Darbību Latvijā sāks Lietuvā dibināts biznesa enģeļu un jaunuzņēmumu valdes locekļu tīkls NGL.
Tā mērķis ir ne tikai palīdzēt Latvijas biznesa pārstāvjiem un privātajiem investoriem ieguldīt perspektīvos jaunuzņēmumos, bet arī sniegt savas zināšanas šādu uzņēmumu vadībā.
NGL Latvijā vadīs Āris Brencis, kuram ir iepriekšēja pieredze investoru attiecību vadīšanā tehnoloģiju un jaunuzņēmumu pasākumā “TechChill” un jaunuzņēmumu programmu un akceleratoru vadīšanā inovāciju vadības uzņēmumā “Helve”.
“Lai gan biznesa eņģeļu tīkli nav nekas jauns Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmā, mēs Latvijas tirgū ieviešam inovāciju – valstī pirmo jaunuzņēmumu valdes locekļu tīklu, lai palīdzētu jaunuzņēmumiem izveidot spēcīgas pārvaldības struktūras, kas atbalsta to izaugsmi un paplašināšanos jau no paša sākuma” stāsta Āris Brencis, "NGL" tīkla vadītājs Rīgā.
Tīkls palīdz jaunuzņēmumiem atrast piemērotus cilvēkus gan formālām uzņēmuma valdēm, gan konsultatīvajām padomēm, kas sastāv no personām, kas sniedz stratēģiskas konsultācijas un pārraudzību jaunuzņēmumu dibinātājiem un vadības komandām. Šīs padomes palīdzēs jaunnuzņēmumiem uzņemt pareizo virzienu un piedāvās savu pieredzi efektīvu lēmumu pieņemšanā. Pēc jaunuzņēmumu valdes locekļu tīkla izveides Lietuvā tas strauji auga un tagad tajā ir 85 dalībnieki. Lietuvā šis formāts jau ir ieguvis jaunuzņēmumu atzinību un pēdējo 12 mēnešu laikā “NGL” ir ievietojusi 8 konsultatīvās padomes biedrus 4 jaunuzņēmos un arī šobrīd ir atvērtas vairāk nekā 10 pozīcijas.
Kā norāda Ā. Brencis, dalībnieki, kas pievienosies šim jaunizveidotajam tīklam, iegūs ekskluzīvu piekļuvi valdes amatiem jaunuzņēmumos, kā arī papildu iespējas tīkloties, dalīties zināšanās un būt informētiem par jaunākajām nozares tendencēm. Veiksmīgas sadarbības gadījumā valdes locekļi atlīdzībā par savu ieguldījumu var arī iegūt 0,25% līdz 0,5% no jaunuzņēmuma akciju opcijām.
Papildus valdes locekļiem “NGL” vada arī biznesa eņģeļu jeb privāto investoru sindikātus. Sindikāts ir privātu investoru grupa, kas apvieno savus finanšu resursus un kolektīvi iegulda agrīnās stadijas jaunuzņēmumos. Šī sadarbības pieeja ļauj investoriem dalīties ar sākotnējo ieguldījumu riskiem un ieguvumiem.
Pēdējo 12 mēnešu laikā “NGL” vadītie sindikāti ir ieguldījuši vairāk nekā 3 miljonus eiro 10 daudzsološos jaunuzņēmumos. Tipiskā sindikātā uzņēmumā tiek ieguldīti no 200 000 līdz 500 000 eiro. NGL pašreizējais portfelis cita starpā ietver ģeotelpisko datu vākšanas platformu “AISPECO”, finanšu jaunuzņēmumu “Axiology”, labsajūtas tehnoloģiju uzņēmumu “Walk15” un kiberdrošības jaunuzņēmumu “CyberUpgrade”.
"Redzot tempu, ar kādu jaunuzņēmumu ekosistēma uzņem apgriezienus, un nostiprinot pastāvīgu “NGL” tīkla klātbūtni Latvijā, esmu pārliecināts, ka tas ir tikai laika jautājums līdz “NGL” portfelim pievienosies arī pirmie Latvijas jaunuzņēmumi," norāda Brencis.
Saskaņā ar Latvijas jaunuzņēmumu asociācijas “Startin.LV” jaunuzņēmumu ziņojumu, Latvijas jaunuzņēmumu kopējais gada apgrozījums ir aptuveni 300 miljoni eiro. Turklāt Ekonomikas ministrija un Rīgas dome izrāda pastāvīgu un pieaugošu atbalstu vietējai jaunuzņēmumu ekosistēmai, veidojot veiksmīgu vidi tālākai jaunuzņēmumu attīstībai. “NGL” skatījumā jauna biznesa enģeļu un valdes locekļu tīkla ienākšana tirgū ir nozīmīgs notikums ekosistēmas izaugsmē.
“NGL” tīklu šī brīža formātā 2024.gada aprīlī dibināja Justinas Pašis (bijušais Lietuvas biznesa eņģeļu tīkla vadītājs) un Ieva Dargite-Pašiene kā ģimenes uzņēmumu. Tomēr privāto investoru sindikātus uzņēmums veido jau vairāk nekā pusotru gadu. Līdzīgi valdes locekļu tīkli jau darbojas Dānijā un Šveicē, kur jaunuzņēmumu ekosistēmas ir attīstītākas. Tīkla dibinātāji seko šiem piemēriem ar mērķi sākotnēji veicināt ekosistēmu izaugsmi Lietuvā un Latvijā, palīdzot jaunuzņēmiem augt ne tikai ar kapitālu, bet arī ar komeptencēm. Nākotnē “NGL” plāno paplašināt tīkla darbību arī citās galvenajās Eiropas pilsētās.