Ekonomiskos jautājumus nevar izlemt pēc principa, kurš skaļāk bļauj tam taisnība, un vienreiz ir jāsaprot, ka ķēkšas valsti vadīt nevar, vērtējot eiro ieviešanas procesu, sacīja Baltijas starptautiskās akadēmijas Eiropas studiju programmu direktore profesore Ilze Ostrovska.
Sarunā ar Latvijas radio I. Ostrovska norādīja, ka piedāvājumi par referendumu saistībā ar eiro viņai atgādinot situāciju, kad kurš skaļāk bļaus, tam būs taisnība. «Ekonomiskus jautājums tā nelemj. Vienreiz jānāk ir pie sapratnes, ka nu nevar ķēkšas vadīt valsti, jau tā mūsu parlamentā ir pārāk daudz ķēkšu,» sacīja politoloģe.
Runājot par divu ātrumu Eiropu un politiķu vēlmi pievienoties izredzēto «valstu» klubam, politoloģe norādīja, ka eiro ir tā bāze, uz kuras Latvija tajā tiek iekšā. Tomēr nojaušams, ka eirozonas valstis nemaz negrib, ka Latvija pievienojas to rindām, sacīja I. Ostrovska. «Viņi ir nelaimīgi, ka mēs to Māstrihtu esam izpildījuši, un, tā kā ir tāda vienošanās un likums, nu tad ir jāņem. Bet tur jau sākas gudrošana – ko vēl varētu izdomāt. Dombrovskim nemaz nav tik viegli,» uzsvēra I. Ostrovska.
«Mēs mazliet uzvedamies tā kā viena veca meita, kura ir neglītāka par Āfrikas nakti un kurai radi sametuši kaut kādam brūtgānam naudu, lai viņš viņu apprec. Un tagad viņa saka – nē, es vēl padomāšu, man nekur nav jāsteidzas,» runājot par iespējamu referendumu par pievienošanos eirozonai, sacīja I. Ostrosvska.
Komentējot Eiropas Savienības līderu pārrunas par nākamo gadu budžetu, Ilze Ostrovska atzīmēja, ka saruna ir vairāk saistītas nevis ar naudas pārdali, bet gan ar varu. «Tā problēma jau nav nauda, ja godīgi. Tā problēma ir vara,» sacīja I. Ostrovska. Viņa arī norādīja, ka daudzās ES valstīs ir paredzētas parlamenta vai pašvaldību vēlēšanas un to vadītāji vēlas demonstrēt vēlētājiem, ka aizstāv to tiesības.
Briselē tikmēr turpinās sarunas par ES daudzgadu budžetu. Bloka valstu pārstāvjiem vienoties par budžetu neizdevās pērn. Daļa valstu grib panākt tēriņu samazinājumu, bet daļa, tostarp arī Latvija, pret to iebilst.