Inflācijas rādītājiem tuvojoties 10 %, runas par iespējamo krīzi kļūst arvien skaļākas, tiesa, cerības vēl tiek liktas uz pretinflācijas plānu.
Salīdzinot šā gada jūliju ar pērnā gada jūliju, patēriņa cenas pieaugušas par 9.5 %, kas ir straujākais pieaugums pēdējo desmit gadu laikā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Šo rādītāju Ekonomikas ministrija raksturo kā «ļoti strauju cenu pieaugumu» un prognozē, ka līdz gada beigām inflācijas tempi būtiski neizmainīsies un atslābumu gaidīt būtu veltīgi. «Ja vēl pirms pusgada šausminājāmies par cenu pieaugumu 7 procentu apmērā, tad tagad inflācija pārliecinoši pietuvojusies 10 procentu līmenim,» saka Olga Ertuganova, Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe.
Slikts signāls
Investori jau labu laiku piesardzīgi raugās uz pārāk augsto inflāciju un citām Latvijas ekonomikas pārkaršanas pazīmēm, atzīst ieguldījumu pārvaldīšanas sabiedrības East Capital International AB Baltijas reģionālais direktors Gerts Tīvass (Gert Tiivas). «Kas skar mūs - East Capital - mēs savas investīcijas ierobežojām jau labu laiku atpakaļ,» informē G. Tīvass. Nākotnē, viņš skaidro, lai gan Latvijas valdība un Centrālā banka ieviesusi vairākus pasākumus ekonomikas «nomierināšanai, pierādījumu, cik liela varētu būt šo soļu ietekme, pagaidām nav. «Gribētos uzsvērt, ka, kaut arī pati par sevi inflācija, mūsuprāt, nav lielākā Latvijas ekonomikas problēma, tā ir straujas un nesabalansētas izaugsmes sekas,» apgalvo Lija Strašuna - a/s Hansabanka makroekonomikas un finanšu tirgus analīzes daļas ekonomiste. «Ekonomikas attīstības nelīdzsvarotība sasniegusi līmeni, kad ir nepieciešami ātri un izlēmīgi stabilizācijas pasākumi, pretējā gadījumā būtiski pieaugs straujas korekcijas risks,» viņa uzsver.
Šokējoši
«Kopumā cipari ir šokējoši, it īpaši ņemot vērā, ka tuvākajā laikā tendences cenu pieaugumā diez vai mainīsies,» domā O. Ertuganova. Šis līmenis ir negaidīti augsts priekš vasaras perioda, un notiekošais nesola neko labu arī nākošajos mēnešos, piekrīt Andris Vilks, SEB Unibankas galvenais ekonomists. It īpaši, ja vērā ņem to, ka jūlijā un augustā notika kārtējais gāzes tarifu palielinājums, kas turpināsies arī 2008. gadā sakarā ar gāzes piegādes cenas pieaugumu vēl par 30%, kam, visdrīzāk, sekos arī citu administratīvi regulējamo cenu kāpums, skaidro O. Ertuganova.
Plāns nelīdz
«Šobrīd nevaram nekādi atsaukties uz antiinflācijas plāna pozitīvo ietekmi, jo tie faktori, kas cēla cenas jūlijā, nav ar šo programmu saistīti,» skaidro A. Vilks. Jāatgādina, ka valdības izstrādātajā inflācijas apkarošanas plānā galvenie pasākumi bija vērsti uz kredītņemšanas tempu ierobežošanu un nekustamā īpašuma spekulāciju izskaušanu. Tomēr A. Vilks paredz, ka pakāpeniska banku realizētā piesardzīgā kredītpolitika un nekustamā īpašuma tirgus stabilizācija uz gada beigām mazinās inflācijas spiedienu. Tā kā inflācijas samazināšanas plāns esot vērsts uz iekšzemes patēriņa samazināšanu, kas netieši iespaido inflāciju, tāpēc cerēt uz šī plāna ietekmi uz inflāciju vēl esot pāragri, skaidro L. Strašūna. «Tajā pašā laikā tas nenozīmē, ka plāns nestrādā. Tas darbojas, un jau redzami pirmie rezultāti - kreditēšanas pieauguma palēnināšanās un nekustamo īpašumu cenu stabilizācija, kas savukārt novedīs pie iekšējā pieprasījuma izaugsmes tempa samazināšanās,» viņa uzskata. Pozitīvāk inflācijas apkarošanas plāna iespējamo ietekmi raksturo valsts iestādes. Piemēram, Ekonomikas ministrija prognozē, ka 2007.gadā kopumā cenas varētu pieaugt par aptuveni 8%, jo gada otrajā pusē valdības akceptētā inflācijas apkarošanas plāna realizācija mazinās cenu kāpumu. Arī Latvijas Banka paļaujas uz valdības plāna inflāciju mazinošo ietekmi nākotnē. «Jāatceras, ka jūlijā gan sāka darboties vairāki valdības pretinflācijas plāna pasākumi, tomēr to ietekme nevar būt momentāna, turklāt tādas nozīmīgas plāna sastāvdaļas kā bezdeficīta budžets šogad un budžets ar pārpalikumu nākamgad īstenosies vēl vēlāk,» Mārtiņš Grāvītis, Latvijas Bankas preses sekretārs. Arī premjers Aigars Kalvītis esot nobažījies par augstajiem inflācijas rādītājiem, tomēr pagaidām jauni pasākumi inflācijas ierobežošanai netikšot veikti, ziņo LETA.
Kaimiņiem arī
Globāli raugoties, mēs joprojām esam attīstības valsts, kam raksturīgs straujš ekonomikas attīstības temps un arī augsta inflācija, uzsver O. Ertuganova un skaidro, ka tāpēc esot diezgan nepamatoti sagaidīt zemu inflāciju, ekonomikai joprojām atrodoties reformu stadijā un piedzīvojot iekšzemes kopprodukta pieaugumu virs 10 %. Arī mūsu kaimiņiem inflācijas kāpums sagādā galvassāpes. Igaunijā patēriņa cenu indekss jūlijā, salīdzinot ar pagājušā gada jūliju, ir palielinājies līdz 6,4 %, kamēr jūnijā gada inflācija bija 5,8%, stāsta Ieva Vēja, DnB NORD Bankas Ekonomisko pētījumu grupas analītiķe. Lietuvā gada inflācija jūlijā ir pacēlusies līdz 5,1%, sal��dzinot ar 4,8% jūnijā. «Tas gan ir mazs mierinājums,» norāda I. Vēja.