Ar šo numuru DB uzsāk Saeimā iekļuvušo partiju programmu analīzi. Šodien 4.-5. lpp publicētais materiāls ir pirmais vairāku publikāciju ciklā, kas tiešā veidā ir saisīts ar 6. oktobrī gaidāmajām 13. Saeimas vēlēšanām. Kamēr uz 13. Saeimu kandidējošo partiju saraksti un 4000 zīmju programmas vēl tiek tikai gaidītas, DB izanalizēja, ko ir solījušas un realizējušas 12. Saeimā iekļuvušās sešas partijas.
Atbilstoši DB specializācijai, mēs šajā un arī nākamajos ar Saeimas vēlēšanām saistītajos materiālos galveno vērību veltām tieši ar ekonomiku, biznesu un nodokļiem saistītajiem jautājumiem un solījumiem. Jāatzīst, ka partijas savās priekšvēlēšanu programmās labprāt ir lietojušas apaļas un mazizsakošas frāzes, kas sākas ar vārdiem - veicināsim, nodrošināsim, turpināsim u.tml., tā teikt, lai pēc iespējas mazāk kāds pēc četriem Saeimas krēslos pavadītajiem gadiem varētu tām piesieties un bāzt degunā kaut kādus tukšus solījumus. Tomēr ir arī konkrētas lietas, piemēram, skaidri nodefinēts progresīvais princips iedzīvotāju ienākumu nodoklī (kas arī ir izpildīts), ir atrodams Nacionālās apvienības programmā.
Taču kopumā opozīcijas partijas savos priekšvēlēšanu solījumos ir atļāvušās būt konkrētākas nekā koalīcijā esošās. Tāpēc kā zināms paradokss vērtējams fakts, ka šīs Saeimas laikā realizēti salīdzinoši daudzi no opozīcijas partijas Saskaņa solījumiem un mērķiem, piemēram, 5% samazinātais PVN pārtikai. Savās tālākajās šim tematam veltītajās publikācijās mēs uzdosim jautājumus un vērtēsim politiķu sniegtās atbildes no tām partijām, kam pēc vēlētāju aptauju reitingiem ir vismaz kaut kādas cerības nākamajā Saeimā iekļūt.
Ir būtiski, lai pēc 13. Saeimas vēlēšanām Latvijā būtu pragmatiska valdība, kas ir vērsta uz tautsaimniecības attīstību, piedāvājot konkrētu redzējumu, kā noteiktā laika posmā Latvijas IKP ir iespējams ievērojami palielināt, teiksim, divkāršot.
Šogad Latvijā daudz tiek runāts par valsts simtgadi, bet salīdzinoši maz tiek ņemta vērā globālā situācija, kas ar saviem procesim, tirdzniecības kariem un Eiropas Savienības iekšējiem satricinājumiem patiesībā neļauj īstenot strausa taktiku, norobežojoties no grūtiem un nepatīkamiem tematiem. Politika ir grūts temats, jo īpaši tad, ja jārunā par lielas ietekmes jautājumiem, gadiem iestigušām un nesakārtotām lietām. Taču tieši tāpēc ir svarīgi saprast, kas būs tie cilvēki, kas noteiks Latvijas kursu nākamos četrus gadus.
DB pastiprināti pievērsīs uzmanību tam, kā politiķu izteiktie viedokļi un mērķi reflektē ar darbaspēka problēmu, kādas iespējas piedāvā eksporta veicināšanai un augstas pievienotās vērtības radīšanai. Godīgā konkurencē plaukstošu, atbildīgu uzņēmējdarbību DB uzskata par svarīgu valsts pastāvēšanas sastāvdaļu. Ir būtiski, lai pēc 13. Saeimas vēlēšanām Latvijā būtu pragmatiska valdība, kas ir vērsta uz tautsaimniecības attīstību, piedāvājot konkrētu redzējumu, kā noteiktā laika posmā Latvijas IKP ir iespējams ievērojami palielināt, teiksim, divkāršot.
No šāda skatpunkta DB savā politikas analīzē arī vadīsies, uzskatot, ka partija, kas to var pārliecinoši piedāvāt, ir pelnījusi strādāt valdībā un pierādīt savus vārdus darbos.