SIA Latvijas piens dibinātāji - zemnieku kooperatīvi Trikāta KS, Dzēse un Piena partneri KS noraida Konkurences padomes (KP) pārmetumus par karteļa vienošanos.
Kooperatīvi plāno turpināt sadarboties, lai veiksmīgi attīstītu savu piena pārstrādes uzņēmuma projektu, neskatoties uz KP ierosināto lietu par nelikumīgu vienošanos divu kooperatīvu starpā.
Konkurences padome divus no trijiem SIA Latvijas Piens dibinātājiem – kooperatīvus Trikāta KS un Dzēse – vaino Konkurences likuma 11. panta 1. punkta pārkāpšanā. Tas ir, ierosināta lieta par aizliegtu vienošanos, precīzāk – «tiešu vai netiešu cenu noteikšanu jebkādā veidā vai to veidošanas noteikumiem, kā arī par tādas informācijas apmaiņu, kura attiecas uz cenām vai realizācijas noteikumiem».
Līdz šim pieejamie izmeklēšanas dokumenti liecinot, ka, pēc KP viedokļa, kooperatīvu starpā esot notikusi «karteļa vienošanās» par piena pārdošanu. Pēc zemnieku paustā, KP atsakās izprast, ka jebkādas vienošanās kooperatīvu starpā notikušas tikai ar vienu mērķi – apvienoties savas piena pārstrādes rūpnīcas būvniecībai. Līdzšinējie zemnieku mēģinājumi skaidrot KP lietas būtību bijuši nesekmīgi, jo KP viņus nav uzklausījuši.
Zvērināta advokāte Anete Bergmane komentē situāciju: «Zemnieki sevi par vainīgiem neuzskata un cīnīsies pret nepamatotajiem pārmetumiem. Šoreiz nav runa nav par juridisku strīdu, bet gan par politiku: konkurences tiesības tiek izmantotas pret vājāko tirgus ķēdes dalībnieku, tas ir - zemnieku. Atgādinu, ka KP zemniekus nesargāja, ne brīdī, kad iepirkumu cenas bija neadekvāti zemas, ne brīdī, kad veidojas piena ražotāju monopols. Tomēr tagad tiek meklēti formāli pārkāpumi tieši zemnieku rīcībā.»
KP vēršanās pret kooperatīviem Dzēse un Trikāta KS nozīmējot vēršanos pret apmēram 510 zemnieku saimniecībām (280 zemnieki ir Dzēses biedri, 230 – Trikāta KS). KP lietas ierosināšana pret kooperatīviem jau šobrīd zemnieku sabiedrībai raida skaidru signālu – apvienošanās kooperatīvos un vienošanās par kopīgu izejvielas pārdošanu var tikt sodīta. Zemnieku kooperatīvu resursu – saražotā piena – apvienošanu kopīgā bāzē prasījusi pati valsts un bez šādas vienošanas SIA Latvijas piens projekts nesaņemtu ne valsts atbalstu, ne bankas kredītu. Projekta kopējās izmaksas ir 10,5 miljoni latu. 22.decembrī uzņēmums svinēs spāru svētkus. Šajā brīdī LP būvniecībā jau būs ieguldīts viens miljons latu. Zemnieki uzsver, ka apvienošanās vispirms kopīgai piena pārdošanai, pēc tam – piena pārstrādei, neapdraud brīvu konkurenci Latvijā, jo triju kooperatīvu aizņemtā tirgus daļa svaigpiena tirgū sasniedz labi ja 15%, turklāt, lielākā daļa no kopīgi savāktā piena tiek pārdota Lietuvā.
Zemnieku vienošanās par piena pārdošanu un savas rūpnīcas būvniecību īpaši aktuāla esot šobrīd, jo divi no trim Latvijas lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem nonākuši Krievijas investoru rokās un veikalu plauktus pārpludina importēti, neskaidras kvalitātes piena produkti.
KP, izprotot zemnieku kooperatīvu vēlmi pēc arvien plašākiem atbrīvojumiem no Konkurences likuma normām, Konkurences padomes priekšsēdētāja Ieva Jaunzeme trešdien norādīja, ka iestādes uzdevums ir rūpēties par pēc iespējas sabalansētu konkurenci visos tirgus posmos un, kas galvenais, aizsargāt patērētāju intereses. I.Jaunzeme uzsvēra, ka KP līdz šim ir atbalstījusi un arī turpmāk atbalstīs zemnieku sadarbību likumā noteiktajās robežās, bet jebkuras izmaiņas esošajā regulējumā jāapsver rūpīgi un ņemot vērā to ietekmi uz patērētājiem. Savukārt divu kooperatīvu iespējamais pārkāpums, ko pārbauda KP, skatāms ārpus diskusijas par zemnieku sadarbību, jo pēc būtības to neskar, norāda KP.