Jūnijā gada inflācija - 17.7 % uzrādījusi samazinājumu, bet eksperti nelolo ilūzijas par tendenču izmaiņām. Toni noteiks gāzes cenas.
Vidējo cenu pieaugumu joprojām uzturēja cenu kāpums degvielai (gan benzīnam, gan dīzeļdegvielai), kas mēneša laikā kļuva par 4.7 % dārgāka, visticamāk, Jāņu svinēšana veicināja svaigas gaļas cenas kāpumu jūnijā par 5.9 %. Tāpat cenas pieauga vairākiem dārzeņiem, tirdzniecībā nonākot jaunajai ražai. Rīgas miesnieka valdes priekšsēdētājs Aldis Škutāns gan atzina, ka jūnijā gaļas patēriņš bijis aptuveni tāds pats kā citos mēnešos. Gada griezumā jūnijā patēriņa cenas precēm un pakalpojumiem pieauga līdzīgi - attiecīgi par 17.7 % un 17.6 %. Jūnijā gada vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir pieaudzis par 14.6 %.
«Beidzot - vairāk nekā gadu pēc pretinflācijas pasākumu aizsākšanas to rūgtās zāles ir iedarbojušās: turpinoties lēnākai ekonomikas izaugsmei, vasarā gaidītais pirmais inflācijas kritums ir iezīmējies, bet vēl ir ļoti trausls un sargājams - pirmām kārtām ar domu par eksporta konkurētspējas saglabāšanu. Tas ir atgādinājums, ka pārāk strauju izaugsmi pavada arī augsta inflācija, kuras samazināšanas gaita nevar būt viegla,» tā Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis.
Nav lielu ilūziju
Vairums ekspertu atzīst, ka jūnijā inflācijas gada rādītāja pazemināšanās bija gaidāma, bet vēl tomēr nevarot runāt par nopietnu tendenču maiņu, jo inflācija vasaras mēnešos tradicionāli ir zemāka nekā gada sākumā un beigās. Eksperti bažījās, ka cenām atslābt neļaus septembrī, oktobrī iespējamais gāzes tarifu kāpums, arī skolas sākšanās.
«Ja energoresursu cenu kāpums pasaulē un tarifu straujš pieaugums Latvijā turpināsies, tad mēs nevaram izslēgt arī jaunus inflācijas rekordus tuvākā pusgadā laikā,» pieļauj Latvijas Krājbankas galvenā analītiķe Olga Ertuganova. Turklāt jārēķinās, ka pasaules naftas cenu kāpuma dēļ degvielas sadārdzināšanās ir gaidāma arī turpmākajos mēnešos, kas radīs otrās kārtas efektu, sadārdzinot cenas citām precēm un pakalpojumiem.
DnB NORD Bankas Ekonomisko pētījumu grupas speciāliste Ieva Vēja domā, ka būtiska inflācijas līmeņa pazemināšanās iespējama, tikai stabilizējoties situācijai pasaules energoresursu tirgū. «Naftas cenu kāpums, pietuvojoties 150 USD par barelu, jau izskanējis Krievijas gāzes koncerna Gazprom paziņojumā par dabasgāzes cenas palielinājumu Eiropai par piektdaļu, kas nozīmē gan tālāku gāzes un siltumenerģijas cenu pieaugumu Latvijai, gan sekojošu citu preču un pakalpojumu sadārdzināšanos. Uz šā fona diezgan bezcerīgi izskatās Eiropas Centrālās bankas mēģinājumi ierobežot inflāciju eirozonā ar procentu likmju paaugstināšanu arī lielai daļai Latvijas iedzīvotāju. Eiro likmju kāpums šobrīd nozīmē vēl tālāku dolāra vērtības samazināšanos, investoru vēl aktīvāku pievēršanos preču tirgiem un vēl tālāku energoresursu cenu kāpumu,» tā I.Vēja.
«Protams, ka Latvijā degviela ietekmē inflācijas skaitli. Taču šogad degvielas patēriņš vairs nepieaug kā pagājušajā gadā. Šogad pirmajos trīs mēnešos degviela tika pirkta mazāk, un neapšaubāmi, ka degvielas cena ietekmē pirktspēju,» tā Latvijas degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ojārs Karčevskis.
