Auditējot Latvijas nodokļu sistēmu, ne tikai jāatrod tās vājās vietas, bet arī jāpadara tā labvēlīga nodokļus maksāt gribošajiem uzņēmējiem
To intervijā DB stāsta Latvijas Kvalitātes biedrības valdes priekšsēdētājs un SIA Leilands un Putnis valdes priekšsēdētājs Dzintars Putnis. Viņaprāt, nav jēgas kritizēt nodokļu administrāciju par nodokļu iekasēšanas kultūru, jo tā ir melnā darba darītāja, bet mūziku šajā jomā pasūta valdību veidojošie politiķi. Ierēdņi un politiķi tā vietā, lai paaugstinātu iedzīvotāju ienākumus, nevis palielina ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) neapliekamo minimumu, bet gan ceļ minimālo algu, kas ļauj ierēdņiem bez jebkāda pamatojuma palielināt algas, savukārt uzņēmējiem kāpina izmaksas un mazina konkurētspēju, it īpaši, ja minimālo algu nepaaugstina konkurentvalstīs.
Fragments no intervijas:
Latvijas nodokļu sistēmas audits jau notiek. Ko no tā cerat sagaidīt?
Vispirms jau auditoru izpratni par Latvijas situāciju. Vērtētājiem vajadzētu radīt politiķiem elementāru izpratni par to, ka tas, kas ir labs un izdevīgs lielajiem uzņēmumiem, ir nepanesams slogs un nepiemērojams mazajiem uzņēmumiem, un otrādi. Piemēram, lielajiem uzņēmumiem Latvijā nav problēmu noalgot profesionālus grāmatvežus un nodokļu speciālistus, taču neko tādu nevar atļauties lielākā daļa mazo un mikrouzņēmumu. Tieši tāpēc politiķiem Latvijā ir jāsaprot, ka paralēli ir vajadzīgas faktiski divas nodokļu sistēmas, kurās vairāki nodokļi, piemēram, pievienotās vērtības un akcīzes nodoklis universāli darbojas gan uz lielajiem, gan mazajiem uzņēmumiem, savukārt prasības grāmatvedības uzskaitē, piemēram, saistībā ar uzņēmuma ienākuma nodokli varētu būt pilnīgi atšķirīgas. Mikrouzņēmumu nodoklis (9% no neto apgrozījuma) ir labs instruments, jo vienkārša grāmatvedība un maksājamā nodokļa aprēķins, tomēr šajā medus mucā darvas karoti iepilināja tas, ka to kā nodokļu sloga mazināšanas instrumentu politiķi atļāva izmantot ļaudīm un jomām, kuriem tas būtībā nepienācās. Rezultāts ir zināms, politiķi jau pērn šo sistēmu sāka saukt par nodokļu izmaksu legālas optimizēšanas iespēju un solīja to slēgt. Loģiski būtu bijis izsijāt visus šādā statusā strādājošos un to atļaut piemērot reālajiem mazajā biznesā strādājošajiem, nevis lielu uzņēmumu izmaksu optimizētājiem. Tas, ka grāmatvedība ir sarežģīta un mazie uzņēmēji grāmatvedi nevar atļauties, bet paši ar to īsti netiek galā, ir viens no iemesliem, kas dzen uz pelēko ekonomiku.
Visu interviju Sistēma ir jāpadara draudzīga nodokļu maksātājiem lasiet 4. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.