Pērn, veicot pārbaudes par iespējamu pretlikumīgu darbību veikšanu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ieguvis pierādījumus par viltotu elektronisko kases aparātu čeku uzrādīšanu komersantu grāmatvedības reģistros par degvielas iegādi 3,2 miljonu latu apmērā (par 3352 tonnām jeb 45 cisternām degvielas).
Tāpat VID ir ieguvis pierādījumus par viltotu elektronisko kases aparātu čeku uzrādīšanu komersantu grāmatvedības reģistros par citu preču iegādi 518 tūkstošu latu apmērā.
Valsts ieņēmumu dienests (VID) aizvadītajā gadā uzsācis 20 kriminālprocesus par viltotu čeku izmantošanu. Veikto nodokļu auditu rezultātā, 36 nodokļu maksātājiem, kuri grāmatvedībā uzrādījuši viltotus elektronisko kases aparātu čekus, VID aprēķinājis papildus samaksai valsts budžetā vairāk nekā četrus miljonus latu.
Tāpat aizvadītajā gadā 2012.gadā VID Finanšu policijas pārvaldē saistībā ar viltotu attaisnojuma dokumentu uzrādīšanu grāmatvedības reģistros uzsākti 20 kriminālprocesi, kuros iesaistīti 20 negodprātīgi komersanti. Kriminālprocesos iesaistītie komersanti pārsvarā darbojas transporta, mežsaimniecības un lauksaimniecības nozarēs.
Pērn VID visbiežāk viltotus pirkuma dokumentus konstatēja negodprātīgu komersantu saimnieciskajos darījumos par degvielas, dažādu automašīnu rezerves daļu un būvmateriālu iegādi. Visbiežāk komersanti viltotus čekus uzrādīja grāmatvedības reģistros gadījumos, kad saimnieciskajā darbībā tika izmantota no trešajām valstīm nelikumīgi ievesta degviela, par kuru nav iespējams uzrādīt grāmatvedībā attaisnojuma dokumentus. VID norāda, ka šādos gadījumos grāmatvedības reģistros tika uzrādīti viltoti dažādu oficiālo degvielas tirgotāju attaisnojuma dokumenti jeb čeki. Uzrādot grāmatvedības reģistros viltotus elektronisko kases aparātu čekus, negodprātīgie komersanti nepamatoti palielināja saimnieciskās darbības izdevumus.
Gadījumos, kad VID veikto pārbaužu laikā konstatē, ka komersanta grāmatvedības reģistros uzrādīti viltoti attaisnojuma dokumenti par degvielas iegādi, attiecīgie darījumi tiek izslēgti no grāmatvedības uzskaites, kā rezultātā komersantam tiek aprēķināts pievienotās vērtības nodoklis, uzņēmumu ienākuma nodoklis, akcīzes nodoklis, soda nauda un nokavējuma nauda.
VID uzsver, ka uzrādot grāmatvedības reģistros viltotus elektronisko kases aparātu čekus, piemēram, par no trešajām valstīm nelikumīgi ievestu degvielu, komersantam draud ne tikai administratīvā atbildība – naudas sods un aizliegums veikt uzņēmējdarbību, bet arī kriminālatbildība par smaga noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu.