Ir maz ticams, ka nākamajā gadā akciju cenas sagaida straujš uzplaukums, taču Money CNN eksperti ir atraduši 10 akcijas, kurām ir perspektīva augt pat, ja tirgi neaugs.
Kods: MA
Tirgus kapitalizācija: 30 miljardi dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 5 miljardi dolāru
P/E attiecība: 18*
Dividenžu ienesīgums: 0.3 %
Tādam no patērētājiem atkarīgam uzņēmumam kā MasterCard 2009. gads bijis pārsteidzoši labs. Tomēr sliktākajā ekonomiskajā stāvoklī kopš Lielās Depresijas laikiem, MasterCard ne tikai izdevies palielināt ienākumus par 1 % triju ceturkšņu laikā (jo patērētāji kredītkartes lieto vairāk), bet arī palielināja operatīvo peļņu par 24 % (palielinot komisijas maksas un samazinot mārketinga izmaksas). Tas notika tad, kad patērētāji netērējās. Tomēr patlaban ir zīmes, ka maciņi atkal varētu tikt atvērti. Viens faktors, kas par to liecina, ir – MasterCard darījumu skaits ir pārstājis kristies. Tas nozīmē, ka MasterCard ienākumi pieaugs, uzskata analītiķi.
Pēc kompānijas panākumiem tās akcijas cena ir pieaugusi no 119 dolāriem līdz 230 dolāriem (pat brīdī, kad investoru vidū valdīja panika, ka patērētāji vairs nekad netērēsies). Par nākamajā gadā ekonomikai neatgūstoties, akcijas cena var pieaugt, jo cilvēki vairāk lietos savas kartes.
Kods: AMED
Tirgus kapitalizācija: 1.1 miljards dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 1.2 miljardi dolāru
P/E attiecība: 7.4*
Dividenžu ienesīgums: -
Pat labāko veselības aprūpes uzņēmumu akcijas cieta no juceklīga gada, kas bija piesātināts ar reformu debatēm. Amedisys nebija izņēmums. Tā akcijas šajā gadā kritās par 9 % par situācijā, kad kompānijas peļņa šā gada trijos ceturkšņos pieauga par 63 %. Tas ir par spīti faktam, ka šis bizness – medmāsas, kas savus klientus aprūpē mājās un nespējnieku namu vadīšana – ir daļa no nozares, kurai tiek prognozēta apjomu dubultošanās līdz 51 miljardam dolāru līdz 2016. gadam. Investorus bažīgus padarīja Amedisys atkarība no ASV valsts veselības apdrošināšanas sistēmas Medicare, kas veidoja gandrīz 90 % no kompānijas ienākumiem pērn un ir paredzēts, ka tie tiks samazināti veselības aprūpes sistēmas reformu rezultātā. Kompānijas ievērojamā izaugsme pēdējo piecu gadu laikā par 32 % gadā, visdrīzāk, nokritīsies līdz mērenam 3 % kāpumam nākamgad.
Pieaugot iedzīvotāju novecošanās līmenim, pieprasījums pēc Amedisys pakalpojumiem varētu pieaugt un daļa akcijas cena atgūsies.
Kods: QCOM
Tirgus kapitalizācija: 75 miljardi dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 10.4 miljardi dolāru
P/E attiecība: 20*
Dividenžu ienesīgums: 1.5 %
Qualcomm tehnoloģijas ir visur. Aptuveni viena trešdaļai no visiem pasaules mobilajiem telefoniem ir iebūvēti Qualcomm čipi, un kompānija saņem atlīdzību par gandrīz katru telefonu, kas radīts, lai paātrinātu 3G tīklu izaugsmi. Tā kā nozare gatavojas jaunam uzplaukumam, Qualcomm varētu saņemt naudu.
