Pašreizējā krīze, kas piemeklējusi eirozonu var kļut par smagāku nekā pirms dažiem gadiem pieredzētā, kas sekoja pēc ASV finanšu giganta Lehman Brothers sabrukuma. Tas var notikt tāpēc, ka Eiropas Savienībai (ES) nav mehānismu, lai izvairītos no krīzes izraisītiem, iespējamiem, banku nozares satricinājumiem, uzskata amerikāņu investors Džordžs Soross.
«Tagadējā krīze var kļūt ļaunāka nekā tā, kas sekoja pēc Lehman Brothers sabrukuma,» sarunā ar laikrakstu The New York Times pavēstījis Džordžs Soross, norādot, ka ES nav nepieciešamo mehānismu, kas tiktu galā ar nopietnu banku krīzi.
«Tāpēc šī problēma ir tik nopietna. Ir vajadzīga krīze, lai Eiropā rastos politiskā griba izveidot šādu mehānismu, taču joprojām nav izpratnes, ko šāda iestāde darītu,» klāsta Dž. Soross.
ES cīnoties ar parādu krīzi, pieaugušas bažas, ka varētu sabrukt kāda no bloka lielākajām bankām, kas izraisītu pamatīgu finanšu paniku, līdzīgu tai, kāda sekoja pēc pēc Lehman Brothers kraha 2008. gadā, raksta The New York Times.
Savienības varasiestādes ir pilnas apņēmības nepieļaut šādu katastrofu, un gatavojas tērēt simtiem miljardu eiro, lai nepieļautu galveno banku sabrukumu. Tomēr laikraksts atzīst, ka pieaug neskaidrība par Eiropas banku spējām aizņemties naudu, lai nodrošinātu to ikdienas operācijas.
Amerikāņu finanšu iestādes, cenšoties norobežoties no pieaugošajiem riskiem, kļūst izvairīgas īstermiņa aizdevumu piešķiršanā un sadarībā ar saviem Eiropas kolēģiem, kas var tikai pastiprināt ES banku problēmas, skaidro New York Times.
Līdzīga atkāpšanās lika bankrotēt Lehman’s Brothers. Finanšu satricinājumi Eiropā var ātri pārsviesties uz otru Atlantijas okeāna krastu un tas var ietekmēt arī ASV ekonomiku.
Db.lv jau vēstīja, ka iepriekš Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vadītāja Kristīne Lagarde aicināja veikt steidzīgu Eiropas banku rekapitalizāciju.
SVF vadītājas teikto vēlāk apstrīdēja Eiropas banku iestāde, uzsverot, ka «nesen veiktais banku stresa tests demonstrēja, ka ES bankas ir ievērojami stiprinājušas savas kapitāla pozīcijas un var pārvarēt negatīvus makroekonomiskos scenārijus».