Pirms gada rakstīju (lasīt šeit!), ka augsta riska jeb spekulatīva kredītreitinga uzņēmumu obligācijas varētu būt pievilcīgs ieguldījums. Izteiktā prognoze ir piepildījusies.
Pēdējo 12 mēnešu laikā augsta riska uzņēmumu obligāciju segments ir nodrošinājis vērā ņemamu ienesīgumu. Centrālo banku agresīvā rīcība, kas ir nospiedusi drošu obligāciju procentu likmes vēsturiski zemos līmeņos, ir piespiedusi arvien lielāku skaitu investoru meklēt augstāku ienesīgumu riskantākajos obligāciju segmentos. Piemēram, investoriem viegli pieejama un populāra iShares biržā tirgota ieguldījumu fonda, kurš iegulda Eiropas augsta riska uzņēmumu obligācijās (iShares Markit iBoxx Euro High Yield Bond), ienesīgums pēdējo 12 mēnešu laikā ir bijis 19.3%, bet kopš gada sākuma 18.6% (novērtēts uz 22/10/2012). Līdzīgu ienesīgumu ir sniedzis arī spekulatīvo obligāciju segments ASV. Šādu ienesīgumu ir nodrošinājis ne tikai spekulatīvajām obligācijām salīdzinoši augstāks kupona maksājums (šobrīd vidēji 6.65% minētajā iShares fondā ietilpstošo obligāciju portfelim), bet arī ievērojams investoru pieprasījums pēc augsta riska obligācijām, kas ir licis pieaugs to tirgus cenām (skatīt 1. attēlu).
1. attēls. iShares iShares Markit iBoxx Euro High Yield un iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond Fund ieguldījumu fondu daļu tirgus cenas izmaiņas (%, kopš 2011. gada oktobra).
Avots: Bloomberg
Augsta riska obligāciju segments ir bijis ienesīgs ne tikai pēdējā gada laikā, bet arī sasniedzis ievērojamu kāpumu kopš finanšu krīzes zemākā punkta 2009. gada pavasarī. Investors, kas būtu ieguldījis ASV augsta riska obligācijās 2009. gada martā, šobrīd kopumā būtu nopelnījis aptuveni 120%. Turklāt īpaši ir jāatzīmē, ka augsta riska obligāciju ienesīgums ir bijis līdzvērtīgs akciju tirgus ienesīgumam šajā periodā, kamēr ienesīguma svārstības (risks) ir bijis aptuveni divas reizes mazāks (skatīt 2. attēlu). Ņemot vērā šo līdzšinējo sniegumu un to, ka esošais spekulatīvo obligāciju procentu likmju līmenis 6.5 – 7% apmērā ir vēsturiski ļoti zems, arvien biežāk tiek pausts viedoklis, ka spekulatīvo uzņēmumu obligāciju segmentā veidojas burbulis (daži publiski piemēri diskusijai šeit un šeit.
2. attēls. ASV akciju tirgus (zilā līkne), ASV augsta riska uzņēmumu obligāciju (zaļā līkne) un ASV valdības obligāciju (melnā līkne) indeksu izmaiņas kopš 2009. gada marta.
Avots: Reuters EcoWin
Septembrī publicētais SEB Investment Outlook joprojām uzsver, ka spekulatīvās obligācijas turpinās būt pievilcīgākā alternatīva fiksēta ienākuma vērtspapīru segmentā. Par labu spekulatīvajām obligācijām var minēt sekojošo:
1) uzņēmumu finanšu rādītāji joprojām ir labi un turpina uzlaboties;
2) procentu likmju starpība starp valdības obligācijām un augsta riska obligācijām ir joprojām liela;
3) bankrota gadījumu skaits starp spekulatīva kredītreitinga uzņēmumiem ir zem 3% un Moody’s prognozē aptuveni šāda līmeņa saglabāšanos līdz 2013.gada vasarai;
4) investoru riska apetīte joprojām saglabājas augsta, tie meklēs augstāka ienesīguma iespējas.
Nobeigumā, kaut arī augsta riska obligāciju segmentā saglabājas pievilcīgs ienesīguma potenciāls arī nākotnē, investoram būtu jāizvērtē šīs aktīvu klases īpatsvars savā kopējā portfelī. Iespējams, portfelis ir jāpārbalansē.