Neatkarīgi no viedtālruņu pārdošanas uzplaukuma, mobilo telefonu industrijai šis nebija izaugsmes gads. Patērētāji visā pasaulē gaida uzlabojumu uz 3G no vecajiem 2G tīkliem, kā rezultātā 2009. gadā tālruņu pārdošanas apjomi samazinājušies par 13 %. Tomēr analītiķi sagaida, ka cilvēki sāks pirkt telefonus, tiklīdz stabilizēsies pasaules ekonomika. Tādi tirgi kā Ķīna, Indija un Austrumeiropa joprojām strādā ar 2G tehnoloģijām, kuras tiks uzlabots. Qualcomm vadītājs Pols Jakobs nesen norādījis, ka sagaida, ka Ķīnas 3G telefonu tirgus turpmāko četru gadu laikā pieaugs nepilnas deviņas reizes. Paredzams, ka līdz 2013. gada, 3G lietotāju skaits sasniegs 2.4 miljardus, salīdzinot ar 830 miljoniem patlaban – un Qualcomm par katru jaunu telefonu nopelnīs 4-8 dolārus.
«Tu vēlies kompāniju, kas spēj kontrolēt pati savu likteni un pārspēt rezultātus pat gadījumā, ja tirgū situācija neuzlabojas. Šī ir viena no tādām kompānijām,» sacījis Deutsche Bank analītiķis Brians Modofs. Viņš paredz, ka akcijas cena 2010. gadā pieaugs līdz 56 dolāriem.
Kods: HK
Tirgus kapitalizācija: 6.3 miljardi dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 1.1 miljards dolāru
P/E attiecība: 30*
Dividenžu ienesīgums: -
Kad 2003. gadā tika nodibināta naftas un gāzes ieguves un pārstrādes kompānija Petrohawk, analītiķi to uztvēra kā radītu pārdošanai. Petrohawk vadītājs Floids Vilsons jau pirms tam bija izveidojis un pārdevis divas energokompānijās, tāpēc likās likumsakarīgi, ka viņa jaunais uzņēmums drīz tiks izlikts pārdošanai. Tomēr pirms aptuveni 1.5 gadiem kompānija atrada veidu, kā izmantot Heinsvilas gāzes ieguves vietu, jo līdz tam to bija grūti sasniegt. Petrohawk patlaban kontrolē 300 tūkstošus akru gāzes lauku.
«Neuzskatu, ka kompānija tuvākajā laikā tiks pārdota,» norādījis Raymond James analītiķis Džons Frīmens.
Paredzams, ka Petrohawk turpinās pelnīt pat, ja gāzes cenas turpinās krist, sacījis Legg Mason ClearBridge Appreciation Fund menedžeris Skots Glasers. «Kompānija piedāvā produkciju, kuras kvalitāte pārsniedz vidējo kopā ar zemām izmaksām.» (Petrohawk nākamajam gadam izmantojis hedžēšanu).
Daudzi ražotāji, kuriem grūtības sagādā augstākas izmaksas, ir samazinājuši ražošanu. Turpretī Petrohawk nākamajā gadā plāno palielināt izlaidi par 43 %.
Kods: BAX
Tirgus kapitalizācija: 33 miljardi dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 12.3 miljardi dolāru
P/E attiecība: 13*
Dividenžu ienesīgums: 2.1 %
Līdzīgi kā Amedisys, Baxter International, kurš tirgo produktus sākot no zālēm retām asinsslimībām līdz pat intravenozām caurulēm, nav bijis imūns pret medicīnas kompāniju akciju neveiksmēm. Kompānijas akcijas cenas pieaugums nokritās līdz 1 % gada laikā un tā P/E koeficients 13 ir ievērojami zemāk zem tā desmit gadu vidējā rādītāja, kas ir 19.
«Visa nozare ir sabojāta,» sacījis American Beacon Large Cap Value Fund menedžeris Vaiats Krumplers. «Baxter ir galvenais pakalpojumu sniedzējs un tas atrodas labā konkurētspējīgā pozīcijā. Valdības veiktās izmaiņas to nevar ietekmēt.»
