Vācijai nepieciešams pieņemt lēmumu par eirozonas vadīšanu, veicinot ekonomikas izaugsmi un veidojot fiskālo savienību, vai arī jāpamet Eiropas monetārā savienība, pavēstījis ASV miljardieris Džordžs Soross.
Intervijā laikrakstam Financial Times Dž. Soross norādīja, ka Vācijai nepieciešams dalīties Eiropas liktenī – riskējot kopā ar to izpeldēt vai arī noslīkt. «Tas pilnībā ir atkarīgs no Vācijas attieksmes – ja viņi uzstāj uz taupības politiku un no tās neatsakās, tad patiesībā tas [Vācijas aiziešana no eirozonas] pat būtu labāk,» klāstīja Dž. Soross.
Miljardieris uzsvēra, ka, ja savienības biedri nespēj sadzīvot kopā, tad labāk ir, ja katrs iet savus ceļus. «Vācijas izstāšanās būtu graujošs, bet kontrolējams un vienreizējs notikums, pretēji haotiskam, ieilgušam domino efektam, kad viena pēc otras parādu pārņemtas valstis spiestas pamest eirozonu,» sacīja ASV miljardieris.
Viņš tomēr atzina, ka politiski tas būtu šausmīgs trieciens Eiropas Savienībai. Visi proeiropeiski noskaņotie Dž. Sorosa paziņas esot šokēti par šādu ideju. Tāpēc daudz labāk būtu, ja Vācija mainītu savu politiku. Viņš uzsvēra, ka stingru taupības nosacījumu pieprasīšana Itālijai un Spānijai eirozonā izveidos nodalījumu starp «parādniekiem» un «kreditoriem».
Dž. Soross pauda uzskatu, ka, lai nepieļautu konfrontāciju starp parādniekiem un kreditoriem, nepieciešams izveidot vienotas garantijas visām Eiropas parādzīmēm. Tomēr pret šādu ideju krasi negatīvi ir noskaņota kancleres Angeles Merkeles vadītā Vācija.
Dž. Soross, kurš jau iepriekš kritizējis veidu, kādā Vācija cenšas atrisināt eirozonas krīzi, atzinīgi novērtēja aizvadītajā nedēļā pieņemto Eirozonas Centrālās bankas (ECB) lēmumu par vienotās valūtas telpas valstu parādzīmju uzpirkšanu. «Tam būs rezultāti. Tas var pat kļūt par situācijas uzlabošanās pamatu,» sacīja Dž. Soross.
Db.lv jau vēstīja, ka Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) brīdinājusi, ka Vāciju šogad piemeklēs recesija. Saskaņā ar OECD prognozēm, gada trešajā ceturksnī Vācijas ekonomika samazināsies par 0,5 procentiem, bet gada pēdējā ceturksnī – par 0,8 procentiem. Organizācija arī aicinājusi panākt lielāku Eiropas valstu sadarbību, lai cīnītos ar reģionu piemeklējušo ekonomikas krīzi.
«Eirozonas krīze joprojām ir nopietnākais globālās ekonomikas apdraudējums, tāpēc nepieciešama politiska rīcība, lai varētu atjaunot uzticamību monetārajai savienībai,» teikts OECD ziņojumā. Organizācija arī norāda, ka eirozonā joprojām saglabājas augsts bezdarba līmenis, kas turpinās palielināties, un ka atveseļošanās atslēga ir banku, fiskālo un konkurētspējas problēmu atrisināšana.