Par gada labāko kooperatīvu 2013. gadā kategorijā Izaugsme atzīts uzņēmums Barkavas arodi.
Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) Barkavas arodi investējusi 2,67 miljonus eiro, izveidojot modernu graudu pieņemšanas un uzglabāšanas vietu Madonas novadā.
Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons izteicās, ka LPKS Barkavas arodi ir paveikusi nozīmīgu darbu apjomu kāpināšanā, pagājušajā gadā veiktas būtiskas investīcijas, kas ļāvušas attīstīt graudkopību visā reģionā un zemniekiem augt līdz ar kooperatīvu.
Dibināja daži
LPKS Barkavas arodi 2006. gadā dibināja trīs saimniecības, un kopš tā laika biedru skaits arvien pieaug. Sākotnēji Barkavas zemnieki izaudzēto realizējuši, kā nu katrs mācējis – Rēzeknē, Madonā, Jēkabpilī un citviet. Tolaik būdams mazais zemnieks, tagadējais LPKS izpilddirektors Alberts Gailums sapratis, ka jāpulcējas kopā. Pamatkodols bija septiņi līdz desmit zemnieki, ar kuriem bija pārrunas par iespējamo kooperatīva dibināšanu, viņš atceras. Sākuma periods bijis interesants ar to, ka ikvienu saimnieku vajadzējis pārliecināt par pareizo izvēli. Kooperatīva atrašanās vietas izvēle izdarīta par labu Barkavai, kur ir laba infrastruktūra, piebraucamais ceļš, tika arī noslēgts līgums ar Izglītības un zinātnes ministriju par telpu nomu, kur atradās arodskolas mācību bāze. «Raža bija pie durvīm. Sākumā te nekā nebija, graudus bērām uz lauka zem klajas debess. Pirmais uzdevums bija savākt produkciju no zemniekiem un tālāk vedām uz pieņemšanas punktiem sadarbības partneriem,» turpina A. Gailums. Zemniekiem ieguvums – maksimāli īsā laikā labos apstākļos novāc izaudzēto un viņiem nav jārūpējas par ražas transportēšanu. No Barkavas līdz Jēkabpilij ir 90 km, bet līdz Rēzeknei – 65 km, un tas nav maz. Ja zemnieki varētu nodot tikai vienu vai divas kravas, tas radītu problēmas, viņš skaidrojis. Lēnām zemnieki sapratuši, ka kooperatīva uzņemtais virziens esot pareizais un rādītāji ir augšupejoši.
No 2006. gada biedru skaits kooperatīvā pakāpeniski audzis, šogad sasniedzot 100; kopumā LPKS biedri apsaimnieko gandrīz 10 tūkstošus ha. Pārsvarā kooperatīva biedri darbojas 50 km radiusā ap Barkavu. A. Gailums nedomā, ka turpmāk būs ievērojams biedru skaita pieaugums, jo apkārtnē brīvas zemes vairs nav.
Kooperatīvā apvienojušās saimniecības, kas apsaimnieko 10–800 ha. «Mazie saimnieki ir teikuši atzinīgus vārdus par kooperāciju, jo liela saimniecība ir spēcīga pati par sevi, bet mazajiem jāpalīdz,» – tā A. Gailums.
Saražotā produkcija tiek realizēta lielākajam graudu kooperatīvam Latvijā LPKS Latraps, kas to tālāk eksportē ārpus valsts.
A. Gailums stāsta, ka graudu transportēšanas izmaksas ir salīdzinoši augstas. Aplēsts, ka posmā Barkava–Liepāja autotransporta izmaksas bija ap 17 Ls, bet, izmantojot dzelzceļa pakalpojumus un darbaspēku, tās veido ap 7–8 Ls. Tāpēc Latraps savulaik lēmis par objekta iegādi Madonā blakus dzelzceļam, kas ļauj samazināt transportēšanas izmaksas.
