Neprofesionālu grāmatvežu kļūst aizvien vairāk, un nozares pārstāvjiem pēdējā brīdī pirms atskaišu nodošanas nereti nākas tikt galā ar to pieļautajām kļūdām. Sociālie portāli patlaban ir pilni ar sludinājumiem, kas piedāvā grāmatvedības pakalpojumus par ļoti zemām cenām, pat sākot no 10-25 latiem mēnesī.
Turklāt nereti redzams, ka sludinājumos netiek atklāts pakalpojuma sniedzēja nosaukums vai vārds, kas liecina, ka tas, visticamāk, darbojas kā nereģistrēts pakalpojumu sniedzējs un ietilpst ēnu ekonomikas daļā, stāsta Latvijas Grāmatvedības ārpakalpojumu asociācijas (LatGraasa) valdes priekšsēdētāja, grāmatvedības pakalpojumu uzņēmuma LF Eksperti valdes locekle Ilze Palmbaha.
Grāmatvežu skaits pēdējo gadu laikā audzis strauji – grāmatvedību kā darbības veidu pērnā gada beigās bija norādījuši 8,2 tūkst. komersantu, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati, un pirms diviem gadiem šis skaitlis bija divreiz mazāks, norāda I. Palmbaha. Pēc Lursoft apkopotajiem datiem redzams, ka grāmatvedības uzņēmumu vidējais apgrozījums ir 2,9 tūkst. latu, kas liecina, ka liela daļa šo uzņēmumu ir viena cilvēka uzņēmumi un to apgrozījums ir ļoti zems.
Rezultātā nozarē jau ilgu laiku pastāv vairākas problēmas, ar kurām profesionālie grāmatveži cenšas tikt galā, taču pagaidām nav panākts risinājums, kā cīnīties ar nekvalitatīvu pakalpojumu sniedzējiem, atzīst LatGraasa pārstāve.
Profesionāliem grāmatvežiem nereti pēdējā brīdī nākas labot kļūdas, ko pieļāvuši citi, turklāt uzņēmējam par šādiem labojumiem nākas maksāt vairāk. «Aizvien izteiktāk novērojama tendence, ka ļoti liela daļa grāmatvežu darbu veic nekvalitatīvi – to mēs redzam, pārņemot dokumentus,» atzīst grāmatvedības pakalpojumu uzņēmuma Primum valdes priekšsēdētājs Raivo Pede.
Turklāt ne reizi vien situācija ir tāda, ka nākas kavēt visus pārskatu nodošanas termiņus. Arī Roedl & Partner asociētais partneris, sertificēts auditors un sertificēts nodokļu konsultants Kaspars Rutkis min piemēru, kad pēdējā brīdī pirms gada pārskata nodošanas pakalpojumu sniedzējs pazudis un rezultātā visa informācija ir jāievada atkārtoti, kas nereti nav iespējams, jo iepriekšējais grāmatvedis ir pazudis ar visiem dokumentiem.
Par lielo kļūdu skaitu grāmatvedībā liecina arī VID statistika, jo 97% veikto nodokļu auditu beidzas rezultatīvi, kas liecina, ka tikai 3% gadījumu dokumenti ir kārtībā.