Biznesa portāls Db.lv piedāvā interviju ar Rīgas Kurzemes rajona izpilddirektoru Armandu Agrumu, kurā viņš stāsta par sadarbību ar uzņēmējiem, rajona attīstību un vērtībām, kā arī problēmām, ar kurām jāsaskaras, strādājot šajā amatā.
- Kāda ir Rīgas Kurzemes rajona izpilddirekcijas sadarbība ar uzņēmējiem? Kas parasti ir šīs sadarbības iniciators?
Uzsākot strādāt par izpilddirektoru 2005.gada jūlijā, sadarbības faktiski nebija, jo bija beigušies tie laiki, kad uzņēmējam kaut kas bija vajadzīgs no izpilddirekcijas. Uzņēmēji faktiski izpilddirekciju vairs neapmeklēja.
Sākumā iniciators sadarbībai biju es pats, jo nāku no uzņēmējiem. Jau pirmajos mēnešos saņēmu ļoti daudz lūgumu pēc palīdzības, gan no invalīdu biedrībām, gan no represētajām personām, gan no bērnu namiem un skolām u.c. Lūgumi bija dažādi, bet skaidrs bija viens, ka budžetā tam naudas nav. Tādēļ nolēmu atvērt izpilddirekcijā ziedojumu kontu labdarībai, pirmie ziedotāji, protams, bija paša paziņas, bet vēlāk, redzot labos darbus, parādījās sekotāji. Sevišķu paldies gribu pateikt firmām: SIA Roadeks, SIA Prizma, A/S Admirāļu klubs, A/S Unibanka, t/c Olympia, SIA Krūza.
Pateicoties šiem ziedojumiem, kas bija ne tikai naudā, bet arī "graudā" izdevās ne tikai sagādāt dāvanas rajona maznodrošinātajiem, slimiem bērniņiem, represētajiem un daudziem citiem, kam tas bija nepieciešams, bet arī rīkot bezmaksas koncertus, vasaras nometnes un pasākumus rajonā. Lielākie pasākumi bija Pārdaugavas promenāde, Āgenskalna ielas svētki, Lāčplēša dienas piemiņas pasākums Sudrabkalniņā, foto izstāde Mana Pārdaugava.
Situācija mainās, un šobrīd uzņēmēji paši piedāvā savu palīdzību, kā tas nesen notika, kad direkcijā ieradās SIA Krūza īpašnieks un izteica vēlmi palīdzēt bērnu namiem. Izpilddirekcija noorganizēja, lai palīdzība nonāktu b/n Imanta un b/n Ilga.
- Vai izpilddirekcijai ir arī ārvalstu sadarbības partneri? Dzirdot informāciju, ka kāda amatpersona ir devusies pieredzes apmaiņā uz citu valsti, iedzīvotājiem parasti šķiet, ka tā ir kārtējā nelietderīgā naudas tērēšana. Kāds labums Rīgas Kurzemes rajonam ir līdz šim bijis no šādas sadarbības?
Situācija tāda paša kā ar iepriekšējo jautājumu, centralizācijas dēļ izpilddirekcijas nekādus braucienus un sadarbību neveica, neskatoties uz to, ka tieši izpildvarai būtu ko pamācīties vienai no otras. Pagājušajā gadā Kurzemes rajona izpilddirekcija nolēma lauzt šo situāciju un devās divos pieredzes un sadarbības veidošanas braucienos uz Palangu un Sanktpēterburgu.
Apmeklēt Palangu uzaicināja pilsētas mērs, kurš mūs iepazīstināja ar pludmales apsaimniekošanu un ne tikai to. Jāatzīst godīgi, ka mums būtu daudz ko mācīties no mūsu kaimiņiem, kas spējuši savu pilsētu pārvērst par iecienītu tūrisma vietu un saglabāt savā īpašumā rehabilitācijas centrus, kas tiek atjaunoti par ES naudu. Tādejādi tiek nodrošināta iespēja šos centrus izmantot dažādiem iedzīvotāju sociāliem slāņiem.
Sanktpēterburgā notika tikšanās ar Vasiļevskij ostrov rajona administrācijas vadītāju Isajeva kungu. Šī tikšanās bija sevišķi veiksmīga, jo redzējām ne tikai veiksmīgus projektus, bet tika arī panākta vienošanā par to, ka šī gada augusta sākumā varētu parakstīt sadarbības līgumu starp Vasiļevskij ostrov rajonu un Kurzemes rajona izpilddirekciju. Pie kam, lai pasvītrotu šī līguma nozīmīgumu, tika solīts, ka pie parakstīšanas klāt būs pilsētas gubernators.