Kāds ir ieguvums zemniekiem no dalības kooperatīvā? Viņi tiek apgādāti ar izejvielām, ražošanai nepieciešamajiem minerālmēsliem, ar LPKS Latraps palīdzību tiek pārdoti augu aizsardzības līdzekļi. Ražas laikā lielākais ieguvums ir tas, ka ļoti ātri tiek nodota produkcija un nav garo rindu, kas ir citās graudu pieņemšanas vietās.
Modernizējas pamazām
Līdz šim Barkavas arodi modernizāciju veikuši sešās kārtās, piesaistot ES struktūfondu līdzekļus. Modernizācija sākta 2007. gadā, izbūvējot pirmos divus graudu bunkurus, un tagad to skaits drīzumā pieaugs līdz sešiem lielajiem bunkuriem un septiņiem mazajiem. Izveidota gan graudu pieņemšanas zona, gan jauna graudu kalte.. Tā īpaši sevi attaisnojusi 2012. gadā, kad bija izaudzētas graudu rekordražas. Izveidota arī nojume graudu pieņemšanai, iegādātas jaunas laboratorijas iekārtas, kaļkojamā materiāla izkliedētājs kooperatīva biedru vajadzībām.
«Ejam lēniem soļiem un pakāpeniski sakārtojam šo bāzi, lai zemnieks būtu apmierināts,» stāsta A. Gailums. Bunkuros var uzglabāt 17 tūkstošus tonnu graudu, bet sezonas laikā to aprite divkāršojas. 2012. gadā izdevies ievākt rekordražu, kad graudus pat nav bijis kur likt. Arī pērnais gads bija veiksmīgs – kooperatīva biedriem izdevies novākt 25 tūkstošus tonnu graudu.
Kopējās investīcijas sasniegušas 2,67 miljonus eiro, bet ES atbalsts bijis 1,157 tūkstoši eiro. Lai varētu ieguldīt attīstībā, noslēgta vienošanās ar saimniecībām par šī objekta izbūves finansēšanu, līdz ar to tas pieder pašiem zemniekiem, un kopējais zemnieku ieguldījums jau sasniedzis 1,509 miljonus eiro.
Ko lems zemnieki
Z/s Ceļmalas saimnieks, Barkavas arodi valdes priekšsēdētājs Andris Ģērmans uzskata, ka kooperatīvs ir liels atspaids un dod iespēju zemniekiem ātrāk nodot ražu, nestāvot garās rindās pie uzpircējiem, kā arī palīdz atrisināt transporta problēmas. Runājot par biedru skaitu, viņš atzīst: «Esam savu misiju jau izpildījuši, un tuvākais reģions jau apgūts. Atliek vien pilnveidot savu kvalitāti un visu to, kas vērsts par labu zemniekiem,» uzsver A. Ģērmans. Kooperatīvs ir kā sava veida drošības enkurs zemniekiem, kas nepieciešamības gadījumā varot pastutēt un atbalstīt ražotājus. Turpmākie kooperatīva plāni būs atkarīgi no tā, ko un kā lems paši zemnieki. «Esam jau tuvu finišam. Viens no būtsikiem aspektiem – zemes vairāk nekļūst. Biedru skaits aug, jo dažkārt saimniecības dalās, ir jaunie zemnieki. Mūsu nozarē neto apgrozījums nebūtu tas īstais rādītājs, jo ražošanas izmaksas krasi mainās atkarībā no izejvielu un produkcijas cenām,» stāsta A. Gailums. Piemēram, kad graudiem bija ļoti labas cenas, arī zemnieki bija gandarīti par saņemto un izejvielām bija adekvātas cenas, savukārt pērn, strādājot ar ļoti labiem rādītājiem, izejvielu realizācijā apjoms nemainījās, bet apgrozījums saruka, jo graudu cenas bija zemākas.
Nozarē liela nozīme ir laikap- stākļiem, tāpēc jābūt gataviem jelkādiem pārsteigumiem. Kā būs šogad, vēl esot grūti teikt, jo jāredz, kā būs pārziemojuši sējumi. Iespējams, vienam otram zemniekam var nākties pārsēt savas platības, jo kailsals jau savu ir padarījis, tomēr lielāka skaidrība būs pavasarī.