Baxter ražo plašu klāstu nepieciešamu produktu, kuri piedzīvos uzplaukumu, neskatoties uz iespējamām izmaiņām, piemēram, izmaksu samazināšanas vai pieaugoša generic tipa zāļu izmantošana. Turklāt Baxter patlaban 60 % tirdzniecības apjomu veido pārdošana ārpus ASV un šajos reģionos tiek paredzēta ievērojama izaugsme.
Kompānija koncentrējas uz ļoti specifisku tirgu, kas rada pastāvīgus ienākumus no tādiem produktiem kā šļirces un dialīzes sistēmas, kā arī asinrecēšanas līdzekļiem.
Šāda piedāvājuma dažādība Baxter ir radījusi divciparu peļņas pieaugumu gadā pēdējo piecu gadu laikā. Uzņēmuma vadītājs Bobs Pārkinsons ir pārliecināts, ka nākamo piecu gadu laikā peļņa pieaugs par 11-13 % gadā.
Quanta
Kods: PWR
Tirgus kapitalizācija: 4.1 miljards ASV dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 3.8 miljardu ASV dolāru
P/E attiecība: 19*
Dividenžu ienesīgums: -
Quanta ir viens no lielākajiem spēlētājiem ASV elektroenerģijas tirgū, kas specializējās augstsprieguma elektropārvades līniju būvniecībā un uzturēšanā. Globālā ekonomikas lejupslīde ASV aizkavējusi neskaitāmus projektus, kas paredzēja uzlabot un atjaunot novecojošo ASV energosistēmu. Tikmēr ekonomikai atveseļojoties ASV valdība ieguldīs miljardus jaunu energotīklu un atjaunojamās enerģijas projektu izstrādē. Tas savukārt nāktu par labu kompānijai Quanta Services.
JP Morgan Scots Levine piebilst, ka pašlaik ir īstais brīdis iepirkt minētā uzņēmuma akcijas, jo, tiek prognozēts, ka ieguldījumi elektropārvades projektos līdz 2012. gadam (salīdzinot ar 2008. gadu) gandrīz dubultosies. Analītiķis uzskata, ka tieši Quanta tiks izraudzīta par daudzu projektu realizētāju.
Tikmēr arī ilgākā termiņa kompānija izskatās daudzsološi. Papildus iespaidīgajām investīcijām, kas tiek plānotas elektrotīklos, Quanta ir lielas cerības gūt labumus arī no atjaunojamās elektroenerģijas ieguves veidiem (vēja un saules elektroģeneratori). Quanta cer, ka kompānijas pārdošanas apjomi šādiem projektiem 2010. gadā sasniegs 300 miljonus USD (gandrīz trīsreiz vairāk nekā tagad), pateicoties valdību apjomīgajiem finansiālajiem atbalstiem tieši atjaunojamās enerģijas projektiem.
Quanta šefs Jons Colsons arī uzskata, ka kompānijai ļoti veiksmīgs ir bijis darījums, kad tā nopirkusi ASV lielāko gāzes cauruļvadu būvētāju Price Gregory. Arī pēc gāzes cauruļvadu būvniecības būšot lielāks pieprasījums, jo dabas gāze jāiegūst arvien no dziļākām zemes dzīlēm.
Analītiķi sagaida, ka no peļņa uz vienu Quanta akciju palielināsies līdz 30 % nākamajā gadā.
Kods: CRM
Tirgus kapitalizācija: 8.1 miljardi ASV dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 1.1 miljardi ASV dolāru
P/E attiecība: 75*
Dividenžu ienesīgums: Nav
Programmatūru nordrošinājuma popularitāte kā pakalpojums mūsdienās ir paliek arvien izplatītāka un neviens šādu pakalpojumu sniedzējs sevi neasociē vairāk kā Salesforce.com tieši ar programmatūru īri internetā (nevis ar programmatūru pārdošanu un uzstādīšanu kompāniju serveros).
