevēlējās atbalstīt, nespējot savu viedokli argumentēt. Acīmredzot, jau toreiz bija skaidrs, ka biogāzes kvotas tiks konkrētam cilvēkam.”
Db jau vēstīja, ka noteikumi „Par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus” paredz, ka obligātā iepirkuma ietvaros izsniedzamās kvotas tiek piešķirtas rindas kārtībā. Noteikumi stājās spēkā 12.martā, taču jau 13.martā citi interesenti bija saņēmuši Ekonomikas ministrijā atbildi, ka kvotu apjoms jau ir izsmelts. Pret kvotu sadali iebilst arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbība spadome, savukārt ekonomikas ministrs Artis Kampars uzdevis izveidot darba grupu, kurai divu nedēļu laikā jāvērtē valsts atbalsts biogāzes un vēja enerģijas projektiem.