Izrādās, ka degvielas pircējam savā grāmatvedībā ir jāsaglabā ne tikai kopējais rēķins, bet arī visi čeki, kurus izsniedz ik reizi katram uzņēmuma automašīnas vadītājam, kad viņš veic degvielas uzpildi. Tādu skaidrojumu snieguši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) speciālisti uzziņā kādam nodokļu maksātājam.
SIA „A” iesniegumā VID norādījis, ka saskaņā ar likuma „Par grāmatvedību” 2. pantu grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas uzņēmuma mantas stāvokli (saimnieciskie darījumi). Grāmatvedību kārto tā, lai grāmatvedības jautājumos kvalificēta trešā persona varētu gūt patiesu un skaidru priekšstatu par uzņēmuma finansiālo stāvokli bilances datumā, tā darbības rezultātiem, naudas plūsmu noteiktā laikposmā, kā arī konstatēt katra saimnieciskā darījuma sākumu un izsekot tā norisei. Šī likuma 7. pants paredz, ka „grāmatvedības reģistros izdara ierakstus, kas pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Attaisnojuma dokuments ir dokuments, kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esamību [..].”
SIA „A”, pērkot degvielu no degvielas pārdevēja, kā darījumu apliecinošu dokumentu saņem rēķinu par nopirkto degvielu (vienu reizi mēnesī par visiem iepriekšējā mēnesī notikušajiem degvielas pirkuma darījumiem). Rēķinos ir atspoguļota visa informācija par darījuma būtiskām sastāvdaļām – degvielas cenu un faktiski nopirkto daudzumu, kā arī par degvielas uzpildes vietu, datumu, degvielas veidu. Automašīnas vadītājs, uzpildot degvielu, saņem arī pirkuma čeku. Rēķini satur ne mazāku daudzumu informācijas, kā pirkuma čeki. Rēķini no degvielas pārdevēja ir ārējie attaisnojuma dokumenti likuma par grāmatvedību izpratnē. SIA „A” norēķinās ar degvielas pārdevēju bezskaidrā naudā par nopirkto degvielu, pamatojoties uz degvielas pārdevēja piestādītajiem rēķiniem.
Bez tam SIA „A” darbinieki (automašīnas vadītāji) par patērēto degvielu nodod ceļazīmes, kurās ir atspoguļots faktiski patērētās degvielas daudzums, nobrauktie maršruti, kilometri un datumi. Ceļazīmes apliecina faktiski nopirktās un faktiski izlietotās degvielas daudzumu.
Tomēr SIA „A” lūdzis VID sniegt uzziņu – vai SIA „A” pareizi tulko minētās tiesību normas paredzot, ka SIA „A” ir tiesīgs neglabāt degvielas pirkuma čekus, ar noteikumu, ka atbilstoši normatīvo aktu prasībām Iesniedzējs glabā degvielas pārdevēja rēķinus un Iesniedzēja darbinieku ceļazīmes?
VID speciālisti, izvērtējot iesniegumā izklāstīto faktu aprakstu uzziņā nodokļu maksātājam norāda - likuma „Par grāmatvedību” 2. panta pirmajā, otrajā un trešajā daļā noteikts, ka uzņēmuma pienākums ir kārtot grāmatvedību. Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas uzņēmuma mantas stāvoklī (turpmāk – saimnieciskie darījumi). Grāmatvedību kārto tā, lai grāmatvedības jautājumos kvalificēta trešā persona varētu gūt patiesu un skaidru priekšstatu par uzņēmuma finansiālo stāvokli bilances datumā, tā darbības rezultātiem, naudas plūsmu noteiktā laikposmā, kā arī konstatēt katra saimnieciskā darījuma sākumu un izsekot tā norisei. Grāmatvedības sniegtajai informācijai jābūt patiesai, salīdzināmai, savlaicīgai, nozīmīgai, saprotamai un pilnīgai. Grāmatvedībai ir jānodrošina ieņēmumu un izdevumu norobežošana pa pārskata periodiem.
Par grāmatvedības kārtošanu un visu saimnieciskos darījumus apliecinošo dokumentu oriģinālu, kopiju vai datu attēlu saglabāšanu ir atbildīgs uzņēmuma vadītājs.
Atbilstoši likuma „Par grāmatvedību” 7. panta pirmajā daļā noteiktajam grāmatvedības reģistros izdara ierakstus, kas pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Attaisnojuma dokuments ir dokuments, kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esamību un kurā ietverti šajā daļā noteiktie rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu.
Saskaņā ar Ministru kabineta 2007. gada 2. maija noteikumu Nr. 282 „Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” 2. punktā noteikto, lai nodrošinātu nodokļu un citu maksājumu reģistrāciju, par darījumiem saņemto samaksu skaidrā naudā, ar maksājumu kartēm vai citiem maksājuma apliecinājumiem (dāvanu kartes, čeki, taloni un tamlīdzīgi apliecinājumi par to, ka tiek veikts norēķins par darījumu) nodokļu maksātāji reģistrē, izmantojot nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskās ierīces un iekārtas – kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas.
Atbilstoši minēto noteikumu 32. punktam kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotājs nodrošina darījuma un par to saņemtās samaksas skaidrā naudā, ar maksājumu kartēm vai citiem maksājuma apliecinājumiem (dāvanu kartes, čeki, taloni un tamlīdzīgi apliecinājumi par to, ka tiek veikts norēķins par darījumu) reģistrēšanu, kases čeka (ar rekvizītiem, kas kases čekam noteikti normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām, bet taksometra skaitītājiem – normatīvajos aktos par pasažieru pārvadāšanu ar vieglajiem taksometriem) izdrukāšanu un izsniegšanu darījuma partnerim.
Ministru kabineta 2005. gada 30. augusta noteikumu Nr. 662 „Akcīzes preču aprites kārtība” 116. punktā noteikts, ka degvielas uzpildes stacijas aprīko ar tādām elektroniskajām kases sistēmām, kas vienlaikus nodrošina degvielas sūkņu darbību, degvielas daudzuma uzskaiti litros, pārdošanas operāciju reģistrāciju un uzskaiti, kā arī kases čeka izdrukāšanu.
Ņemot vērā minēto, SIA „A” saņemtais pirkuma čeks ir dokuments, kas apliecina degvielas saņemšanu, savukārt SIA „A” grāmatvedības reģistros degvielas iegādes darījumus iekļauj, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentu (rēķinu par nopirkto degvielu), ko SIA „A” saņem no degvielas pārdevēja.
Atbilstoši likuma „Par grāmatvedību” 3. pantā noteiktajam uzņēmuma vadītājs organizē grāmatvedības kārtošanu atbilstoši šā likuma prasībām.
Likuma „Par grāmatvedību” 10. panta pirmajā un piektajā daļā ir noteikts, ka uzņēmuma attaisnojuma dokumentus, grāmatvedības reģistrus, inventarizācijas sarakstus, gada pārskatus un grāmatvedības organizācijas dokumentus sistemātiski sakārto un saglabā uzņēmuma arhīvā un par uzņēmuma arhīva saglabāšanu ir atbildīgs uzņēmuma vadītājs.
Tā kā par dokumentu glabāšanu ir atbildīgs SIA „A” vadītājs, tad saņemtie kases čeki, ko uzņēmums saņem no degvielas pārdevēja, glabājami SIA „A” vadītāja noteiktajā kārtībā.