Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties Saldus uzņēmuma Cannelle Bakery ražotnē, kur top saldēti kulinārijas izstrādājumi.
Uzņēmuma pirmsākumi rodami 1993.gadā, kad uzņēmuma īpašnieki bija Pakuļu ģimene, kuri biznesu attīstīja no nulles. Viņi sākotnēji Skrundā cepa maizi un pēc tam blakus ceptuvei atvēra veikalu. Ar laiku uzņēmums attīstījās un uzbūvēja ražotni, kur cepa arī maizi, taču aizvien lielāku lomu ieņēma tieši konditorejas izstrādājumi, stāsta SIA Cannelle Bakery valdes priekšsēdētājs Ivars Skrebelis.
2004.gadā Pakuļu ģimene iegādājās ražotni Saldū, kur iepriekš atradās maizes kombināts. Kopš tā laika Skrundā ražoja cepumus un konditorejas izstrādājumus, bet Saldū – maizi un barankas.
«Mēs uzņēmumu iegādājāmies 2012.gadā, un jau kopš sākuma bija doma apvienot abas ražotnes, jo labāk investēt vienā vietā, nevis divās. Vērtējām situāciju, kā paplašināt ražotni, Skrundā nebija šādu iespēju, jo cehs bija daudz mazāks nekā ēka Saldū, līdz ar to tika nolemts visu ražošanu koncentrēt Saldū. Pērnais gads tika aizvadīts, uzlabojot un remontējot šīs ražotnes telpas,» stāsta vadītājs.
«Svaigo maizi pārtraucām ražot, jo nesaskatījām jēgu turpināt šajā segmentā,» viņš piebilst. Tomēr šo apgrozījuma daļu kompensēja saldētās produkcijas pārdošanas apjomu kāpums.
«Saldētos produktus esam izvirzījuši par prioritāti un tas ir virziens, kurā saskatām attīstību nākotnē,» skaidro I. Skrebelis.
Viņš stāsta, ka Latvijā maizes tirgū spēj izdzīvot un strādāt tikai lielie ražotāji un arī tiem neklājas viegli. Vēsturiski uzņēmumā maize veidojusi lielu daļu no ražošanas apjomiem, taču pēdējā laikā kompānija noteikusi citu virzienu.
Aizvadītajā gadā, kopš Krievijas un Ukrainas konflikta, Ukrainas tirgus ir atvērts Eiropas Savienībai, un lielā mērā – produkcija tiek vesta uz Baltijas valstīm. Ukrainā izgatavotie cepumi ir lētāki, jo tie ražoti lielos uzņēmumos, kur izejvielas un citas izmaksas ir zemākas. Līdz ar to saldumu ražotāji Latvijā šo konkurenci izjūt.
Cannelle Bakery ražo dažāda veida saldēto produkciju – sākot no pusfabrikātiem, kas vēl mājās ir jāraudzē, līdz pat gataviem, saldētiem produktiem, ko iespējams uzreiz lietot. Saldēto produktu segmentā ietilpst konditorejas izstrādājumi, cepumi, maize, pīrādziņi, bulciņas un citi produkti.
Pēdējos gados aug pieprasījums pēc produktiem, kas ir gatavi lietot uzreiz.
Kompānija plāno iziet BRC sertifikāciju, stāsta I. Skrebelis. Tā ir viena no striktākajiem sertifikācijām.
Patlaban aptuveni 30% no pārdošanas apjomiem veido eksports, un nākotnē plānots šo daļu audzēt, jo Latvijas tirgū izaugsme ir ierobežota, uzsver uzņēmuma vadītājs. «Latvija ir mazs tirgus, tajā ir daudz spēlētāju un visi cīnās savā starpā, līdz ar to strauji augt nevar. Savukārt mums kā mazas valsts ražotājam tiekot kādā no ārvalstu lielveikalu ķēdēm, uzreiz ir liels kāpums.»
Saldētā produkcija veido aptuveni pusi no kopējiem ražošanas apjomiem. Kopā produkciju uzņēmums ved uz aptuveni 11 valstīm – Baltijas valstīm, daļu Ziemeļvalstu, Vāciju, Lielbritāniju, Īriju, Izraēlu, ASV un Grieķiju.
«Esam sapratuši, ka eksports ir tā joma, kur varam gūt attīstību, līdz ar to aktīvi strādājam ar ārvalstu tirgiem, aktīvi dodamies uz izstādēm. Nesen bijām Lielbritānijā uz UK Coffee Leaders summit, kur piedalās tādi uzņēmumi kā Starbucks, bijām arī Dubaijā, dosimies uz Zviedriju un pēc tam – Ķīnu,» stāsta I. Skrebelis.
Galerijā augstāk iespējams ielūkoties Cannelle Bakery ražotnē!
#3/40
Sastāvdaļas pīrādziņu ražošanai kompānija iegādājas dažādās valstīs, jo daudzus ražošanai nepieciešamos produktus, piemēram, margarīnu, Latvijā neražo. Ievārijumu piegādā Pūres uzņēmums Puratos Latvia.
#4/40
Miltus sākotnēji iepumpē silosos un tad tos tālāk pa caurulēm nosūta uz ražotni.
#7/40
Kopumā uzņēmumā strādā aptuveni 80 darbinieku, taču atkarībā no sezonas to skaits var mainīties. I. Skrebelis stāsta, ka Saldus ir rosīga pilsēta, ir daudz uzņēmumu, un darba tirgus ir aktīvs, līdz ar to arī darbinieki ir pietiekami. Uzņēmumā ir darbinieki, kas jau strādā kopš pirmsākumiem, un ne viens vien - kas vismaz desmit gadus pavadījis kompānijā.
#10/40
Vienā toverī ir mīkla, otrā - pildījums pīrādziņiem. Iekārtā tiek iepildīts pildījums mīklā.
#11/40
Mīkla virzās caur iekārtu, kur tiek formētas mīklas bumbiņas.
#17/40
Produktu, kas ir jāraudzē, to liek raudzēties, bet, kas jācep uzreiz, to pārvieto uz krāsni.
#21/40
Pīrādziņus, kurus necep uzreiz, liek šoka kamerā. Saldēšanas kamerā ir mīnus 40 grādi.
#25/40
Kad pīrādziņus izņem no šoka kameras, tos ievieto kastēs un ved fasēt.
#28/40
Iepakojumus safasē kastēs un pārved uz Rīgas noliktavu, no kurienes tālāk piegādā pasūtītājiem.
#36/40
«Var teikt, ka, ņemot vērā mūsu saražotos apjomus, esam lielākais sklandraušu ražotājs pasaulē,» smej I. Skrebelis, jo lielākoties šis ir mājražotāju produkts.