Latvijas ekonomiskās izaugsmes tempi strauji palēnināsies, inflācijas samazināšanās veicinās bezdarba līmeņa celšanos, savukārt Latvijas ekonomika normālu izaugsmi varētu piedzīvot tikai pēc 2 – 3 gadiem.
Dažādos laika periodos (2007. – 2008. gadā) Latvija uzstādījusi Eiropas Savienības (ES) rekordu inflācijas, tekošā konta deficīta, kredītu pieauguma, algu pieauguma un IKP pieauguma rādītājos, taču šobrīd situācija liecina, ka varētu tikt sasniegts vēl viens rekords: lielākais IKP pieauguma kritums vienā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu iepriekšējā gadā, savā trešajā inflācijas pētījumā secina neatkarīgie eksperti BICEPS izpilddirektors Alfs Vanags un REA ekonomikas nodaļas vadītājs Mortens Hansens. Viņi meklējuši atbildes gan uz jautājumiem par inflācijas samazināšanās tempiem, gan analizējuši ekonomikas lejupslīdes iemeslus un sekas, ko tā radīs Latvijas ekonomikai.
Palēninātā ekonomika un tai sekojošais algu pieauguma samazināšanās liek domāt, ka inflācija maijā patiešām sasniegusi kulmināciju, un to mainīt varētu vien kādi neparedzēti notikumi enerģijas vai pārtikas cenu tirgū. Lai arī inflācija Latvijā turpina samazināties, tā joprojām sasniedz augstāko līmeni ES. Taču pretēji citu pasaules un ES valstu pieredzei, kur inflācijas kritums visbiežāk ir pakāpenisks, Latvijā elastīgais darba tirgus varētu nodrošināt diezgan strauju inflācijas tempu samazināšanos.
Eksperti gan brīdina, ka inflācijas samazināšanās, savukārt veicinās bezdarba līmeņa celšanos. „Desmit procenta punktu kritums attiecībā uz inflācijas rādītājiem varētu “maksāt” četru procenta punktu bezdarba līmeņa pieaugumu,” prognozē REA ekonomikas nodaļas vadītājs Mortens Hansens.
Politikas veidotāji Latvijā un citur savos paskaidrojumos par nespēju mazināt inflāciju bieži vien minējuši globālus faktorus, piemēram, naftas cenu vai pārtikas cenu straujo kāpumu. BICEPS un REA eksperti turpretim atklāj, ka Latvijai, salīdzinājumā ar pārējām Baltijas valstīm, ir daudz augstāka iekšēji izraisītā inflācija. To veicina darba tirgus, kas pie mums ir bijis daudz vairāk “pārkarsēts”, nekā mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā, kā arī novēlota politikas reakcija situācijas uzlabošanā.
Lai gan inflācijas kāpumu vistiešāk ietekmējuši valsts iekšējie faktori, šobrīd, kad Latvijas ekonomika piedzīvo lejupslīdi, tam par iemeslu ir arī pārmaiņas globālajā ekonomikā.
“Mēs uzskatām, ka labākās liecības veido 1970. gadu naftas cenu satricinājumi un izejmateriālu straujais cenu kāpums, kas norāda, ka Latvijas ekonomikas lejupslīdes kopējie zaudējumi varētu būt pielīdzināmi divu gadu divciparu IKP pieaugumam atbilstoši potenciālām IKP tendencēm. Tomēr IKP kritums varētu būt mazāks, savukārt inflācijas samazināšanās daudz straujāka, ja Latvijas ekonomika izrādīsies pietiekami elastīga,” norāda M. Hansens.
“Uz šī pamata varētu sagaidīt, ka Latvijas ekonomika normālu izaugsmi atsāks tikai pēc 2 – 3 gadiem,” prognozē A. Vanags. Šobrīd Latvijas ekonomika ir unikāla notikumu pavērsiena priekšā, un agrākās liecības un iepriekšējo gadu pieredze Latvijā vai citās valstīs var sniegt tikai ierobežotu informāciju par to, uz kurieni virzāmies. “Šis ietvertais nenoteiktības līmenis ir būtisks arī diskusijās par politikas iejaukšanās atbilstību,” norāda A. Vanags.
Pirmais BICEPS un Rīgas Ekonomikas augstskolas inflācijas pētījums „Inflācija Latvijā – vai tā ir neatminama mīkla?” tika prezentēts 2006. gada maijā, tajā autori skaidri iezīmēja inflācijas iemeslus un ieskicēja rīcības modeļus valdībai. Savukārt otrais inflācijas pētījums „Inflācija Latvijā: cēloņi, izredzes, sekas”, kas tika prezentēts pagājušā gada jūnijā, analizēja straujo inflācijas kāpumu, arvien pieaugošo importa apjomu pieaugumu, kā arī to ietekmi uz Latvijas ekonomiku. Pētījuma ietvaros autori analizējuši arī valdības apstiprināto Inflācijas samazināšanas plānu, nosakot tā stiprās puses un trūkumus.
Pētījums tapis ar SEB bankas un ICA AB atbalstu. Šādi ir galvenie secinājumi Baltijas Starptautiskā ekonomikas politikas studiju centra (BICEPS) un Rīgas Ekonomikas augstskolas (REA) trešajā inflācijas pētījumā Stagflācija Latvijā: cik ilgi, cik tālu, cik dziļi?.