Daļēji šādam kompānijas pozicionējumam jāpateicas vadībai, tomēr nevar noliegt, ka kompānijas produkti tiek plaši uzskatīti par pievilcīgiem un viegli lietojamiem.
Salesforce.com ar saviem pakalpojumiem pievilinājusi tādus gigantus kā American Express, Avon, un Motorola. Tikmēr kompānija var lepoties arī ar to, ka pēdējā ceturkšņa laikā spējusi piesaistīt 4.7 tūkst. jaunus klientus (kopējais kompānijas klientu skaits līdz ar to sasniedzis 67.9 tūkst.).
Salesforce ieguvusi priekšrocību, salīdzinot ar tādām kompānijām kā Oracle, Microsoft un SAP, jo kompānijas piedāvātos pakalpojums var daudz vieglāk un galvenais lētāk lietot internetā, nevis maksāt milzīgas summas par programmatūru licencēm. Turklāt nākotnē tādi pakalpojumi kā piedāvā Salesforce kļūs par standarta modeli uzņēmumiem ar biznesa programmatūras vajadzībām, domā analītiķi.
Jāpiebilst, ka Salesforce var lepoties arī par labiem 2009. gada trešā ceturkšņa finanšu rezultātiem, kas atklāja, ka kompānijas ieņēmumi (salīdzinājumā ar gadu iepriekš) pieauguši par 20 %, turklāt peļņa dubultojusies. Wall Street analītiķi paredz, ka kompānijas peļņa tuvāko divu gadu laikā, katru gadu pieaugs par apmēram 16 %.
Kods: AMT
Tirgus kapitalizācija: 16.4 miljardi ASV dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 1.6 miljardi ASV dolāru
P/E attiecība: 51*
Dividenžu ienesīgums: Nav
Nākotnē tikai sagaidāms, ka pieaugs pieprasījums pēc tādām tehnoloģijām, kā iPhone un BlackBerry, taču minētās ierīces būs atkarīgas no bezvadu sakaru operatoriem. Te lepni muguru iztaisno vadošais bezvadu un apraides sakaru tīkla operators Ziemeļamerikā - American Tower.
Cilvēki arvien vairāk izmanto savus tālruņus sarežģītāku uzdevumu izpildei, turpina pieaugt arī datu patēriņš. Daudzām kompānijām, lai uzstādītu jaunas tehnoloģijas un atvieglotu datu pārraidi nāksies sadarboties ar American Tower.
Arī American Tower biznesa modelis ir pietiekoši vienkāršs un saprotams. Kompānijai pasaulē pieder 26 tūkst. datu pārradies torņi visā pasaulē par kuru izmantošanu tiek iekasēta samaksa. Sakarā ar ASV pārraides zonu likumiem, American Tower kontrolē lielas teritorijas bez konkurentu draudiem.
Kopumā šajā jomā ASV tirgu kontrolē tikai 3 kompānijas. American Tower ir lielākā no tām, ar labāko vadību, domā Oppenheimer analītiķis Timotijs Horans.
Uzņēmums var lepoties arī ar lielāku peļu par konkurentiem un tam ir mazāks parāda pret pašu kapitāla līmenis, kas American Tower ļauj izvērst savu darbību aiz ASV robežām. Pēc analītiķu domām bezvadu tīkla izveidošanas iespējas attīstības tirgos joprojām ir lielas, tā, piemēram, Indijā šis tirgus ir apgūts tikai par 34 %, Meksikā par 67 %.