No administrācijas vadītāja tika saņemts vesels saraksts ar konkrētiem priekšlikumiem Kurzemes rajonam. Tai skaitā organizēt Kurzemes rajona uzņēmēju saražotās produkcijas izstādi, degustācijas, konferences utt. Sanktpēterburgā, nodrošinot bezmaksas telpas, palīdzību muitas formalitātēs un daudz ko citu. Tika norunāts organizēt Kurzemes rajona mākslinieku izstādi, veicināt apmaiņu ar pašdarbības dziesmu un deju kolektīviem, kā arī organizēt draudzības hokeja spēles starp abiem administratīvajiem rajoniem. Pirmo pasākumu tika nolemts organizēt Rīgas dienu ietvaros Sanktpēterburgā septembra mēnesī.
Atgriežoties no brauciena tika uzsākts milzīgs sagatavošanās darbs - izsūtīti vairāki simti vēstuļu uzņēmējiem, tikšanās ar pašdarbības kolektīviem un rajona māksliniekiem. Uzzinot par to Domē, Ludviga kungs iekļāva mani darba grupā, kura gatavoja Rīgas dienu pasākumu programmu Sanktpēterburgā. Jau pirmajā darba grupas sanāksmes reizē Rīgas vicemēram Ludviga kungam bija iespēja pārliecināties, ka Kurzemes rajona izpilddirekcijai vienīgai bija izstrādāts konkrēts pasākuma plāns, turklāt neprasot par to no budžeta līdzekļus.
Diemžēl jāsecina, ka nekas tāds acīmredzot nebūs un Kurzemes rajona uzņēmēji vienkārši būs piemānīti, jo mainoties politiskajai varai Domē, vairs uz darba grupu sanāksmēm netiku aicināts. Domāju, ka tas ir Dineviča kunga pirksts, jo viņu vispār neinteresē iedzīvotāju viedoklis - galvenais ielikt savu cilvēku manā vietā!
- Kuri bija trīs būtiskākie pērn paveiktie darbi? Ko no tiem ieguva uzņēmēji?
Grūti pateikt, kas svarīgāks, lemjat paši. Uzsākta jaunas dzimtsarakstu nodaļas ēkas celtniecība, kas bija nepieciešama jau ļoti sen. Pašreizējās Dzimtsarakstu nodaļas telpas Slokas ielā 8 ir savu laiku nokalpojušas un jau ļoti sen kļuvuša par šaurām. Jaunā Dzimtsarakstu nodaļa būs viena no modernākajām Rīgā, to plānots nodot jau šī gada vasarā.
Domājot par bērnu atpūtas un brīvā laika pavadīšanas iespējām Rīgas Kurzemes rajona administratīvajā teritorijā nepilnu divu gadu laikā no jauna izveidoti deviņi jauni, bet atjaunoti vienpadsmit bērnu rotaļu un sporta laukumi, uzsākti bērnu dārzu labiekārtošanas darbi, kā arī uzsākti iekškvartālu remontdarbi. 6.slimnīcas pamestās ēkas vietā top pašvaldības daudzdzīvokļu nams. Arvien vairāk tiek īstenoti dažādi projekti kultūras dzīves uzlabošanai rajonā, kā piemēram, atgriezušies svētki Pārdaugavas promenāde. Izcīnīti līdzekļi, bibliotēkas, kultūras namu remontiem un daudzām citām rajonā nepieciešamām lietām.
Izpilddirekcija vairs neatbild tikai uz vēstulēm, bet reāli strādā, ko nav darījusi kopš rajona valžu likvidēšanas. Mēs kļūstam par rajona saimniekiem.
Ko ieguva uzņēmēji - sakārtotu vidi, infrastruktūru, ceļus un iespēju piedalīties konkursos šo darbu veikšanā.
- Vai izpilddirekcija rajona attīstībai izmanto arī ES fondu līdzekļus? Ja - jā, tad kurā vietā redzams šo līdzekļu izlietojums?
Diemžēl ne, jo vajadzīgs līdzfinansējums, bet budžetā tas netiek piešķirts, tomēr tas noteikti būtu jādara.
Uzrakstīts viens integrācijas projekts sadarbībā ar gruzīnu biedrību Šamšoblo.
- Vai izpilddirekcija izjūt darbinieku trūkumu? Ja - jā, tad kā tas izpaužas? Kāda ir izpilddirekcijā strādājošo vidējā darba samaksa?
Jā. Direkcijā strādā daudz gados vecu cilvēku, kuri aiziet pensijā vai arī neatbilst vairs šodienas prasībām, bet jauni nenāk dēļ zemajām algām. Agrāk alga bija ap Ls 300,- uz papīra, tagad, pateicoties iepriekšējai koalīcijai, vidējās algas no jūnija būs ap Ls 500,- varbūt pat vairāk, precīzi nevaru pateikt.