Pavīd optimisms
Tikmēr M.Grāvītis uzskata, ka jūnija inflācijas pieauguma tempu samazinājums tomēr ir sākums inflācijas samazinājuma tendencei, kas gan būs pakāpenisks process: joprojām spēcīga ir līdzšinējā lielā dažādu veidu finansējuma ietekme un stiprs energoresursu izmaksu un pārtikas cenu spiediens. «Tas turpmākajos mēnešos neļaus inflācijai strauji un ik mēnesi gludi kristies, lai arī iekšzemes pieprasījuma spiediens uz cenām mazinājies, bet pie vienciparu inflācijas tautsaimniecība varētu atgriezties 2009.gadā. Tas būs noslēdzošais posms sakarību virknē, ko lielā mērā aizsāka kreditēšanas tempu pakāpenisks palēninājums pērn un tam sekojošais iepriekšējos gadus pārāk straujā iekšzemes pieprasījuma samazinājums, lēnāks iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums,» tā M.Grāvītis.
Hansabankas galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks, piebilstot, ka jūnijā bijis zemākais mēneša cenu kāpums šogad un pirmais gada inflācijas līmeņa kritums kopš pērnā gada maija, secināja, ka,visticamāk, inflācijas kalna virsotne jau pārsniegta un turpmāk sekos pakāpeniska inflācijas tempu mazināšanās. «Rudenī paredzētais gāzes un, visticamāk, arī siltumenerģijas tarifu kāpums gan neļaus gada inflācijai strauji nokristies, taču citi būtiski lēcieni nav gaidāmi. Atsevišķās produktu grupās deflācijas varbūtība šogad ir lielāka gan sezonālu faktoru, gan arī vājāka pieprasījuma dēļ,» tā viņš. Gan PAM, gan Hansabanka ir vienisprātis, ka līdz šā gada beigām 12 mēnešu inflācijas līmenis varētu atkāpties līdz 12%, bet 2008. gada vidējā inflācija sasniegs 16%.
Cerība uz patēriņu
M.Kazāks kā galvenos faktorus inflācijas mazinājumam min iekšzemes pieprasījuma un inflācijas gaidu mazināšanos, turklāt pieprasījuma spiediena mazināšanās ir vērojama jau no februāra. «Kamēr energoresursu cenu attīstību Latvija ietekmēt nevar un mums jārēķinās ar samērā strauju šo cenu kāpumu, citu cenu dinamika atspoguļoja iekšzemes pieprasījuma pavājināšanos, kas norāda uz turpmāku inflācijas mazināšanos. Kopējais pārtikas cenu pieaugums maijā bija zem vēsturiskā līmeņa (ņemot vērā straujo degvielas cenu kāpumu iepriekš), kas skaidri apliecina, ka pieprasījuma mazināšanās dēļ cenu kāpums ir bijis zemāks,» tā M.Kazāks.
«Latvijā sasniegtie cenu līmeņi nav ilgstoši uzturami un par to liecina jau vērojamās izmaiņas patēriņā. Izmaiņām patēriņā vajadzētu samazināt inflāciju, bet, protams, jāņem vērā, ka pārāk strauja patēriņa samazināšanās atstās negatīvu ietekmi uz Latvijas IKP rādītājiem. Kod kurā pirkstā gribi, visi sāp,» ironizēja Nordea Markets finanšu analītiķis Andris Lāriņš.
Arī Z.Vaikulis minēja, ka inflācijas daļa, kas paliek pāri, ja no kopējā cenu pieauguma izņem regulējamos tarifus un maksas, nodokļus un degvielu, jau astoņus mēnešus nav cēlusies praktiski ne par kapeiku (kopējā inflācija šajā laika posmā pieaugusi par 4 % punktiem).
Cenu pieauguma bremzēšanās šogad varētu būt gaidāma gada otrajā pusē, domā SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis. «Krītošā pirktspēja ievieš korekcijas apģērbam un apaviem, kā arī mājokļa iekārtu cenās. Cenu pazemināšanās ir neizbēgams pasākums, lai kaut cik iekustinātu patēriņu. Uz notiekošajiem procesiem ekonomikā pasīvi reaģē viesnīcas un restorānu sektors,» tā viņš, vienlaikus lēšot, ka agri vai vēlu krītošais patēriņš ieviesīs savas korekcijas.
D.Gašpuitis cer, ka gāzes cenu pieauguma dēļ inflācijas līmenis nesasniegs to maksimumu gada inflācijas izpratnē, kāds tika sasniegts pavasara beigās.