Db viedoklis: Inflācijas apkarošanas pasākumi var panākt pretēju efektu.
Saeimas Budžeta un finanšu komisija ķērusies klāt Administratīvo pārkāpumu kodeksam, kredītiestāžu un patērētāju tiesību aizsardzības likumiem, lai, tajos izdarot nepieciešamos grozījumus, visbeidzot dzīvē ieviestu dažus no plaši apspriestā valdības inflācijas apkarošanas plāna punktiem.
Grozījumi paredz, ka kredītu ņēmēji pirms došanās uz banku būtu spiesti izņemt no VID izziņu par oficiālajiem ienākumiem.
Savukārt bankām un citām kredītiestādēm turpmāk pirms kredīta izsniegšanas par pienākumu tiktu uzlikts pieprasīt minētās VID izziņas. Ņemot vērā, ka agresīvā banku kreditēšanas politika ir veicinājusi inflācijas pieaugumu, skaidri iezīmējas tas, ka valdība mērķtiecīgi cenšas apgrūtināt kredītu izsniegšanu un saņemšanu, tā, iespējams, cerot mazināt kreditēšanas apjomus, kam it kā vajadzētu mazināt iekšējo pieprasījumu un attiecīgi inflāciju.
Tomēr, ja minētās izziņas būs tikai viena no formalitātēm kredīta saņemšanai un nekas vairāk, cik pamatoti šādu soli var saukt par nopietnu inflācijas apkarošanas instrumentu? Vai tiešām tas ir viss, ko valdība var likt priekšā? Visticamāk, VID izziņas kalpos kā efektīvs līdzeklis aplokšņu algu apkarošanai. Tikai tad ir jautājums, kāpēc plānotās VID izziņas tiek sauktas par vienu no inflācijas apkarošanas plāna punktiem, nevis par aplokšņu algu apkarošanas plānu. Nekas slikts varbūt nebūtu, ja šādas VID izziņas tiek prasītas, pasakot, ka tas ir nepieciešams, lai apkarotu aplokšņu algas. Taču, šādu soli skaļi saucot par inflācijas apkarotāju, var tikai izdoties satracināt pūli, un tiktu panākts gluži pretējs efekts. Proti, jau tagad inflācijas gaidas lielā mērā ir transformējušās par inflācijas apkarošanas gaidām, kas cilvēkiem pirms plāna pilnīgas iedarbināšanas liek steigā izmantot banku kredītu piedāvājumus viena vienīga iemesla dēļ - vēlāk tikt pie kredīta būs grūtāk. Tā par astronomiskām cenām tiek pirkti nekustamie īpašumi un dārgi auto. Savukārt tie, kas šo mirkli būs palaiduši gar degunu, būs spiesti meklēt rafinētus veidus, kā tikt pie kredītlīdzekļiem. Jādomā, ka arī bankas nesēdēs, rokas klēpī salikušas.
Jautājums ir par to, vai šis inflācijas apkarošanas plāna punkts reāli cīnās ar inflācijas cēloņiem. Kā tas palīdzēs ierobežot darbaspēka trūkumu un aizplūšanu. Kā tas atturēs darbadevējus pārmaksāt par padarīto un darba ņēmējus prasīt lielāku algas pielikumu, jo gluži vienkārši inflācijas dēļ naudas vērtība kūst kā sniegs pavasara saulītē. Galu galā - tie līdzekļi, kas tiktu novirzīti kredītu atmaksai, turpmāk tiks vienkārši tērēti citām vajadzībām, apēsti, un jājautā - vai vēl lielāks pieprasījums pēc piena, maizes un desām liktu tām kļūt lētākām?
Ja jau valdība un Saeima atšķirībā no igauņu kolēģiem, kas ietur nogaidošu pozīciju, vlas nopietni iegrožot kreditēšanas tirgu, vai tiešām nebūtu vērts pakonsultēties ar nozares ekspertiem par šādas rīcības iespējamām sekām un riskiem?