- Kādi ir būtiskākie plānotie darbi attiecībā uz teritorijas apsaimniekošanu un attīstību?
Tas ir viens no izpilddirekcijas pamatuzdevumiem un man prieks, ka tieši man izdevās iniciēt nesakopto pašvaldības dabas pamatņu kopšanas nodošanu no Vides departamenta rajonu izpilddirekcijām. Iedzīvotājiem vajadzīga tīra sakopta vide un nevis nesaprotamais teritoriju sadalījums, kas eksistēja un vēl daļēji eksistē - izpilddirekcijas kopa pašvaldībai piekrītošās teritorijas, NAN pieguļošās teritorijas, vides departaments - dabas pamatnes un liegumus (vislielākās teritorijas), pieturvietas - satiksmes departaments utt.
Absurds, tā nekad nebūs kārtības. Kopš pagājušā gada izpilddirekcijas kopj pašvaldībai piekrītošās teritorijas un nesakoptās dabas pamatnes un domāju, ka labi ar to tiek galā, jo atšķirībā no departamenta, kas sēž pilsētas centrā, izpilddirekcija atrodas uz vietas rajonā un tai ir nodaļa 6 cilvēku sastāvā, kura katru dienu apseko teritorijas, reaģē uz sūdzībām un pieņem lēmumus problēmu risināšanai. To nav iespējams izdarīt no pilsētas centra, jo darba apjoms ir atkarīgs gan no laika apstākļiem, gan no apmeklētāju daudzuma konkrētajā teritorijā, gan arī no sezonas.
- Kā Jūs vērtējat nekustamo īpašumu, kas atrodas rajonā, tehnisko stāvokli, tai skaitā koka apbūves, daudzdzīvokļu namu? Kuras ir sasāpējušākās problēmas un kā tās plānots risināt?
Pašvaldības īpašumi ir īpašuma departamenta valdījumā un diemžēl jāsecina, ka šie objekti ir viskritiskākajā situācijā un neskatoties uz to, ka nomnieki nepilda līguma noteikumus, departaments neko nav darījis, lai lauztu šos līgumus. Viskliedzošākais fakts ir valsts kultūras piemineklis Hamaņa muiža un visa Spilves lidostas teritorija.
Koka apbūve ir mūsu rajona pērles un tā nav tikai Kalnciema iela, tās ir neskaitāmas muižiņas rajonā. Pagājušajā gadā, pirms NATO samita tika uzsākts labs VPP sadarbības projekts, tas ir jāturpina. Šogad piešķirti Ls 50000,-, tas, protams, nav daudz, bet labāk nekā nekas. Domāju, ka pašvaldībai un valstij būtu daudz aktīvāk jāpiedalās kultūrvēsturisko pieminekļu saglabāšanā un atjaunošanā, neskatoties no to piederības, jo tieši tās vietas ir interesantas tūristiem un nevis, piemēram, Triangula bastions.
Ja runā par daudzdzīvokļu namiem, tad situācija ir līdzīga kā citos rajonos.
- Kāds ir Jūsu redzējums, kā būtu jāattīstās Spilves lidlauka un Voleru teritorijai? Kad iedzīvotāji un uzņēmēji šajās teritorijās redzēs kādu attīstību?
Ļoti sarežģīts jautājums, jo teritorijas vismaz reizi gadā applūst un pilsētas plānotājiem sākumā konceptuāli jānolemj, ko tur darīt, jo visi darbi, kas saistīti ar šo teritoriju applūšanas novēršanu ir ilglaicīgi un ļoti dārgi.
- Kuras vēl ir tās teritorijas, kurās rajonā tuvākajā nākotnē ir gaidāma strauja attīstība? Kas būs šīs attīstības pamatā?
Āgenskalna līcis, Ķīpsala, kur tas jau notiek un Ziemeļu pārvada teritorija, kur paredzēts viens no Rīgas centriem.
- Kādēļ tieši Kurzemes rajonā nav neviena liela tirdzniecības centra?
Viens ir - t/c Olympia, bet, ja nopietni, tad grūti pateikt. Varbūt tādēļ, ka blakus rajonā jau ir t/c Spice, bet varbūt tā ir šī rajona īpatnība.
- Kā izpilddirekcija cīnās ar vandāļiem? Cik lieli zaudējumi šo cilvēku rīcības rezultātā rodas izpilddirekcijai? Kuras ir tā vietas rajonā, kuras visvairāk cieš no vandāļu uzbrukumiem?
