Pasaules grīļīgie ekonomikas dati Ķīnas valdību dzen vēl vairāk kapitālisma virzienā.
Valsts Padomes jeb Ķīnas valdības sanāksmē premjers Li Kecjans izteicis apņemšanos «atmodināt tirgus enerģiju», ziņo Financial Times. Praktiski tas nozīmē, ka mazie uzņēmumi ar ikmēneša tirdzniecības apjomu līdz 3250 ASV dolāriem (20 tūkstošiem juaņu) jau no augusta uz laiku tiks atbrīvoti no PVN un UIN maksāšanas. Tas attieksies uz vairāk nekā sešiem miljoniem mazo uzņēmumu, kas savukārt nodarbina desmitiem miljonu ķīniešu.
Otra «sudraba lode» būs administratīvā un izmaksu sloga būtiska mazināšana eksportētājiem. Proti, arī uz laiku uzņēmēji būs atbrīvoti no maksas par eksportējamās produkcijas inspicēšanu no attiecīgo varas iestāžu puses, kā arī eksportējamajām Ķīnas precēm ir apsolīta muitas pārbaužu «straumēšana».
Trešām kārtām ir apsolīts radīt «vairāk finansēšanas kanālu» ambiciozajam valsts dzelzceļa tīkla ekspansijas plānam. Un Tas nozīmē, ka infrastruktūras megaprojektiem, kas līdz šim bijuši valsts kompāniju monopols, beidzot pieeju gūs arī privātais sektors. Privātā līdzdalība notiks arī ar obligāciju izlaidi attiecīgo projektu finansēšanai.
Šie tirgus mehānismu iedarbināšana pasākumi krasi atšķiras no Pekinas reakcijas 2008. gadā, kad sākušos krīzi mēģināja vienkārši «nomētāt ar naudu». Lielākā tās daļa iegūla valsts pašvaldībās un to neefektīvajos «naudas apgūšanas» projektos.
Neefektīvo valsts kompāniju pīrāga daļas pārdale notiek vienlaikus ar jaunās, pavasarī pie teikšanas tikušās, valdības vēršanos pret valsts administrācijas agrāko gadu tēriņu plašo vērienu. Tā šajā piecgadē ir aizliegta jaunu valdības ēku būvniecība, lai gan jādomā, ka mūslaiku «mandarīnu» kārtai šajos gados būs ērti arī jau saceltajās pilīs. Aizliegti ir arī grezni administrācijas banketi un reprezentācijas pusdienas.