Otrdien, 30. aprīlī, uzņēmums Seces koks Preiļos atklās jaunu šķeldas koģenerācijas staciju, kuras izveide Preiļu iedzīvotājiem samazinās siltuma tarifus, informēja uzņēmuma pārstāvji.
Preiļu koģenerācijas stacijas izveidē kopumā ieguldīti 4,52 miljoni latu, no kuriem 3,16 miljoni ir bankas Citadele piešķirtais finansējums, bet atlikusī summa ir uzņēmuma pašu kapitāls. Papildus ir piesaistīts «Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta» līdzfinansējums, kas pēc tā saņemšanas samazinās kredīta atlikumu.
«Mūsu galvenais mērķis ir nodrošināt stabilas siltuma piegādes Preiļu pilsētas iedzīvotājiem. Elektrības ražošana ir tikai rīks, ar ko palētināt siltuma cenu. Pensionāri, kas ir visjūtīgākā sabiedrības daļa, par elektrību maksā vidēji desmit latus mēnesī, toties par siltumu ziemas mēnešos ir jāmaksā 60-100 latus mēnesī. Uzreiz var redzēt, kā siltumu tarifu samazināšana var atvieglot ģimenes budžetu,» stāsta SIA Seces koks vadītājs un viens no īpašniekiem Ēriks Fricsons. «Šķeldas koģenerācijas stacijai iegādājāmies pašas modernākās iekārtas no Austrijas un Itālijas. Galvenā atšķirība no analogiem ir šo iekārtu spēja strādāt ar vissliktākās kvalitātes šķeldu. Tādas tehnoloģijas koģenerācijas stacijas pārsvarā tiek izvietotas lielās pilsētās, aizstājot vecās katlu mājas.»
«Patlaban Preiļu pilsētā siltumapgāde ir sadalīta divos lielos lokos. Vienā no tiem siltumenerģiju piegādā AS Preiļu Siers, kas pārdod siltumu par 36 LVL/MWh. Otrā lokā līdz šim piegādi veica SIA Preiļu saimnieks ar ražošanas tarifu 25 LVL/MWh, bet tagad lielāko daļu no siltuma centrālajā katlu mājā SIA Seces koks piegādās par 21 LVL/MWh. Papildus pie ražošanas tarifa klāt ir jārēķina pārvades un realizācijas tarifu izmaksas. Rezultātā pilsētas iedzīvotājiem, kas saņem siltumu no centrālās katlu mājas loka, būs zemāki siltuma tarifi,» stāsta Preiļu novada mērs Aldis Adamovičs
Koģenerācijas stacijā, dedzinot šķeldu, tiks ražota siltuma enerģija, kas būs aptuveni 75% no visa saražotā, un elektroenerģija. Koģenerācijas stacijas elektriskā jauda ir 1,15 MW. Degkameras siltuma jauda ir 5,5 MW. Saražoto siltuma enerģiju Seces koks pārdos pašvaldības uzņēmumam Preiļu saimnieks, kas nodrošina siltumapgādi daļā Preiļu pilsētas. Savukārt elektroenerģiju Seces koks pārdos energoapgādes uzņēmumam Latvenergo.
Līdz šim uzņēmums Seces koks nodarbojās ar apaļkoku un zāģmateriālu sagatavošanu, žāvēšanu un tirdzniecību, taču turpmāk par uzņēmuma pamatnodarbošanos plānota siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošana.
Db.lv jau rakstīja, ka koģenerācijas stacija ar 1,15 megavatu jaudu, ko pagājušā gada nogalē Preiļos uzbūvējusi SIA Seces koks no Aizkraukles, kļuvusi par asu diskusiju objektu, kas tikšot izmantots arī vēlēšanās. Tā, piemēram, uzņēmējs Aigars Zīmelis izteicies asi: «Koģenerācijas stacija ir pilnīgs absurds, tā matemātiski nav pamatota, diskusijas vispār nav bijis un arī tagad nav. Vai kāds ir dzirdējis, ka Preiļos pietrūkst siltuma? Kāda velna pēc mēs viņus laidām iekšā pilsētā?»