Liepājas Universitātes Matemātikas zinātņu un informācijas tehnoloģiju institūta zinātnieki pērnā gada nogalē iesniedza Latvijas un Eiropas patenta pieteikumus sistēmas izgudrojumam optimālas anaerobās vides uzturēšanai biogāzes ražošanā.
Liepājas Universitātes zinātnieki ir izstrādājuši automātisku sistēmu, kas ļauj nodrošināt biogāzes ražošanā izmantojamo anaerobisko baktēriju uzturēšanu vajadzīgajā temperatūras diapazonā, izmantojot speciālas palīgvielas un/vai ūdeni kontrolētā laistīšanas nodrošinājumā.
Patlaban ir izveidots matemātiskais modelis, kas nosaka šķidruma spiedienu, mitrumu un temperatūru ar rūpniecisku sensoru palīdzību, tādējādi novērtējot biogāzes komponenšu – metāna un ogļskābās gāzes daudzumu.
Zinātnieki Liepājā ir matemātiski pamatotojuši sistēmas sensoru izvēli un optimālo izvietojumu atkritumu poligonā. Risinājuma formulējums ļauj noteikt mitruma avotu un biogāzes noteču optimālo izvietojumu, minimizēt biogāzes (oglekļa dioksīda) noplūdi atmosfērā.
Izgudrojums tapis Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta «Jaunas tehnoloģijas un programmnodrošinājuma izstrāde biogāzes ieguves procesu optimizācijai» īstenošanas gaitā. Tas saistīts ar biogāzes ražošanu – sistēmām, kas paredzētas cieto sadzīves atkritumu slānī notiekošo anaerobās fermentācijas procesu kontrolei un uzturēšanai, skaidro universitātes pārstāvji.
Parastajos atkritumu poligona apstākļos baktēriju attīstība un dzīves cikls netiek regulēts, skaidro zinātnieki.
Piemēram, karstās dienās, temperatūrai palielinoties, palielinās temperatūra arī atkritumu slānī, kas izraisa to, ka baktēriju kolonijas iznīkst. Rezultātā biogāze vairs neveidojas, kaut arī vēl paliek pietiekami daudz neizmantotu atkritumu, no kuriem biogāze varētu veidoties. Apkārtējā vide var ievērojami ietekmēt biogāzes ražošanas procesus pat dziļajos cieto sadzīves atkritumu slāņos.
Projekts «Jaunas tehnoloģijas un programmnodrošinājuma izstrāde biogāzes ieguves procesu optimizācijai» ir realizēts ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Liepājas pilsētas domes finansiālo atbalstu, Liepājas Universitātes zinātniekiem sadarbojoties ar SIA Liepājas RAS tās tehnoloģiskajā bāzē «Ķīvītes» Grobiņas novadā.