Saldus pilsētas iedzīvotāji atbalsta vairākstāvu dzīvojamo ēku būvniecību pilsētā, bet neapmierināti ir ar jaunu, apjomīgu un ar pilsētas vēsturisko apbūvi konfliktējošu komerciestāžu parādīšanos Saldus centrā, rāda aptauja, kas veikta Saldus teritorijas plānojuma grozījumu izstādes ietvaros.
Novembrī notikušās aptaujas mērķis bija noskaidrot iedzīvotāju viedokli par Saldus pašreizējo attīstību un teritorijas izmantošanu nākotnē. Jautāts tika par Saldū veiksmīgākajiem, kā arī sabiedrības akceptu neguvušajiem projektiem, iedzīvotāju vēlmēm pēc dzīvojamās apbūves un inženierkomunikāciju tīkla paplašināšanas pilsētā un jauniem sabiedriskās, izglītības, ražošanas un atpūtas objektiem.
Respondenti uzskata, ka pēdējos gados veiksmīgākā attīstība ir notikusi Saldus centrā, kur atjaunotas vēsturiskās ēkas, uzceltas vairākas jaunas būves un sakārtota sabiedriskā zona. Kā veiksmīgi piemēri minēta Cieceres dabas takas izveide, Saldus jaunā bibliotēkas ēka, jaunais sporta komplekss, tirgus rekonstrukcija, ražošanas zonas attīstība pie apvedceļa, kā arī uzceltā daudzdzīvokļu ēka Veides nami.
Saldus neveiksmīgie projekti aptaujāto vērtējumā ir šobrīd Saldus centrā topošā jaunceltne kvartālā starp Tūristu, Striķu un Rīgas ielām un jaunā tirdzniecības centra Maxima būvniecība. Iedzīvotāji izsaka neapmierinātību arī ar benzīntanka atrašanos Saldus centrā un satiksmes organizāciju pilsētas centrālajā daļā.
Vairums respondentu uzskata, ka nepieciešams izstrādāt stingrākus apbūves nosacījumus teritorijas izmantošanai un apbūves veidošanai pilsētas vēsturiskajā centrā, lai saglabātu vēsturiskās apbūves raksturu. Tikai mazākums atbalsta modernu ēku būvniecību pilsētas vēsturiskajā daļā.
„Saskaņā ar pilsētas attīstības un plānošanas teoriju ir tikai normāli apbūvi pilsētu centros veidot blīvu un daudzfunkcionālu, ko var attiecināt arī uz pašreizējiem attīstības procesiem Saldū. Bet, pateicoties iedzīvotāju komentāriem, mēs varam daudz labāk izprast vietējās vērtības un plānojumu izstrādāt atbilstošu konkrēti Saldus vajadzībām, nevis pielāgojot vispārēju, teorētisku modeli,” skaidroja Andis Kublačovs, Metrum telpiskās attīstības projektu vadītājs.
73% aptaujāto uzskata, ka jaunas dzīvojamās ēkas augstumā līdz 5 stāviem būvējamas ārpus Saldus centra. Ražošanas apbūvi respondenti akceptē piepilsētas rajonos – Oškalnos un Draudzībā, kā arī līdzšinējās pilsētas ražošanas teritorijās un Rīgas – Liepājas šosejas tuvumā. Tūrisma un atpūtas objektus aptaujātie vēlas redzēt Cieceres upes un Saldus ezera tuvumā un Kalnsētas parkā. Daļa respondentu uzsver, ka nav pieļaujama apbūves izplešanās pārāk tuvu Ciecerei, lai saudzētu tās krastu joslu.
„Sabiedriskās apspriešanas pirmajā posmā tika saņemtas 139 anketas, kas parāda Saldus iedzīvotāju lielo ieinteresētību par pilsētā notiekošo. Turpinot darbu pie teritorijas plānojuma grozījumu izstrādes, šos viedokļus analizēsim un respektēsim,” uzsvēra Līga Vasiļevska, Saldus pilsētas domes arhitekte – plānotāja.