Eksperti uzskata, rekordaugstā inflācija neturpināsies, un ir pāragri gaidīt inflācijas apkarošanas plāna ietekmi.
Inflācijas rādītājs atkal ir pārsniedzis visas prognozes, sasniedzot 1,2% pret iepriekšējo mēnesi. Šis līmenis ir negaidīti augsts priekš vasaras perioda, un notiekošais nesola neko labu arī nākošajos mēnešos, saka SEB Unibankas galvenais ekonomists Andris Vilks.
"Ļoti būtiski inflāciju ietekmējis tabakas izstrādājumu cenu pieaugums un mājokļa apsaimniekošanas izmaksu straujais kāpums. Kā tradicionāli, inflācijas lielākie dzinuļi ir arī pārtikas cenu kāpums un sabiedriskās ēdināšanas sektora cenu kāpums. Līdz ar to gada inflācija jūlijā sasniedza 9,5%, kas ir desmitgades rekords.
Šobrīd nevaram nekādi atsaukties uz anti-inflācijas plāna pozitīvo ietekmi, jo tie faktori, kas cēla cenas jūlijā, nav ar šo programmu saistīti. Jebkurā gadījumā pakāpeniska banku realizētā piesardzīgā kredītpolitika un nekustamā īpašuma tirgus stabilizācija uz gada beigām mazinās inflācijas spiedienu. Tomēr ar minētajiem faktoriem ir par maz, lai būtiski mazinātu inflāciju šobrīd. Šajā procesā ir jāiesaistās visiem tirgus dalībniekiem, lai situācija uzlabotos. SEB Unibankas gada vidējā inflācijas prognoze paliek esošajā līmenī – 7,8-8%," tā A. Vilks.
Pārstāvis no Ekonomistu apvienības 2010 Db.lv pastāstīja, ka šāds inflācijas pieaugums nebija prognozēts, jo nekustamā īpašuma cenu bums ir beidzies un cenas šajā jomā sāk nostabilizēties un pat kristies ārpus Rīgas centra. Ir ieviesta arī stingrāka kredītpolitika, kam arī vajadzēja ietekmēt jūlija inflāciju.
Gada prognozi Ekonomistu apvienība vēl nemainīs, jo uzskata, ka augustā inflācijas līmenis kritīsies.
Par valsts inflācijas apkarošanas plānu apvienības pārstāvis saka, ka tas vēl ir tikai savas darbības sākumā un būtiskāka tā ietekme būšot redzama augusta rādītājos.
AS Hansabanka makroekonomikas un finanšu tirgus analīzes daļas ekonomiste
Lija Strašuna saka, ka jūlija inflācijas līmenim sasniedzot 9.5%, tas ir pārsniedzis arī Hansabankas prognozes.
"Kā jau tika paredzēts, lielāko ietekmi uz PCI radīja pārtikas preču cenu pieaugums, tomēr tas izrādījās spēcīgāks (1.7% mēneša laikā) nekā mēs gaidījām. Lai gan straujš tabakas izstrādājumu cenu lēciens (14% mēneša laikā) bija sagaidāms akcīzes dēļ nodokļa palielināšanas janvārī un jūlijā, mēs domājām, ka cenu kāpums būs vienmērīgāks, izstiepts ilgākā laika periodā. Tomēr tas arī nozīmē, ka turpmāk tabakas cenu palielinājuma ietekme uz PCI būs mazāka," uzskata L. Strašuna.
"Gribētos uzsvērt, ka, kaut arī pati par sevi inflācija, mūsuprāt, nav lielākā Latvijas ekonomikas problēma, tā ir straujas un nesabalansētas izaugsmes sekas. Mūsuprāt, tieši ekonomikas nelīdzsvarotība (piem. iekšēja pieprasījuma nozaru lielais īpatsvars, lielais importa pārsvars pār eksportu) šobrīd ir Latvijas galvenā problēma. Ekonomikas attīstības nelīdzsvarotība sasniegusi līmeni, kad ir nepieciešami ātri un izlēmīgi stabilizācijas pasākumi, pretējā gadījumā būtiski pieaugs straujas korekcijas risks. Savukārt, padarot ekonomikas izaugsmi sabalansētu, mazinot iekšējo pieprasījumu un veicinot eksportu, pierims arī inflācija.
Kā jau Hansabanka vairākkārt ir teikusi, inflācijas samazināšanas plāns ir vērsts uz iekšzemes patēriņa samazināšanu, kas netieši iespaido inflāciju, tāpēc cerēt uz šī plāna ietekmi uz inflāciju vēl ir pāragri. Tajā pašā laikā tas nenozīmē, ka plāns nestrādā. Tas darbojas un jau redzami pirmie rezultāti – kreditēšanas pieauguma palēnināšanās un nekustamo īpašuma cenu stabilizācija, kas savukārt novedīs pie iekšējā pieprasījuma izaugsmes tempa samazināšanās. Tādēļ šobrīd svarīgākais ir neatkāpties no inflācijas samazināšanas plāna un turpināt tā izpildi, nepārtraukti sekojot līdzi tā īstenošanai, lai laikus varētu pielāgot rīcību iecerēto mērķu sasniegšanai.
Inflācijas attīstību augustā-septembrī arī lielā mērā noteiks pārtikas cenu tendences. Nelabvēlīgā pārtikas cenu attīstība pasaulē, kā arī vietējo ražotāju izteiktais liecina, ka arī augustā Latvijā varētu nebūt pārtikas cenu deflācijas. Tāpēc, lai gan šobrīd Hansabanka saglabā savu vidējo cenu inflācijas prognozi 2007.gadam (7.5-8.5%), visticamāk tā drīzumā tiks pārskatīta uz augšu," saka L Strašuna.