Ar bankas Citadele līdzfinansējumu uzņēmums SIA Sabiedrība Mārupe palielinās konkurētspēju Baltijas tirgū, izbūvējot biogāzes un dabasgāzes koģenerācijas stacijas.
Tās ļaušot uzņēmumam uzlabot ražošanas efektivitāti, samazināt siltuma ražošanas izmaksas un gūt papildus ienākumus no elektrības ražošanas. Jaunie projekti ļaušot videi draudzīgā veidā pārstrādāt gan laukkopības un siltumnīcu saimniecības ražošanas augu atliekas, gan lopkopības nozares kūtsmēslus, pārstrādes procesā iegūstot gan elektrību, gan siltumu.
Patlaban ar bankas Citadele līdzfinansējumu SIA Sabiedrība Mārupe ir pabeigusi projekta realizācijas 1. etapu. Laikā no 2011. gada maija līdz 2012. gada janvāra vidum ir izbūvēta 1 MW jaudas biogāzes koģenerācijas stacija, 6 MW apkures katls, siltuma akumulējošā tvertne un tehnoloģiskās iekārtas, kas ļaus uzkrāt saražoto siltumu un izmantot to siltumnīcām. Tāpat ir veikti sagatavošanas darbi 2 MW jaudas dabasgāzes koģenerācijas stacijas būvniecībai.
«Ar šī projekta palīdzību mēs varam samazināt siltuma ražošanas izmaksas tomātu un gurķu audzēšanai, uzturēt siltumnīcās vienmērīgu temperatūru un palielināt ražību,» norādīja uzņēmuma direktors Kaspars Brunovskis.
Viņš uzsver, ka biogāzes koģenerācijas ražotne sniedz iespēju arī efektīvāk izmantot lauksaimniecības blakusproduktus, videi draudzīgā veidā ražojot no tiem elektroenerģiju un siltumu. «Tas savukārt ļaus mums gūt arī papildu ienākumus, pārdodot elektroenerģiju,» saka K. Brunovskis un piebilst: «Tā kā Sabiedrības Mārupe tuvākajā apkārtnē pēdējos gados ir paplašinājies privātmāju rajons, tad līdz ar šī projekta realizāciju būtisks pluss ir arī tas, ka atkritumu utilizācijas process samazinās smakas, kas iepriekš radās uz laukiem izvedot kūtsmēslus, kā arī kompostējot augu atliekas. Tas ir svarīgi gan videi, gan cilvēku dzīves kvalitātei.»
Kaspars Brunovskis akcentē, ka «ar šī projekta palīdzību mēs ražošanas efektivitātes ziņā pietuvināmies dārzeņu audzētājiem Eiropā, piemēram, Nīderlandei, jo tur dārzeņu audzēšanai nepieciešamā apkure jau sen tiek nodrošināta ar koģenerācijas staciju palīdzību».
Sabiedrība Mārupe ar bankas Citadele līdzfinansējumu turpina realizēt arī projekta 2. etapu, kura ietvaros tiks izbūvēta 2 MW jaudas dabasgāzes koģenerācijas stacija un CO2 ražošanas iekārta.
Biogāzes un dabasgāzes koģenerācijas staciju izbūves kopējās izmaksas ir 5,2 miljoni latu, ieskaitot PVN. No tā bankas Citadele sniegtais finansējums ir 4,7 miljoni latu.
Biogāzes koģenerācijas ražotnes būvniecības pasūtītājs ir SIA Zaļā Mārupe. Būvdarbus veic SIA Filter. Savukārt dabasgāzes koģenerācijas stacijas būvniecības pasūtītājs ir SIA Mārupes Siltumnīcas.