Uzņēmums SIA Bio-Partner Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) aicina iesniegt piedāvājumus biogāzes un koģenerācijas stacijas izveidei. Šis ir viens no daudzajiem pēdējā laikā publicētajiem biogāzes un koģenerācijas staciju celtniecības sludinājumiem. Jau iepriekš nozares eksperti paguvuši biogāzes staciju celtniecību nodēvēt par «bumu, kas bija iepriekš plānots».
Paredzamā SIA Bio-Partner līguma izpildes vieta ir Dobeles novada Annenieku pagasta Sprīdīši, savukārt ar tehnisko specifikāciju un citu iepirkuma dokumentāciju uzņēmumi var iepazīties Annenieku pagasta Lejiņās vai Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA).
Jau vēstīts, ka biogāzes staciju parādīšanās Latvijā «izskatās pēc buma, tomēr tas bijis plānots», iepriekš portālam nozare.lv stāstīja Nīderlandes-Latvijas Tirdzniecības kameras prezidents, enerģētikas inženierrisinājumu uzņēmuma SIA Host Energo komercdirektors Ebings Osinga.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem biogāzes elektrostacijās saražotās elektroenerģijas apjoms pagājušajā gadā, salīdzinot ar 2009. gadu, audzis par 29,5% un tas ir straujākais kāpums pēdējo gadu laikā. Arī šogad ziņots par vairākām jaunām stacijām.
Db.lv jau vēstīja, ka pagājušās nedēļas beigās biogāzes un koģenerācijas stacijas būvnieku atrada zemnieku saimniecība Vecsijāņi, kas paredzējusi celt biogāzes un koģenerācijas staciju par 1,54 miljoniem latu. Šī gada rudenī darbu uzsāka 2,3 miljonus eiro vērtā biogāzes stacija Limbažu novada Jaundzelvēs. Alternatīvās enerģijas projekts paredzēts arī Nīcas novadā. Siltumenerģijas ražošanai pievērsies arī uzņēmējs un zemnieku saimniecības Zemitāni īpašnieks Guntis Belēvičs, kas šogad dibinājis divus alternatīvas enerģijas uzņēmumus.
Koģenerācijas staciju būve plaukst arī Daugavpils novadā, kur nelielu biogāzes un koģenerācijas staciju būvniecības atļaujas izsniegtas jau sešiem objektiem, turklāt, ņemot vērā IUB publicēto sludinājumu skaitu, drīzumā vajadzētu tikt izsniegtām vismaz vēl divām staciju būvniecības atļaujām.
Savukārt viens no Latvijas koģnerācijas staciju būvniecības uzņēmumiem SIA UPB Energy šogad teju trīskāršojis savu darbinieku skaitu un dubultojis apgrozījumu. «Mazās biogāzes stacijas nākamajos 20 gados būs neatņemama lauku ainavas sastāvdaļa arī Baltijā,» iepriekš laikrakstam DB norādīja UPB Energy prezidents Uldis Pīlēns.
Turklāt šī gada februārī tika pieņemts Elektroenerģijas tirgus likums, kas nosaka neatkarīgu elektroenerģijas pārvaldes operatora izveidi un darbību. Galvenā likuma būtība ir tāda, ka tas atceļ pastāvošās kvotas atjaunojamo resursu (AER) staciju īpašniekiem. Zaļās enerģijas ražotāji tiek atbalstīti ar piemaksu sistēmu – par vienu saražoto megavatstundu stacijas īpašnieks var saņemt vidēji 20 latus, savukārt par elektrību – elektrības tirgus cenu (ap 50 latiem).
Papildu atbalsts paredzēts tā dēvētajām mazajām AER stacijām, kuru elektriskā jauda nepārsniedz 5 MW, nodrošinot šo staciju pieslēgšanu elektriskajam tīklam, daļēji kompensējot pieslēguma izmaksas. Savukārt mājsaimniecības jeb mikroražotāji, kuru AER staciju nominālā jauda nepārsniedz 50kW, varēs izmantot elektroenerģijas neto uzskaiti, kas ir publiskā tirgotāja un autonomā ražotāja savstarpējs norēķins, izmantojot elektroenerģijas apjomu 1kWh pret 1kWh.