Jo mazāk būs nesakoptu un degradētu teritoriju, jo mazāk būs vandālisma. Esmu par to pārliecinājies Daugavgrīvā, izveidojot lielāko bērnu rotaļu laukumu. Neviens neticēja, ka tas nostāvēs nedēļu. Nu jau pagājis gads, viss kārtībā un tur katru dienu mudž no bērneļiem.
- Vai sadarbībā ar LU ir plānots attīstīt arī Botānisko dārzu? Kāds ir Jūsu redzējums, kā šo vietu būtu vislabāk attīstīt?
Pašlaik tikai sarunu līmenī, jo mums nav īsti brīvu roku, bet Botāniskajam dārzam, kas ir viens no vecākajiem Eiropā ar savām krievu neoklasicisma Volfšmita muižiņām būtu jākļūst par tūrisma vietu. Visur pasaulē Botāniskais dārzs un Zooloģiskais dārzs ir iekļauti tūristu obligātajā maršrutā.
- Kuras, Jūsuprāt, no tūrisma viedokļa šobrīd ir vērtīgākās vietas/teritorijas rajonā? Patlaban tūrisma plūsma ir novirzīta galvenokārt Vecpilsētas virzienā, kā izpilddirekcija plāno piesaistīt tūristu un tūrisma kompāniju uzmanību Kurzemes rajonam?
Pirmkārt, noteikti koka apbūve un Botāniskais dārzs, kur pēdējā laikā arvien vairāk dzird svešvalodas.
Otrkārt, Vakarbuļļu pludmale ar savu dabas liegumu. Izpilddirekcija šogad pabeidza darbu pie peldvietas projekta izstrādes. Jau nākamgad tiks uzsākti (ja politiķi nepārdomās) vērienīgi infrastruktūras izveides darbi - elektrifikācija, gājēju un veloceliņi, glābšanas un medicīnas punkts, pludmales inventāra nomas punkts, mantu glabātuve, dušas telpas, viss, kas nepieciešams, lai pludmale atbilstu visaugstākajiem kritērijiem.
Treškārt, Daugavgrīvas cietoksnis, ko jau sen vajadzēja pārņemt pašvaldībai vai valstij un piesaistot investorus izveidot tur vēstures un kultūras centru, kur būtu ne tikai muzejs, bet notiktu vasaras koncerti un teātra izrādes.
- Ar ko Kurzemes rajons šobrīd atšķiras no pārējiem Rīgas rajoniem? Kādu tēlu Jūs cenšaties vai plānojat radīt Kurzemes rajonam?
Tas ir vislielākais teritorijas ziņā- aizņem 26% no visas Rīgas teritorijas un ir ļoti zaļš…
Vēlos, lai rajons atdzimtu, bet paliktu ar savu neizskaidrojamo Pārdaugavas šarmu. Pats esmu dzimis un audzis Pārdaugavā, Liepājas ielā, tāpēc es to ļoti labi izjūtu.
Es gribu, lai rajona iedzīvotājiem nebūtu jābrauc uz centru, lai paēstu vakariņas labā restorānā, vai apmeklētu kādu pasākumu, vai gadatirgu. Visam jābūt uz vietas, rajonam ir jādzīvo kā dzīvam organismam un iedzīvotājam jābūt pārliecinātiem, ka jebkuru jautājumu viņš varēs atrisināt šeit uz vietas, nevis staigājot pa Domes kabinetiem.
Plāni ir lieli, bet vai tie piepildīsies, atkarīgs no domes tagadējās vadības lēmuma par manu palikšanu vai nepalikšanu amatā un spēju atdalīt politiku no izpildvaras, politiku no vienkārši labi paveikta darba.
- Vai Jūs pats dzīvojat Kurzemes rajonā?
Šobrīd dzīvoju Purvciemā.
INFORMĀCIJAI:
Nepilnu divu gadu laikā kopējais izpilddirekcijas programmu budžets ir pieaudzis - 2004. gadā tas bija Ls 702699, 2006.gadā - Ls1 414 262 un 2007.gadā budžets saņemts Ls 2048705 apmērā.
Rīgas Kurzemes rajona izpilddirekcijas 2007.gada budžeta sadalījums pa programmām:
- Rīgas Kurzemes rajona izpilddirekcijas darbības nodrošināšana - Ls1339705;
- Iekškvartālu piebraucamo un koplietošanas ceļu un teritoriju remontam - Ls310000;
- Pašvaldības teritoriju un dabas pamatņu sakopšanai, dabas stihiju un avāriju radīto postījumu novēršanai - Ls250000;
- Peldvietu un aktīvās atpūtas zonu ierīkošanai un uzturēšanai - Ls129000;
- Rotaļu laukumu iekārtošanai un uzturēšanai - Ls20000