Patlaban nepastāv būtiskas problēmas vai šķēršļi, kas kavētu elektroniskās balsošanas ieviešanu, tā šodien, 13.jūnijā, secināts atbildīgo amatpersonu apspriedes laikā. Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta un Iekšlietu ministrijas speciālisti apskatījuši divus iespējamos e-vēlēšanu sistēmas risinājumus.
Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta vadītāja Olita Magone un Juridiskās nodaļas vadītāja Inese Gaidele tiekās ar Iekšlietu ministrijas un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvjiem, lai vienotos par koncepcijas projektu un sekretariāta izstrādātajiem variantiem elektroniskās balsošanas ieviešanai 2009. gada pašvaldību vēlēšanās un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.
Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta un Iekšlietu ministrijas speciālisti apskatījuši divus iespējamos e-vēlēšanu sistēmas risinājumus.
Viens no tiem paredz vēlētāju reģistrāciju un balsošanu, izmantojot Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārziņā esošo Vēlētāju reģistru, kuram papildus jāizstrādā sistēmas modulis, kas nodrošinātu vēlētāja identitātes pārbaudi.
Otrs risinājums, kuru atbalsta sekretariāta speciālisti, paredz izstrādāt atsevišķu e-identitātes pārvaldības sistēmu, kura nodrošinātu informācijas nosūtīšanu Vēlētāju reģistram, nenorādot vēlētāja vārdu un uzvārdu. Šāda sistēma, izmantojot visas tehniski un funkcionāli pašlaik pieejamās metodes, nodrošinātu maksimālu balsošanas aizklātību.
Kā norādīja abu iestāžu speciālisti, svarīgākais jautājums ir personas elektroniskās identitātes apliecināšana. Viens no risinājumiem ir personas identitātes apliecināšana, izmantojot valsts a/s Latvijas Pasts izdoto elektroniskā paraksta radīšanai nepieciešamo autentifikācijas sertifikātu vai identifikācijas kartē iestrādātu un valsts izdotu autentifikācijas sertifikātu.
Sekretariāta vadītāja O. Magone norādīja, ka ir ļoti būtiski nekavējoties sākt darbu, lai Latvijas iedzīvotājiem izdotu identifikācijas kartes, kas nodrošinātu gan e-balsošanas iespējamību, gan e-pakalpojumu saņemšanu, veicot personas identifikāciju ar identifikācijas karti. Savukārt Iekšlietu ministrijas pārstāvji minēja, ka identifikācijas karšu izdošanu kavē vajadzīgo resursu trūkums.
Abu iestāžu pārstāvji izteica pārliecību, ka nepastāv būtiskas problēmas vai šķēršļi, kas kavētu elektroniskās balsošanas ieviešanu. Arī Centrālās vēlēšanu komisijas pārstāvji ir atbalstījuši e-vēlēšanu iespējamību.