Baltijā vadošais olu un olu produktu ražošanas uzņēmums Balticovo ir piesaistījis vērienīgas investīcijas tālākai uzņēmuma attīstībai, kas paredz fundamentālas pārmaiņas uzņēmuma ražošanas infrastruktūrā. Par uzņēmuma attīstības vīziju, uzņēmuma eksporta filosofiju un uzticama projektēšanas partnera SEP izvēli intervijā atklāj uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Vladimirs Mhitarjans.
Jau publiski izskanējis, ka Balticovo plāno vairāk nekā 100 miljonu vērtas investīcijas. Ko ar šīm investīcijām uzņēmums plāno darīt?
Tiešām, esam paredzējuši 100 miljonu eiro lielas investīcijas Balticovo, un tās pamatā būs saistītas ar vistu turēšanas apstākļiem, proti, pāreju uz ārpus sprostiem dētām olām. Tās ir fundamentālas infrastruktūras pārmaiņas, kas prasa nozīmīgus finanšu, laika un zināšanu resursus, taču esam ne tikai apņēmības pilni, bet jau to darām! Pāreja uz dējējvistu turēšanu ārpus sprostiem nenoliedzami ir saistīta ar plašākām olu ražošanas nozares tendencēm. Piemēram, Latvijā visi lielie tirdzniecības tīkli ir paziņojuši, ka tirgos tikai šādas ārpussprostu vistu olas. Arī Eiropas Savienība (ES) paredz pakāpenisku pāreju uz vistu turēšanu ārpus sprostiem. Punkts, te vairs nav diskusiju!
Tāpēc Balticovo mērķis ir līdz 2027. gadam pilnībā atbrīvoties no sprostiem mūsu uzņēmumā. Tomēr plānojam, ka gan Latviju, gan visu Baltiju kopumā ar 100% olām no ārpus sprostu vistām spēsim nodrošināt jau līdz nākamajām Lieldienām. Mēs esam to pieņēmuši un darām, taču pats projekts pirmkārt ir emocionāla atbildība pret dzīvniekiem. Turklāt šeit ir saskatāms arī ekonomiskais izdevīgums, jo ārpus sprosta vistas dēj labāk, dzīvo ilgāk, jo jūtas labāk, un to nodrošina jaunā pieeja. Eiropā kopumā gan tā visur nav. Vācijā, protams, ir grūti atrast sprostu olas veikalos, Skandināvijā tāpat. Tajā pašā laikā Polijā ap 75% no tirgus ir sprostos turēto vistu olas. Itālija, Spānija arī ir līdzīgā situācijā. Tie ir lielāki tirgi, un pilnīga pāreja notiks labi ja 2030. gadā, tāpēc Balticovo, sekojot nozares tendencēm un esot vieni no līderiem, kā uzņēmums tikai iegūs konkurences cīņā!
Cik sarežģīta ir pāreja uz ārpus sprostu kūtīm tīri no tehnoloģiskā skatupunkta?
Iekārtas, kuras integrējam jaunajās kūtīs, ir vismodernākās, kas pašlaik pieejamas, un arī ļoti dārgas, taču tas ir saistīts ar iekārtu efektivitāti, un te zināmā mērā slēpjas arī ekonomiskais izdevīgums. Piemēram, iekārtas – tās dod iespēju pašu vistu uzsildīto gaisu izmantot ienākošā gaisa uzsildīšanai. Proti, rezultātā vistas tērē mazāk enerģijas, lai sasildītu sevi. Tāpat jaunajās novietnēs emisijas tiek nofiltrētas, tās neaiziet atmosfērā. Visbeidzot – ir siltuma ieguvums ziemā, kas tiešā veidā arī ir līdzekļu ekonomija. Bez visiem šiem ieguvumiem tāpat ir skaidrs, ka nākotne pieder ārpus sprosta vistām. Taču modernas tehnoloģijas ir sarežģītas, un tās prasa inženiertehnisko pieredzi un zināšanas, lai novietnes tiktu pareizi uzprojektētas un uzbūvētas, bet iekārtas – pareizi integrētas. Balticovo attīstās visu laiku, un būvēt vajag nepārtraukti, bet uzņēmuma pirmajos attīstības projektos bija daudz projektēšanas kļūdu, kas nesa papildu izmaksas un laika zaudējumus.
Šobrīd jau sešus gadus ir ļoti cieša Balticovo un arhitektu un inženieru biroja SEP sadarbība dažādu jaunu projektu attīstībā. Ja projektēšanā viss ir pareizi, tad būvniecībā viss iet gludi. Nav papildu izdevumu un laika patēriņa, kas man ir ļoti svarīgi. SEP ir tas Balticovo partneris projektēšanā un būvniecībā, kas bija vajadzīgs, un tas pavēra iespējas veiksmīgi realizēt iecerēto. Ja paraugās uz Balticovo pēdējo piecu gadu panākumiem attīstībā, tad SEP loma ir nenoliedzami liela, tāpēc ar pamatotu optimismu redzu, ka SEP inženieri un projektētāji palīdzēs sekmīgi realizēt mūsu ārpus sprostu projektu. Neslēpšu, ka akcionāru līmenī Balticovo un SEP ir saistīti uzņēmumi. Proti, SEP nav meitas uzņēmums, tomēr saikne pastāv. Kas attiecas uz SEP, tad stāsts ir ne tikai par perfektu projektēšanu, bet arī par to, ka uzņēmums spēj iesaistīties būvniecības sadaļā. Te nav kavēšanās pie publiskās apspriešanas vai IVN, kas nereti nesaistītiem uzņēmumiem ir grūtāk. Proti, ir lielāka paļāvība, un līdzekļi netiek žēloti. Toties, kad atļauja tiek dota, projekts jau ir gatavs un var sākties būvniecība. Tā tiek taupīts laiks, kas dažkārt ir dārgāks par naudu. Līdztekus Balticovo ir ļoti prasīgs pasūtītājs, neraugoties uz to, ka ir saistība ar SEP.
Visu interviju lasiet 7.janvāra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.