Ukrainas prezidentam atceļot līguma parakstīšanu ar Eiropas Sabvienību, protesti galvaspilsētā Kijevā naktī no otrdienas uz trešdienu turpinājušies. Tikmēr medijs BBC viesojās pilsētās Ukrainas rietumos un austrumos, novērojot atšķirības iedzīvotāju attieksmē pret valsts saišu stiprināšanu ar Eiropas Savienību (ES).
«Ierodoties Doņetskā, rodas sajūta, ka esmu ieradies Krievijas pilsētā,» tā savas sajūtas apraksta Stīvs Rozenbergs, BBC žurnālists. Viņš norāda, ka Doņetskā, kas atrodas Ukrainas austrumos, netālu no Krievijas robežas, veikalu izkārtnes ir krievu valodā, tāpat pilsētas laukumā atrodama Vladimira Ļeņina statuja.
Ukrainas austrumi ir valsts industriālā daļa, un tai ir ciešas ekonomiskās saites ar Krieviju. Vietējā ledusskapju ražotnē Doņetskā vien neliela daļa saražoto preču tiek pārdota Eiropā. Tādējādi šī ražotne, līdzīgi kā citas reģionā, ir lielā mērā atkarīga no Krievijas tirgus, raksta BBC.
Tas izskaidro arī aptaujāto cilvēku vēso attieksmi pret paredzēto saišu stiprināšanu ar Eiropu. Minētajā ražotnē valda satraukums, vai vienošanās ar Briseli neradīs tirdzniecības barjeras ar austrumu kaimiņu. Ražotnē aprēķinājuši, ka pēc līguma ar ES parakstīšanu, tajā saražotie ledusskapji Krievijā kļūtu par 35% dārgāki, un paredzams, ka laika gaitā tie tiktu «izspiesti» no tirgus.
«Krievija pašlaik mums ir daudz nozīmīgāka nekā ES,» tā intervijā BBC pauda ledusskapju ražotnes strādnieks Oļegs.
Iepriekš šomēnes ražotnes īpašnieks Valentīns Landiks (Valentyn Landyk) vērsās pie Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča (Viktor Yanukovich) ar lūgumu aizkavēt līguma parakstīšanu Viļņā. Pašlaik V. Landiks var justies atvieglots, jo, kā jau vairākkārt vēstīts, Ukraina līguma parakstīšanu pašlaik ir atcēlusi.
Tikmēr aptuveni tūkstoš kilometrus uz rietumiem no Doņetskas vērojama cita aina. Ļvova jau vēsturiski veidojusies kā eiropeiska pilsēta, un arī tagad tās iedzīvotāji sliecas atbalstīt saišu stiprināšanu ar ES, novērojis BBC žurnālists.
Ukrainai būtu jātuvinās Eiropai un jākļūst vairāk neatkarīgai no Krievijas, tā žurnālistam pauda satiktais katoļu mācītājs Andrejs.
«Ja mēs turpināsim pieņemt maizi, ko Krievija mums dod, mēs spersim soli atpakaļ. Tādā veidā mēs nekad nekļūsim paši par kungiem,» pauda Andrejs.
Valsts rietumu daļā Eiropai tuvāk ir ne vien baznīcas pārstāvji, bet arī uzņēmumi. Piemēram, BBC uzrunātais augļu sulas ražotājs paplašinājies Polijas virzienā. Tā vadītājs Taras Barščovskis (Taras Barshchovsky) pauda pārliecību, ka Eiropas vērtības palīdzēs mazināt korupciju valstī. Tajā pašā laikā viņš nelolo ilūzijas un atgādina, ka no saišu stiprināšanas iegūs arī pati ES. «Mums jāatceras, ka Eiropa nav labdarības organizācija,» norādīja T. Barščovskis.
Db.lv jau vēstīja, ka Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs Lietuvas prezidentei Daļai Grībauskaitei ir darījis zināmu, ka viņa valsts asociācijas līgumu ar ES neparakstīs. To darīt bija iecerēts Viļņā šonedēļ notiekošajā AP samitā. Prezidents telefonsarunā teicis, ka Ukraina pagaidām aptur līguma parakstīšanu Krievijas šantāžas dēļ.
Prezidents tautai pauda, ka tas tiek darīts, lai «aizsargātu vājākos». Piemēram, Krimas ziņu aģentūra raksta, ka iebraukt valstī liegts arī kādai sievietei ar Ukrainas pasi, kas ir precējusies ar krievu un pierakstīta Maskavā. Ukrainā viņa bijusi ieradusies pie vecākiem, lai saņemtu izdevīgāk iegādātas zāles bērna rehabilitācijai pēc operācijas, bet Krievijā nav ielaista. Robežsargi teikuši, ka aizliegums ir spēkā līdz 2016. gadam.
Arī Ukrainas transporta bizness Krievijā šoruden pieredz ierobežojumus. Krievijas muita draud saraut līdzšinējās līguma attiecības ar Ukrainas pārvadātājiem 1. decembrī, savā mājaslapā raksta Ukrainas Transporta stratēģiju centrs.
Aizvadītājā nedēļas nogalē Kijevas ielās protestējot pret līguma parakstīšanas atcelšanu ielās izgāja 100 tūkst. Ukrainas iedzīvotāju.