Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija | Startin.LV publicējusi "Latvijas Jaunuzņēmumu ekosistēmas atskatu 2024", piedāvājot padziļinātu analīzi par jaunuzņēmumu vides attīstību, investīciju dinamiku, talantu piesaisti un pieejamo atbalstu.
Atskats izceļ svarīgākos notikumus, piemēram, 62 miljonu eiro fondu, kas paredzēts jaunuzņēmumu agrīnās attīstības posma finansēšanai, "Printful" un "Printify" apvienošanos, "Startup House Riga" izveidi un jaunas tendences mākslīgā intelekta, blokķēdes un aizsardzības tehnoloģiju jomās.
Aizvadītajā gadā jaunuzņēmumu ekosistēma piedzīvojusi mērenu izaugsmi, kurā darbinieku skaits pieaudzis nedaudz, bet uzņēmumu apgrozījums un peļņa turpinājuši kāpt. Kā uzsver Startin.LV projektu vadītājs un atskata autors Eduards Ritums, tas skaidri norāda, ka jaunuzņēmumu industrija balstās uz augsti kvalificētu un radošu cilvēku komandām. Tādēļ ir svarīgi neaizmirst par izglītības nozīmi – gan skolās un universitātēs, gan tādās organizācijās kā Riga TechGirls un StartSchool.
Investīciju vidē Latvijā pieejamās finansēšanas iespējas agrīnās stadijas jaunuzņēmumiem ir palielinājušās, pateicoties ALTUM atbalstītajiem iespējkapitāla fondiem, kuri kopā piešķirs 62 miljonus eiro investīcijām nākamo piecu gadu laikā. Šie līdzekļi nāk no Eiropas Savienības fondu un privātā finansējuma, un tos pārvaldīs trīs fondu pārvaldnieki, ieguldot daudzsološos jaunuzņēmumos. Andris K. Bērziņš, Startin.LV valdes loceklis un iespējkapitāla fonda Change Ventures partneris, piebilst: “Lai gan A sērijas finansējums joprojām ir izaicinājums, pieaugošās iespējas pirmssēklas un sēklas stadijās liecina par pozitīvu signālu. Nākamais solis ir piesaistīt vairāk starptautisko investoru.”
Jaunuzņēmumu atbalsta instrumenti turpina attīstīties. 2024. gadā 47 jaunuzņēmumi saņēma atbalstu Jaunuzņēmumu atbalsta likuma ietvaros, nodrošinot nodokļu atvieglojumus un talantu piesaisti. Tāpat izveidots Startup House Riga, kas kļuvis par jaunuzņēmumu kopienas centrālo darba un tikšanās vietu, sniedzot infrastruktūru un atbalstu jaunajiem uzņēmējiem.
Regulatīvajā jomā kriptovalūtas regulējums turpina progresēt, ļaujot juridiskajām personām norēķināties par pamatkapitālu ar kriptovalūtu. Valsts arī paplašina atbalstu zinātņietilpīgiem un mākslīgajā intelektā balstītiem risinājumiem, ieviešot jaunus grantu un atbalsta mehānismus.
Kā norāda Eduards Ritums, "Vairāk datu ļautu iegūt pilnīgāku un izsmeļošāku skatījumu uz Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmu - identificēt mūsu stiprās puses, labāk pamatot nepieciešamās izmaiņas un spēt pierādīt ekosistēmu kā vērtīgu investīcijām gan no riska kapitāla, gan valsts puses. Kopumā atskats šogad kļuvis plašāks, un tas parāda, ka Latvijas inovāciju ekosistēma vēlas sadarboties un sevi parādīt pasaulei: ir svarīgi strādāt kopā, lai Latviju padarītu pievilcīgāku jaunuzņēmumu dibināšanai un investīciju piesaistei.”