Valdība šodien atbalstījusi grozījumus valdības noteikumos, līdz ar to kooperatīvi varēs pieteikties uz ES atbalstu jauna piena pārstrādes uzņēmuma veidošanai.
To paredz valdības apstiprinātie Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātie grozījumi MK noteikumos Noteikumi par valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauku attīstībai Latvijas lauku attīstības programmas pasākuma «Lauksaimniecības produktu pievienotās vērtības radīšana ietvaros». Atbalsta nosacījumi ir izstrādāti, lai apvienotu piena ražotājus un radītu piena produktiem pievienoto vērtību Latvijā.
Plānots, ka uz atbalstu piena sektorā varēs pretendēt juridiska persona, ja vismaz 51% tās daļu, akciju vai paju pieder vienam vai vairākiem kooperatīviem, bet pārejās - vienai vai vairākām personām, kas nodarbojas ar piena ražošanu, vai vienam vai vairākiem kooperatīviem, kas apvieno piena ražotājus. Vienlaikus šīs juridiskās personas īpašnieku kopējam piegādes kvotas ietvaros realizētajam piena apmēram pēdējā noslēgtajā kvotas gadā būs jābūt vismaz 70 tūkstošiem tonnu piena.
Sabiedriskais finansējums šī mērķa īstenošanai noteikts 5,18 miljonu latu apmērā.
Paredzēts, ka atbalsta pretendentiem, kas pieteiksies uz Eiropas ekonomikas atveseļošanas plānā piešķirto sabiedrisko finansējumu piena sektora pārstrukturēšanai, atbalsta apmēru noteiks atbilstoši uzņēmuma kategorijai. Tostarp mikrouzņēmumi, mazie un vidējie uzņēmumi varēs pretendēt uz 60% līdzfinansējumu, bet pārējie - uz 30%. Atbalstu nepiešķirs uzņēmumiem, kuros strādā vismaz 750 darbinieku un kuru neto apgrozījums ir vismaz 140 miljoni latu.
Kooperatīvi jau atzinīgi novērtējuši pieņemto lēmumu. LLKA valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons: «Eiropā tā ir pieņemta prakse, ka pārstrāde pieder zemnieku kooperatīviem. Šis valdības lēmums ir solis tuvāk šim mērķim arī Latvijā. Ražotājiem vairs nebūs vajadzības nākotnē risināt problēmas ar valsts kompensāciju palīdzību, jo viņiem piederēs visa ražošanas ķēde un viņiem būs tieša ietekme procesu plānošanā.» Jau ziņots, ka lauksaimniecības kooperatīvi Trikāta KS, Dzēse un Piena partneri KS, kuru atbalsta vel septiņi piena ražotāju kooperatīvi, jūlijā iesniedza zemkopības ministram projektu par kooperatīviem piederošas pārstrādes projekta attīstību. Realizējot šo projektu, kooperatīvi plāno dienā pārstrādāt 250 līdz 300 tonnas piena, kas nozīmē stabilu piena pieprasījumu kooperatīvu biedriem.
«Galvenais sasniegums ir tas, ka no vārdiem esam pārgājuši pie darbiem - ministrs ir devis iespēju kooperatīviem realizēt savu piena pārstrādes ražotnes projektu. Esam apņēmības pilni strādāt tālāk un uzlabot mūsu iesniegto projektu, atbilstoši pieņemtajiem grozījumiem, lai pretendētu uz pieejamā Eiropas līdzfinansējuma saņemšanu,» norāda Trikāta KS, Dzēse un Piena partneri KS biedri. Piena kooperatīvi kā savu līdzfinansējumu projektā plāno ieguldīt vismaz 1 miljonu latu. Realizējot savu projektu, kooperatīvi plāno dienā pārstrādāt 250 līdz 300 tonnas piena, kas nozīmē stabilu piena pieprasījumu kooperatīvu biedriem.