«Šā brīža ekonomsikajā situācijā ir jābūt ļoti piesardzīgiem, izsakot nākotnes prognozes, tomēr, salīdzinot ar 2008. un 2009. gadu, kad kopējā aktivitāte arī Daugavpils novadā bija ļoti zema, sākot no 2010. gada Daugavpils novada Būvvalde izdevusi sešas biogāzes un koģenerācijas staciju būvniecības atļaujas,» Db.lv stāstīja Daugavpils novada Būvvaldes būvinspektors Arvils Pundurs.
Patlaban būvniecība ir uzsākta uzņēmuma AD Biogāzes stacija objektā Skruadlienas pagasta Skaistā. Šajā biogāzes un koģenerācijas stacijā jau ir uzstādīti rezervuāri un notiek elektropadeves pievienošana, stāstīja A. Pundurs.
Pa vienai biogāzes un koģenerācijas stacijai ir izsniegtas SIA AD Biogāzes stacija, SIA Bīstamo atkritumu serviss, SIA Dubnas siltums, SIA Renas enerģija, SIA Naujienes jauda un SIA importex Group. «Būvatļauju izsniegšana biogāzes un koģenerācijas staciju celtniecībai nenotika pakāpeniski, precīzāk sakot, tās visas tika izsniegtas vienā laika periodā, tādēļ 2010. gada beigās šķita, ka ir sākusies milzīga koģenerāciajs staciju būvēšanas aktivitāte,» stāsta A. Pundurs.
Tuvākajā laikā Daugavpils novada Būvvaldē varētu tikt iesniegti vismaz vēl divi biogāzes un koģenerācijas staciju būvniecības atļauju lūgumi, jo saskaņā ar Iepirkumu uzraudzības birojā publicēto informāciju, SIA importex Group Daugavpils novadā kopumā plāno būvēt trīs biogāzes un koģenerācijas stacijas. Uzņēmums jau noslēdzis 2,250 miljonus latu vērtu līgumu par biogāzes un koģenerācijas staciju būvi ar Vācijas kompāniju Storimpex Natural Power GmbH un 2,252 miljonus latu vērtu līgumu ar vācu būvniecības uzņēmumu PlanET Biogastechik GmbH, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja sniegtie dati. Arī uzņēmuma valdes loceklis Dmitrijs Kabakovs atzina, ka pirmā koģenerācijas un biogāzes stacija darbu uzsāks 2012. gada jūnijā.
Latvijas koģenerācijas staciju būvnieka SIA UPB Energy prezidents Uldis Pīlēns DB iepriekš jau pauda viedokli, ka mazās biogāzes stacijas nākamajos 20 gados būs neatņemama lauku ainavas sastāvdaļa arī Baltijā. Pats koģenerācijas staciju būvniecības uzņēmums šogad teju trīskāršojis savu darbinieku skaitu, savukārt uzņēmuma apgrozījums ir dubultojies.
Jau vēstīts, ka kopš 2005. gada elektriskā jauda stacijām, kurās izmanto atjaunojamos resursus, ir augusi par 3,2%, un straujākais pieaugums fiksēts biomasas un biogāzes stacijām. Tiesa gan, biomasas un biogāzes staciju elektriskās jaudas īpatsvars ir niecīgs. Db.lv jau rakstīja, ka pērn no biogāzes saražots par 30% vairāk elektroenerģijas nekā iepriekš, bet zaļo energoresursu apjoms koģenerāciajs stacijās pieaudzis par 9%. Šī gada septembra sākumā darbu uzsāka 2,3 eiro vērtā biogāzes stacija Limbažu novada Jaundzelvēs, savukārt Grieķijas investīciju kompānija Libra Group šī gada maijā piekritusi ieguldīt alternatīvās enerģētikas projektā Nīcas novadā, divus uzņēmumus, kas nodarbosies ar siltumenerģijas ražošanu, ko tālāk izmantos pārtikas ražošanā, šī gada aprīlī dibinājis uzņēmējs un z/s Zemitāni īpašnieks Guntis Belēvičs.