Aizvadītajā nedēļā panāktā vienošanās par Eiropas parādu krīzes risināšanu sabruks pēc trim mēnešiem, paziņojis ASV finansists Džordžs Soross, vēsta The Telegraph.
Atēnu parādu samazināšana par 50% valsts parāda slogu samazinās tikai par 20% un tas būs nepietiekami, lai apturētu Grieķijas ekonomisko lejupslīdi, kas savukārt novedīs pie plašiem sociālajiem nemieriem, uzskata Dž. Soross.
«Ņemot vērā krīzes apmērus, šis risinājums ir nācis pārāk vēlu,» klāstīja ASV finansists. «Tas sniegs tikai daļēju atvieglojumu, kas var pazust laika posmā no vienas dienas līdz trim mēnešiem pēc vienošanās panākšanas.»
«Nav atrisināti fundamentāli krīzes iemesli. Ir skaidrs, ka Grieķijas uzkrātie parādu apjomi, kurus tā turpina palielināt, ir neatrisināmi un valsts ir faktiski maksātnespējīga,» sacīja Dž. Soross.
Tāpat finansists norādīja, ka daudzas bankas labprātīgi negribēs piekrist Grieķijas parādu norakstīšanai. Dž. Soross arī atzīmēja, ka 50% parādu norakstīšana patiesībā samazinās Atēnu parādus tikai par 20%, jo attieksies tikai uz privāto sektoru.
Db.lv jau vēstīja, ka panākta vienošanās par to, ka bankas un privātie kreditori, kas investējuši Grieķijas parādzīmēs, uzņemsies zaudējumus 50% apmērā.
Grieķijas parāds tiks samazināts par 100 miljardiem eiro, kopumā pašlaik valsts parāds sasniedz 350 miljardus eiro, no kuriem parāds privātajām bankām ir aptuveni 210 miljardi eiro.
Eiropas līderi arī vienojušies paaugstināt banku kapitāla pietiekamības prasības līdz 9%. Tāpat nolemts padarīt stingrāku ekonomikas pārvaldību un fiskālo disciplīnu. Panāktā vienošanās paredz arī Eiropas finanšu stabilitātes fonda (EFSF) palielināšanu līdz vienam triljonam eiro.