Tā ir daļa no jaunā gada sagaidīšanas rituāla - mēģinājums uzsākt ko no jauna, atšķirt jaunu lapu - apņemoties «jaunu dzīvi» sākt pirmajā janvārī. Atmest smēķēšanu, ledusskapim iet ar līkumu, strādāt tikai līdz sešiem, u.t.t. – šo sarakstu varētu papildināt bezgalīgi. Taču britu pētījums rāda, ka to, kuriem izdodas šos solījumus sev izpildīt, ir salīdzinošu nedaudz.
Vairumā gadījumu mēs šīs apņemšanās paši pārkāpjam, zaudējam iedvesmu un beigās esam neapmierinātāki nekā pirms daudzsološās rezolūcijas pieņemšanas.
Ričards Vaizmens (Richard Wiseman), psihologs, kas piedalījās pētījumā atklāj, ka 700 cilvēkiem lūgts pastāstīt par savu stratēģiju mērķa sasniegšanā. Viņu mērķi bija no svara samazināšanas un smēķēšanas atmešanas līdz plāniem iegūtu jaunu kvalifikāciju vai sākt labākas attiecības.
78 % respondentu, kuri cietuši neveiksmi, uzmanības centrā bija tieši bažās un šaubas par mērķa sasniegšanu - viņi fantazēja par rezultātu, paļāvās vienīgi uz gribasspēku un cerībām. R. Vaizmens norāda: «Ja jūs mēģināt zaudēt svaru, tas nav pietiekami, ka piestiprināt modeļa bildi pie ledusskapja.» Viņš min piecus punktus, kuriem vēlams pieturēties mērķa sasniegšanā. Lai panāktu vēlamo rezultātu, ceļš uz mērķi jāsadala vairākos mazos pakāpienos, laiku pa laikam sevi «apbalvojot» par jauna posma pievarēšanu. Psihologs arī iesaka pastāstīt saviem draugiem par saviem plāniem, koncentrēties uz bonusiem, ko iegūsim pēc mērķa sasniegšanas, kā arī atskaitīties dienasgrāmatā par paveikto.
Cilvēki, kas plānoja mērķa sasniegšanu, ejot soli pa solim, vidējais izdošanās līmenis bija 35%, bet tiem, kas sekoja visiem pieciem iepriekš minētajiem punktiem, bija 50% izredžu uz izdošanos, pētījumā secināts.
Viena no veiksmīgākajām taktikām iri pieņemt darbības plānu un nenovirzīties no tā, norada Vaizmens. .
Tomēr jāatzīst, ka viņš ir skeptisks par jebkuru jaunā gada apņemšanos, jo, ja šāds lēmums pieņemts pēdējā brīdī, vai gluži otrādi novilcināts, atliekot to uz 1. janvāri, tas nozīmē, ka mērķis acīmredzot nav pārāk svarīgs. Toties fakts, ka to neizdevās sasniegt var laupīt cilvēkam pašapziņu un cerību piepildīt savu apņemšanos turpmāk, kad, iespējams, mērķis būs svarīgāks.