Vornado
Kods: VNO
Tirgus kapitalizācija: 22.5 miljardi ASV dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 2.7 miljardi ASV dolāru
P/E attiecība: 14*
Dividenžu ienesīgums: 4.1 %
Nekustamā īpašuma tirgus sabrukums radījis daudz iespējas stiprākajiem un lielākajiem šā tirgus dalībniekiem, jo parādu nomocītie īpašnieki būs spiesti par lētu naudu pārdot savus īpašums. Viena no kompānijām, kas varētu no šādas situācijas gūt labumu ir Vornado Realty Trust.
Vornodao pēc Barclays Capital analītiķu domām ir viena no dažām nekustamā īpašuma kompānijām, kas tuvāko divu gadu laikā augs, izmantojot gan esošos aktīvus, gan pārpērkot citas kompānijas.
Pateicoties stabilam un sabalansētam nekustamā īpašuma «portfelim» un miljardiem skaidras naudas, Vornado ekonomikas grūtības turpinās izmantot savā labā.
Jāpiebilst, ka Vornado top pieci īrnieki veido mazāk par 13 % kompānijas gada ieņemumiem. Turklāt arī ASV valdība ir uzticīgs Vornado klients (ASV valdības īres maksa veido 6.8 % kompānijas ieņēmumu)
Minētajam ASV nekustamā īpašuma tirgus pārstāvim pašlaik ir 3 miljardi skaidrā naudā un aptuveni 1.5 miljardi lielas kredīta iespējas, ko tas varētu izmatot, lai finansētu jaunu aktīvu iegādi. Arī kompānijas parādu nasta ir mazāka kā konkurentiem.
Pašlaik kompānijas akcijas cena atrodas pie 65 ASV dolāriem, salīdzinot ar 134 ASV dolāriem par kompānijas akciju nekustamā īpašuma burbuļa laikā. Analītiķi paredz, ka kompānijas peļņa 2010. gadā pieaugs par 30 %. Arī nākošo piecu gadu laikā tiek gaidīts, ka kompānijas peļņa pieaugs par 5.5 % (ik gadu). Jāņem vērā arī kompānijas dividenžu ienesīgums – 4.1 %.
Kods: HK:1387
Tirgus kapitalizācija: 4.4 miljardi ASV dolāru
Ienākumi 2008. gadā: 439 miljoni ASV dolāru
P/E attiecība: 6*
Dividenžu ienesīgums: 6 %
Renhe Commercial Holdings ir bizness ir visai neparasts – kompānija pēc Ķīnas valdības pasūtījuma būvē pazemes tirdzniecības centrus (arī lai pasargātos no lidmašīnu bombardēšanas).
Kompānijas ieņēmumi 2007. gadā palielinājušies par 125 % un peļņa palielinājās par 450 %. Tikmēr ieņēmumi 2008. gadā uzšāvās par 732 %, peļņa par 614 %.
Analītiķi norāda, ka kompānijas izaugsmes tempi mazināsies, tomēr tie joprojām būs «turbo» ātrumā. Bank of America un Merrill Lynch analītiķi norāda, ka kompānijas peļņa šogad (2009. gads) būšot 100 %, kamēr nākošo divu gadu laikā tā būs 30 % (ik gadu). Turklāt akcija joprojām uzskatāma par lētu, kas galvenokārt ir divu iemeslu dēļ. Kompānijas biznesa modelis ir samērā neizprotams tradicionālajiem investoriem, un kompānijas akcijas biržā sāktas tirgot tikai nesen.
Tik ilgi kamēr Ķīnas valdība gribēs būvēt pretgaisa uzbrukumu patversmes (un nav tuvākajā laikā pamats domāt, ka Ķīna tādas vairs negribētu) Renhe kompāniju šajā jomā būs ļoti grūti pārspēt (jo nav reālu konkurentu). Kompānija ir noslēgusi līgumu par 1.2 miljonu kvadrātmetru apbūvi un redz potenciālu vēl 5.8 milj. kvadrātmetru apbūvei. Jāpiebilst, ka Renhe nav arī parādu, turklāt kompānijas dividenžu ienesīgums ir 6 %.