Nedēļā, kad jaunuzņēmumi un investori pulcējas lielākajā nozares pasākumā "TechChill", apkopoti un publiskoti dati par jaunuzņēmumu veikumu un finansiālo pienesumu valsts ekonomikā pēdējo gadu laikā. Tā ir tapis zināms, ka, piemēram, 2023. gadā valsts budžetā nodokļos jaunuzņēmumi ir samaksājuši par 16% vairāk kā gadu iepriekš - 71,4 miljonus eiro.
Kopējais nozares apgrozījums pārsniedz 400 miljonus eiro. Jaunuzņēmumos Latvijā strādā 4000 darbinieku. Viņu vidējā alga ir 2850 eiro.
Latvijas jaunuzņēmumu asociācijas "Startin.lv" datubāzē ir 512 jaunuzņēmumi. Lielākā daļa jeb 315 jaunuzņēmumi ir reģistrēti Rīgā, vēl 84 bāzējas Pierīgā. Vidzemē un Kurzemē reģistrēti attiecīgi 39 un 32 jaunuzņēmumi. Zemgalē - 16. Vismazāk jaunuzņēmumu ir Latgalē - tikai seši.
"Neskatoties uz to, ka no jauna reģistrēto jaunuzņēmumu skaits 2024. gadā ir samazinājies, pagājušajā gadā tapa vairākas būtiskas iniciatīvas, kas ļauj pozitīvi raudzīties uz šo gadu. Īpaši gribas izcelt "Startup House Riga" izveidošanu. Pasaules pieredze liecina, ka jaunas idejas dzimst tur, kur pulcējas līdzīgi domājoši cilvēki. Tagad Rīgā arī ir tāda vieta. "Startup House Riga" organizētajā pirmsakselerācijas programmā, kas nule noslēdzās, izveidotas 15 jaunas komandas, kas turpinās darbu un mēģinās pierādīt savu ideju dzīvotspēju. Ar interesi vērosim, ko spēs pirmie 100 informācijas tehnoloģiju un jaunuzņēmumu izglītības programmas "StartSchool" dalībnieki. Tieši šo iniciatīvu dēļ, kas tapušas gan ar valsts un pašvaldības, gan pieredzējušo jaunuzņēmumu dibinātāju atbalstu, esmu pārliecināta, ka tieši Latvijai ir iespēja kļūt par nākamo jaunuzņēmumu centru," saka jaunuzņēmumu un tehnoloģiju konferences "TechChill" vadītāja Annija Mežgaile.
45% Latvijas jaunuzņēmumu ir izstrādājuši un tirgū piedāvā produktus citiem uzņēmumiem (B2B - business to business). Te gan jāpiebilst, ka 36% jaunuzņēmumu savu biznesa modeli nav precīzi norādījuši vai arī tas ir miksēts, tāpēc, visticamāk, B2B jaunuzņēmumu ir vēl vairāk. 312 jaunuzņēmumi jeb pārliecinošs vairākums nodarbojas ar programmatūras izstrādi. Populārākās nozares - finanšu tehnoloģijas, mākslīgais intelekts (šī vertikāle piedzīvojusi lielāko jaunuzņēmumu skaita kāpumu 2024. gadā), veselības un medicīnas tehnoloģijas, kā arī mobilitātes risinājumi.
Latvijas jaunuzņēmumos strādā 4000 darbinieku. Viņu vidējā alga ir gandrīz divas reizes lielāka par vidējo algu, ko Latvijā nopelna privātajā sektorā strādājošie - 2850 eiro. Lielākā daļa vairākuma akcionāru jeb 61% ir vīriešu. Sieviešu īpatsvars ir līdzīgs kā Latvijas biznesa vidē kopumā - 26,4% jaunuzņēmumu vismaz viena no īpašniecēm ir sieviete.
Pērn Latvijas jaunuzņēmumi investīcijās piesaistījuši 34,3 miljonus eiro 34 investīciju darījumos. Nule publiskotajā iespējkapitāla fondu "Change Ventures" un "Firstpick" kopīgi veidotajā Baltijas jaunuzņēmumu finansējuma pārskatā norādīts, ka lielākā daļa jeb 31 investīciju darījums ir bijis pirmssēklas vai sēklas stadijas jaunuzņēmumos, trīs bijušas A sērijas vai izaugsmes investīcijas. 14 darījumi fiksēti gada sākumā, pārējie - gada otrajā pusē. Līdz ar to var secināt, ka investoru interese 2024. gada otrajā pusē ir nedaudz palielinājusies.
"Šogad darbu sāks trīs jauni investīciju fondi, kuriem daļu finansējuma ir piešķīris ALTUM. To fokuss būs investīcijas agrīnas stadijas jaunuzņēmumos. Tas liek domāt, ka šogad kopumā investīciju būs vairāk gan apjoma, gan skaita ziņā. Finansējuma pieejamība, spēcīgā jaunuzņēmumu kopiena, viens no lielākajiem nozares pasākumiem reģionā, samērīgie nodokļi un dažādas atbalsta programmas - Latvijā ir radīti nevainojami apstākļi, lai dotu iespēju tieši šeit dibināt jaunuzņēmumu," ir pārliecināta "TechChill" vadītāja A. Mežgaile.